Divide Gazprom et impera

Gazprom

W obliczu zmian na światowym rynku gazu Gazprom wpadł w tarapaty. Dawny czempion może stać się łupem wschodzących potęg rosyjskiej energetyki. Być może Kreml ma już plan, który pozwoli na dostosowanie firmy do nowej rzeczywistości.

Dyrektor Novateku Leonid Michelson ocenił, że Rosnieft jest jego partnerem w sektorze gazowym ponieważ obie firmy walczą o jego reformę i dopuszczenie do eksportu surowca niezależnych operatorów.

Dyrektor Rosnieftu Igor Sieczyn zadeklarował, że jego spółka do 2020 roku wyprodukuje 100 mld m3 gazu rocznie co będzie stanowić od 19 do 22 procent rynku rosyjskiego. W tym samym czasie Novatek planuje zwiększyć sprzedaż na rynku krajowym do 90 mld m3.

Patrząc na te plany z punktu widzenia żądań Sieczyna i głowy Gunvoru Giennadija Timczenki, którzy domagają się podziału Gazpromu na spółkę zajmującą się wydobyciem oraz firmę transportującą surowiec. W ten sposób dotychczasowy monopol firmy Aleksieja Millera w sektorze LNG również zostałby złamany a Rosnieft i Novatek mogłyby zacząć jego ekspansję. Jednak nie tylko tam.

YUZHNO-SAKHALINSK. At the ceremony marking the...
Jużno-Sachalińsk. Uruchomienie projektu LNG Sachalin II. Wśród sfotografowanych postaci – Aleksiej Miller – drugi od lewej (Wikipedia: Wikipedia)

Podzielić Gazprom by nie oddać rur

Wymagający modernizacji i zwiększenia efektywności Gazprom może w przyszłości zostać zdegradowany do roli operatora gazociągów takich, jak Nord Stream i (jeśli powstanie) South Stream. W takiej sytuacji Rosnieft mógłby korzystać z takiej rury jako dostawca, być może wespół z zainteresowanym eksportem Novatekiem. Zostałby wtedy zrealizowany rozdział właścicielski narzucony w energetyce przez Unię Europejską. Gazprom stałby się operatorem, Rosnieft i Novatek dostawcami. Ponadto podział przepustowości między Rosnieft i Novatek pozwoliłby na wypełnienie reguły Third Party Access zakazującej monopolizowania dostępu do rury. Inwestycje takie, jak Nord Stream działałyby zgodnie z unijnym prawem energetycznym, a jednak pozostałyby pod całkowitą kontrolą Rosjan, tyle, że rozproszoną między spółki poszczególnych oligarchów. Czy to jest plan Moskwy?

Enhanced by Zemanta

9 uwag do wpisu “Divide Gazprom et impera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s