GazpromAutorski przegląd informacji o energetyce

Gazprom przegrywa w sądzie. Szansa dla Polaków

(Liga/Wojciech Jakóbik)

Czeska firma RWE Transgaz uzyskała w sądzie arbitrażowym zgodę na zmniejszenie wolumenu objętego klauzulą take or pay (TOP) czyli wymogiem obowiązkowego zakupu w umowie z rosyjskim Gazpromem.

Wiedeński sąd arbitrażowy uznał, że Czesi mogą zmniejszyć wolumen objęty TOP bez kar finansowych. Gazprom domagał się kary w wysokości 500 mln dolarów.

TOP to narzędzie ograniczania dywersyfikacji zakupów przez klientów Gazpromu. Są oni zmuszani do zakupu określonego wolumenu nawet jeżeli go nie potrzebują, co utrudnia poszukiwania nowych dostawców.

Precedensowa decyzja wiedeńskiego arbitrażu to pozytywny sygnał dla polskiego PGNiG, które wczoraj ogłosiło, że skieruje sprawę negocjacji cenowych z Gazpromem do sądu. W toku postępowania może domagać się także zmian w TOP.

Gazprom podaje liczby odnośnie oddzielnych dostaw gazu dla Donbasu

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Gazprom po raz pierwszy ujawnia ile gazu dostarcza na Ukrainę, w tym na tereny kontrolowane przez siły rosyjskie w ukraińskim Donbasie.

Z raportu kwartalnego firmy wynika, że w pierwszym kwartale dostarczya na Ukrainę 2,566 mld m, z czego 2,146 mld m3 otrzymał Ukrtransgaz. Ukraińcy twierdzą, że otrzymali 2,157 mld m3 w tym czasie.

Pozostała ilość jest przedstawiana przez Gazprom jako osobne dostawy do Donbasu w wysokości 420 lub 409 mln m3 w zależności od tego, która liczba jest prawdziwa. Mieszkańcy regionu zajętego przez Rosjan otrzymują surowiec w cenie ustalonej w tymczasowym porozumieniu Gazpromu i Naftogazu za 337 dolarów za 1000 m3. Wartość tych dostaw wynosi zatem 138 lub 141 mln dolarów.

Ukraińcy chcą pieniędzy UE na gazociąg do Polski

(Wojciech Jakóbik)

Naftogaz zamierza zainteresować Unię Europejską możliwością dofinansowania gazociągu na potrzeby nowego połączenia gazowego Polska-Litwa. Z informacji BIznesAlert.pl wynika, że gdyby problem z funduszami na ten cel został rozwiązany, nowy gazociąg już by powstał.

– Jeżeli mówimy o nowym połączeniu z Polską, to bardziej logiczna jest rozmowa z Europą niż z Chinami. Połączenie musi mieć rury po obu stronach granicy. Dlatego zwróciliśmy się o wsparcie z tego samego funduszu – powiedział Jurij Witrenko, dyrektor ds. rozwoju w firmie, dziennikarzom.

W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia. Więcej o polsko-ukraińskim połączeniu gazowym w analizie BiznesAlert.pl

Arabia Saudyjska ogłasza zwycięstwo w wojnie cenowej

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Saudyjscy rozmówcy Financial Timesa przekonują, że Arabia Saudyjska wygrywa wojnę cenową na rynku ropy, ponieważ nie reagując na istotny spadek cen surowca, doprowadziła do ograniczenia wydobycia konkurencyjnej ropy łupkowej w USA.

Anonimowy rozmówca FT ocenił, że jego kraj chce przedłużyć „wiek ropy naftowej”. Jednakże Tom Pugh z Capital Economics przypomina w Wall Street Journal, że ostatni wzrost cen surowca może sprawić, że Amerykanie szybko odnowią poziom produkcji.

 Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Jedna odpowiedź do „Gazprom przegrywa w sądzie. Szansa dla Polaków. Arabia Saudyjska ogłasza zwycięstwo w wojnie cenowej”

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading