PGE ulega rządowi. Gazprom nie zapomniał o Jamał 2. Rozbudowuje infrastrukturę eksportową LNG

Natural gas pipelines from Russia to Europe
Gazociągi w Europie. Na północy zakreskowany istniejący Nord Stream, na południowym-wschodzie planowany przez Rosjan Jamał 2 (Pieremyczka) – o ile Polacy się zgodzą (Grafika: Wikipedia)

EnergyDrink: Autorski przegląd informacji o energetyce. Niebawem na nowej platformie!

PGE ulega rządowi

(REUTERS) Polska Grupa Energetyczna rozważy decyzję o wycofaniu się z budowy dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole. Tym samym podaje się presji rządu, który naciska na budowę obiektów, ze względu na potrzeby energetyczne kraju. Wcześniej PGE argumentowała decyzję o zaniechaniu budowy jej nieopłacalnością. Prezes PGE Krzysztof Kilian to człowiek ze środowiska premiera Donalda Tuska.

Gazprom negocjuje Jamał 2 z Białorusią

(INTERFAX) Gazprom nie zapomniał o propozycji Jamał-Europa 2 znanej także jako Jamał 2 i Pieremyczka. Prowadzi z Białorusią negocjacje na temat budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego omijającego Ukrainę. Do końca roku ma powstać studium opłacalności. Przedstawiciele Gazpromu są pewni, że projekt będzie konkurencyjny. Na Białorusi działa operator sieci gazowej Transgaz Belarus należący w stu procentach do Gazpromu, przed prywatyzacją znany jako Beltransgaz. Z wypowiedzi rosyjskich oficjeli wynika, że po przeprowadzeniu odpowiednich badań, konkretna propozycja budowy nitki zostanie przedstawiona Polakom.

Czytaj także: Dlaczego Gazociąg Jamalski 2 nie powstanie. Dlaczego mimo to jest ważny

SOCAR kupi DESFA

Greece Riots - Car
Tragiczna sytuacja budżetowa i następujące po niej cięcia w ubiegłych latach wywołały zamieszki w Grecji. W celu ratowania budżetu Ateny powołały HRADF mającą zarządzać wyprzedażą sreber rodowych jak DESFA (Zdjęcie: mendhak)

(TREND) Azerski SOCAR ogłosił, że osiągnął porozumienie z HRADF odnośnie zakupu 66 procent udziałów greckiego operatora gazowego DESFA. Strony omawiają jeszcze detale umowy. HRADF (Hellenic Republic Assets Development Fund) to fundusz zarządzający programem prywatyzacji ogłoszonym przez Ateny, mającym docelowo podnieś kraj z załamania budżetowego.

Czytaj także: Jak Unia Europejska wypłoszyła Gazprom z Grecji

Chińczycy potrzebują rury na swój gazu łupkowy

(UPI) Chińskie CNPC planuje budowę gazociągu, który w przyszłości miałby transportować gaz łupkowy ze złóż w Syczuanie do sieci gazociągowej w pobliskiej prowincji Junnan. Byłaby to pierwsza inwestycja tego typu w Chinach. U.S. Energy Information Administration szacuje, że w przyszłości Chiny będą odpowiadały za jedną trzecią światowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Ten popyt zamierzają realizować za pomocą dostaw długoterminowych, importu LNG oraz własnych, pokaźnych zasobów gazu ziemnego.

Rosjanie rozbudowują infrastrukturę do eksportu LNG

LNG BONNY
Tankowiec LNG Bonny (Zdjęcie: Wikipedia)

(LNG WORLD NEWS/ITAR TASS) Rosjanie prowadzą intensywne rozmowy na temat rozwoju zdolności do eksportu LNG. Gazprom rozmawia z japońskim JGC Corporation na temat możliwości wykorzystania technologii będących w posiadaniu firmy przy budowie terminalu LNG we Władywostoku. Japonia jest zainteresowana dostawami gazu ziemnego, także z Rosji, dlatego współpracuje z Rosjanami przy projekcie Władywostok LNG. Jednocześnie firma Sovcomflot negocjuje z OSK budowę trzynastu tankowców LNG na potrzeby Gazpromu dla projektu władywostockiego i Sachalin 2. Pierwszy okręt miałby powstać przed 2020 rokiem.

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s