Nabucco-West czy TAP? Dziś decyzja. Putin kończy monopol Gazpromu. Obama ogłasza plan walki z globalnym ociepleniem

GazpromEnergyDrink: Autorski przegląd informacji o energetyce

Dziś decyzja ws. Korytarza Południowego

(TREND/Własne) Dziś o 10 rano europejskiego czasu ma zostać ogłoszona decyzja na temat wyboru inwestycji dla realizacji dostaw azerskiego gazu do Europy. Konkurują ze sobą Nabucco-West i Gazociąg Transadriatycki (TAP). Wyboru dokona konsorcjum Szach Deniz zarządzające złożami o tej samej nazwie. Projekt Korytarza Południowego ma na celu dostarczenie Europie alternatywnych dla rosyjskich dostaw gazu ziemnego. Komisja Europejska wspierająca początkowo Nabucco, po okrojeniu projektu, zachowuje równy dystans do obu propozycji. Konkurencją dla nich jest gazociąg South Stream, którego budowę planują Rosjanie.

Putin ogłasza liberalizację sektora gazowego

(RUSSIA BEHIND THE HEADLINES) W ramach szerszego programu liberalizacji prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział także otwarcie rynku eksportu gazu na nowych graczy. Do tej pory pozwolenie na sprzedaż surowca poza granicami Rosji posiadał jedynie Gazprom. Na ten komunikat błyskawicznie zareagowała giełda. Wartość akcji giganta gazowego spadła. Przychylność Kremla dla firmy Aleksieja Millera topnieje odkąd pojawiają się kolejne informacje o jej niewydajności i braku przejrzystości. Zapowiedź Putina to dobre wieści dla Novateku i Rosnieftu, które planują ekspansję na europejskim rynku gazu.

Obama przedstawia plan klimatyczny dla USA

English: Barack Obama delivers a speech at the...
Putin liberalizuje, Obama reguluje – czyje działania bardziej się opłacą? (Zdjęcie: Wikipedia)

(ARGUS MEDIA) Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przedstawił wczoraj w przemowie plany zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na terenie jego kraju w celu walki z globalnym ociepleniem. Amerykanie mają zmniejszyć ją o 17 procent w stosunku do poziomów z 2005 roku. Ma to się stać do 2020 roku. Mają to umożliwić gigantyczne inwestycje w rozwój nowych technologii węglowych (m.in. CCS) oraz nowe regulacje Energy Protection Agency odnośnie funkcjonowania elektrowni węglowych odpowiedzialnych obecnie za jedną trzecią produkcji energii w USA. Demokraci chwalą posunięcie Obamy, które „wypełnia lukę, której nie potrafił wypełnić Kongres”. Republikanie wieszczą upadek sektora węglowego i utratę kolejnych miejsc pracy wskutek wprowadzenia nowych regulacji. Konkretne propozycje zostaną przedstawione do czerwca przyszłego roku.

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s