Siła spokoju – jeszcze o Jamał2

 

Gazprom
Gazprom (Zdjęcie: Wikipedia)

Jeszcze na dobre nie uspokoiła się burza wokół memorandum w sprawie drugiej nitki Jamału podpisanego przez EuroPol Gaz z Gazpromem a już pojawiły się informacje o sygnowaniu podobnego dokumentu przez Rosjan i Holendrów.

 

Gazowy gigant Aleksieja Millera podpisał z holenderskim Gasunie memorandum w sprawie ewentualnej budowy nitki Nord Steam łączącej go z Wielką Brytanią. To tylko dowodzi, że z punktu widzenia Moskwy wszystkie opcje pozostają na stole. To, która zostanie zrealizowana będzie zależeć od możliwości finansowych Gazpromu (które maleją) i zapotrzebowania na surowiec w poszczególnych częściach Europy (generalnie maleje, w tym roku będzie duże ze względu na przeciągającą się zimę). Jeżeli rosyjski gaz nie popłynie na Wyspy Brytyjskie, co jest możliwe ze względu na podpisaną przez Centricę umowę na dostawy LNG z USA, to może zasilić energetykę holenderską. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ten kraj do 2025 stanie się importerem netto gazu.

 

Symbolic pipes near Gazprom regional office
Gazprom rurami stoi. Symboliczna instalacja w pobliżu jednej z siedzib firmy (Zdjęcie: zhaffsky)

W grudniu 2012 roku zarząd Gazpromu przyjął program inwestycyjny na lata 2014-15 uwzględniający optymalizację kosztów. Priorytetowe wydatki to rozwój wydobycia na rosyjskich polach gazowych, a w dziedzinie infrastruktury budowa gazociągu South Stream. W tym kontekście rozmowy o Jamale 2 – Pieremyczce oraz nitce brytyjskiej Nord Stream schodzą na drugi plan. Gazprom nadal sonduje różne możliwości ale nie należy się spodziewać rewolucji w jego długofalowych planach.

 

 

Jest to wskazówka dla polityków, którzy nie powinni traktować memorandum jako realnej oferty biznesowej a raczej jako sygnał o ostrożnym zainteresowaniu, abstrahując już od politycznego tła wskazującego na to, dlaczego pomysł Jamału 2 jest reanimowany właśnie teraz. Zarówno Rosjanie jak i Polacy mają długofalowe plany dla swoich sektorów gazowych. Wysoce niepożądana jest sytuacja w której jeden niewiążący dokument stawia na głowie konsensus polityczny w tej sprawie. Jeżeli tego konsensusu nie będzie, to chaos będzie trwał. Należy brać przykład ze spokojnych Rosjan. W tych przetargach zwycięży strona o mocniejszych nerwach. Bo w energetyce najważniejsza jest siła spokoju.

 

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s