Gdzie się podział zwrot do Azji?

Congressional portrait with U.S. flag in the b...
Kongresowy portret Johna Kerry’ego (Zdjęcie: Wikipedia)

Nowy sekretarz stanu John Kerry niechętnie realizuje politykę zwrotu do Azji ze sztandarów administracji Baracka Obamy. W rzeczywistości, w trakcie wystąpienia w Kongresie Kerry sam przyznał, że nie zgadza się z tą koncepcją geopolityczną. Czy Waszyngton postawi swoje priorytety geopolityczne na głowie?

Podczas zeznawania przed Kongresem polityk ocenił, że zwrot do Azji nie jest niezbędny ani rozsądny. W ramach serii wizyt zagranicznych zarezerwował on zaledwie jeden dzień na odwiedziny w Seulu, Pekinie i Tokio. Rozmowy w ich trakcie zdominuje zapewne temat Korei Północnej oraz zagrożenia cyberterroryzmem. Ile czasu zostanie na dalsze forsowanie projektu Partnerstwa Transpacyficznego (Trans-Pacific Partnership – TPP)? Potrzebuje on wsparcia, ponieważ Chiny obawiające się sterowanej zza Pacyfiku regionalnej integracji gospodarczej bez ich udziału, podjęły już pewne środki zaradcze. Chińczycy podpisują kolejne dwu- i wielostronne umowy o wolnym handlu i promują ideę Regionalnego Wszechstronnego Partnerstwa Gospodarczego. Jest ona poczytywana jako bezpośredni rywal TPP. Czy Kerry zdąży porozmawiać o japońsko-chińskim sporze o wyspy Senkaku? Czy zdoła omówić kwestie rosnącego napięcia na Morzu Południowochińskim?

Czytaj: Koniec ofensywy czaru. Czy Czerwony Smok chce rozpętać wojnę?

The Hall of Supreme Harmony (太和殿) at the centr...
Hala Najwyższej Harmonii (太和殿) w centrum Zakazanego Miasta (Zdjęcie: Wikipedia)

Wizytę w Chinach z pewnością zdominują dwie wspomniane wcześniej kwestie – poczynania Pjongjang i zagrożenie cyberterrorystyczne. W obu sprawach Waszyngton będzie oczekiwał stanowczego działania Pekinu. W pierwszej – potępienia Koreańczyków z Północy za przeciągający się w nieskończoność spektakl pogróżek destabilizujący otoczenie międzynarodowe. W drugiej – transparentności, odcięcia się od ataków przeprowadzonych z terytorium Państwa Środka i podjęcia środków zaradczych we współpracy z państwami-ofiarami ataków. W debacie na temat przestępstw w cyberprzestrzeni pojawił się ciekawy pomysł wprowadzania sankcji przeciwko podmiotom (organizacje, firmy, państwa) odpowiedzialnym za atak oraz stworzenia transparentnego systemu informacji, pozwalającego dyskredytować wiarygodność państw, które pozwalają na agresywny haktywizm w swoich granicach. Być może Kerry powinien rzucić ten pomysł na stół w Zakazanym Mieście. Powinien to zrobić, jeśli tylko pozwoli mu na to napięty terminarz.

Czytaj: Jednostka 61398 – Chiny szpiegują Amerykanów

Wolta sekretarza Kerry’ego nie powinna jednak cieszyć tych, którzy oczekują ponownego zwrotu do Europy. Jak pisałem kilka miesięcy temu, w obliczu sekwestracji amerykańskie siły zbrojne potrzebują reorganizacji. Muszą bardziej skrupulatnie dzielić dostępne środki. Stojące w opozycji do polityki jego poprzedniczki działania Kerry’ego wprowadzają dodatkowy chaos do procesu, który i tak w ocenie konserwatywnych komentatorów jest nieskoordynowany, a wręcz przypadkowy. Bez jasno sprecyzowanej polityki zagranicznej amerykański wpływ na losy świata osłabnie a razem z nią zdolność do projekcji Pax Americana. Nie życzyliby sobie tego z pewnością sojusznicy USA w Europie i Azji. Im szybciej wyklaruje się, czy zwrot Kerry’ego to zwiastun nowej linii Waszyngtonu, czy tylko autorska polityka nowego Sekretarza, tym lepiej.

Czytaj: 6-6-6 wisi nad amerykańską zbrojeniówką oraz Konflikt asymetryczny i 2MRC a Pax Americana

Sen. John Kerry Listens To Testimony By Tim Ge...
John Kerry wygląda na zamyślonego. Czy planuje kolejny zwrot w amerykańskiej polityce zagranicznej? (Zdjęcie: Talk Radio News Service)

Enhanced by Zemanta

Jedna uwaga do wpisu “Gdzie się podział zwrot do Azji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s