Nie palcie firm, zakładajcie własne!

PrzedsiębiorczośćKandydat na prezydenta Polski w wyborach z 2000 roku Andrzej Olechowski to z pewnością nie jest osoba z naszej bajki. Jednak ze swoim hasłem z kampanii pt. „Polacy, bogaćcie się!” trafił w dziesiątkę potrzeb polskiej prawicy.

Nasze środowisko skupia filozofów, historyków, socjologów, politologów i „stosunkowców”. Zdarzają się inżynierowie, przedstawiciele wolnych zawodów, rzadziej matematycy czy fizycy. Najmniej znajdziemy wśród nas przedstawicieli biznesu – dziedziny zakazanej według części kontestatorów III Rzeczpospolitej. Fakt, że udane przedsięwzięcie biznesowe jest pewnego rodzaju piętnem i obiektem podejrzeń prawicowców, to poważny problem. Mamy XXI wiek i czas skończyć ze stereotypem nowobogackich przedstawicieli starej nomenklatury, którzy dorobili się na transformacji. Dziś już da się zarabiać uczciwie. Oczywiście nie jest to takie proste, jak w USA, ale nie jest tak, że każdy przedsiębiorca w Polsce jest automatycznie złodziejem. Natomiast pogarda części prawicowców dla dużego kapitału to poważna słabość strategiczna. Nie palmy firm – zakładajmy własne.

Podczas jednej z długich nocnych rozmów z przyjaciółmi z Warszawy doszliśmy do wniosku, że problem z finansowaniem, to najważniejsza bolączka ruchów prawicowych. Jest to co prawda pochodna kłopotów, jakie spotykają młodych ludzi na wolnym rynku. Pewnym jest jednak, że jeśli ktoś ma się odnaleźć w kapitalizmie, to oni najprędzej. Niestety obecnie wygląda to tak, że młodzi szukają przede wszystkim stabilnego zatrudnienia, np. w budżetówce, po czym grzebią w internecie w poszukiwaniu ciekawych grantów z Unii Europejskiej. W ostatniej kolejności myślą o stworzeniu sobie miejsca pracy dzięki założeniu firmy. Ten brak inicjatywy skrytykował profesor Krzysztof Rybiński na niedawnym spotkaniu poświęconym przyszłości młodzieży w Polsce. Organizatorami były Fundacja Energia dla Europy i Fundacja Republikańska. Naukowiec nie przebierając w słowach wypunktował bierność młodzieży utrudniającą rozwijanie się konserwatywnej klasy średniej.

TEDxWarsaw
Prof. Krzysztof Rybiński – rektor uczelni Vistula (Zdjęcie: Michał Chromy)

Oczywiście nie każdy może lub chce być biznesmenem. Część z nas musi jednak zarobić przysłowiowy pierwszy milion dla środowiska. Sceptykom trzeba będzie wytłumaczyć, że uczciwa, ciężka i przynosząca dochody praca to wartość dodana. My także potrzebujemy oligarchów, których przed zepsuciem będzie chronił etos. Z kolei dzięki pieniądzom będzie można na poważnie myśleć o kolejnych prawicowych mediach, skończą się problemy ze znalezieniem sali na konferencje za półdarmo i inne kłopoty finansowe, które obecnie poważnie ograniczają naszą inicjatywę. Póki co, działalność społeczna prawicy to tak zwane „druciarstwo”. Tworzą się kolejne, coraz silniejsze ośrodki wpływu ale proces jest zbyt powolny. Przebiegałby dużo szybciej, gdyby naszą aktywność wsparły kolejne SKOK-i i Chemobudowy.

Szczególnie skuteczni będą tutaj „ściśli” i eklektycy. Powinno ich być po naszej stronie jak najwięcej. Dużą wartość zróżnicowania dla rozwoju środowisk prawicowych zgodnie doceniliśmy podczas spotkania Pressji z Michałem Łuczewskim z Czwórek w krakowskiej Sarmacji. To, że z humanizmu ciężko wyżyć, to sprawa oczywista. Jednakże humaniści potrafią przecież być wspaniałymi zarządcami projektów, twórcami abstrakcyjnych koncepcji i efektywnych systemów. Dlatego, oprócz kanału politycznego i naukowego nasz wpływ powinien rozlać się na kanał biznesowy. W Stanach Zjednoczonych to normalne. Przemysł zbrojeniowy, duże firmy i mali donatorzy są motorem napędowym każdej kampanii Republikanów. A zatem – Prawacy – bogaćcie się!

Enhanced by Zemanta

2 uwagi do wpisu “Nie palcie firm, zakładajcie własne!

  1. nie wierze w bogacenie sie w tym kraju w uczciwy sposób, jest to nie możliwe, zawsze musi kogoś oszukać, złamać prawo, skrzywdzić innych ludzi. Mam przykład dawnego działacza S który ma firme i robi niezłe wały na ludzich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s