Ukraina blisko umowy z Chevronem. Rosjanie oskarżają UE. Nowy sekretarz energetyki USA stawia na gaz

Chevron Corporation
Chevron Corporation (Photo credit: Wikipedia)

EnergyDrink: Autorski przegląd informacji o energetyce

Ukraina blisko drugiej umowy łupkowej

Minister Energetyki i Przemysłu Węglowego Eduard Stawicki ocenił, że Kijów jest blisko osiągnięcia porozumienia w sprawie kolejnej umowy o poszukiwaniach gazu łupkowego na terenie kraju. Chodzi o PSA z Chevronem, przekazanym samorządom 12 czerwca. Ich zgoda to ostatni etap przed podpisaniem dokumentu przez instytucje centralne. Na terenie Ukrainy gazu łupkowego zamierzają szukać Shell, Chevron i Exxon Mobil.

Gazprom oskarża UE o ograniczanie Nord Stream

English: Map of the proposed Nord Stream and c...
Nord Stream i jego niemieckie odnogi – OPAL i NEL. (Grafika: Wikipedia)

Regulacje unijne hamują wykorzystanie pełnych możliwości gazociągu Nord Stream – twierdzi wicedyrektor Gazpromu Aleksander Miedwiediew. Chodzi o ograniczenia wykorzystania mocy przesyłowych odnogi Nord Stream – OPAL – do 50 procent na mocy zasady Third Party Access (TPA). Z tej przyczyny rura jest w połowie pełna a w zimie Rosjanie musieli doprowadzać dodatkowy gaz z magazynów. UE rezerwuje pozostałe 50 procent dla ewentualnych innych dostawców. Problem w tym, że póki co ich nie ma a w europejskich rurach w tej części kontynentu krąży głównie surowiec rosyjski – od Gazpromu. Miedwiediew powiedział, że liczy na porozumienie z UE w tej sprawie i precedens prawny, który zostanie powtórzony przy projekcie South Stream.

Sinopec może włączyć się do projektu Jamał LNG

Projekt prowadzony obecnie przez rosyjski Novatek i francuski Total może zyskać wsparcie chińskiego Sinopecu. Trwają rozmowy o wejściu Chińczyków do tego arktycznego projektu wartego 20 mld dolarów. Porozumienie uderzyłoby w Gazprom, ponieważ to jemu chce rzucić wyzwanie Novatek, pragnący eksportować surowiec poza granice Rosji, rywalizując ze starym monopolistą. Firma posiada 80 procent akcji projektu, resztę dzierżą Francuzi z Totalu. Produkcja miałaby ruszyć na przełomie 2015 i 2016 roku i pozwolić na wydobycie 15 mln ton LNG rocznie od 2018 roku. Nieznany jest możliwy udział Sinopecu. Porozumienie mogłoby zostać podpisane w przyszłym tygodniu podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu. Novatek stara się o zgodę Moskwy na eksport surowca poza granice kraju. Zamierza konkurować z Gazpromem korzystającym z umów długoterminowych, oferując luźniejsze kontrakty odbiorcom w Europie. Obecnie jedyną firmą mającą pozwolenie na eksport gazu jest Gazprom. Wsparcie Sinopecu uprawdopodobniłoby zgodę Moskwy na złamanie monopolu eksportowego gazowego giganta.

Nowy sekretarz energetyki USA przemawia przed Komisją Energetyki i Handlu

Nowy sekretarz energetyki Ernest Moniz odniósł się do sytuacji w sektorze energetycznym Stanów Zjednoczonych. Ocenił, że wydobycie węglowodorów rosło niezmiennie od ostatnich pięciu lat a import tych surowców spadł do poziomu najniższego od dwudziestu lat. Wzrosła ilość miejsc pracy związanych z sektorem ropy naftowej i gazu ziemnego a spadła emisja dwutlenku węgla. Do końca tego roku Moniz ma podjąć decyzję odnośnie zgody na eksport LNG z USA. Amerykańskie prawo pozwala spółkom eksportować surowce krajowe tylko za zgodą Departamentu Energetyki. Sekretarz wyraźnie wspiera rozwój energetyki gazowej, która ma być bardziej ekologiczna i tańsza, niż np. naftowa.

Shell zbuduje terminal w Chinach

English: Tokyo-gas Negishi LNG Terminal (Yokoh...
Terminal LNG Negishi (Jokohama, Japonia). Azja zwraca się po gaz skroplony z USA, Australii i Kataru. To zagrożenie dla interesów rosyjskich (Zdjęcie: Wikipedia)

Firma Shell podpisała list intencyjny o budowie terminalu importowego LNG z Guanghui Energy. Obiekt ma powstać we wschodnich Chinach w Qidong niedaleko Szanghaju. Dokument nie jest wiążący. Shell dostarcza najwięcej LNG do Chin.

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s