Na Warmii i Mazurach nie postawisz wiatraka. Giełda przepustowości w UE. Chevron: gaz łupkowy albo Putin

English: Vladimir Putin at school age
Władymir Putin w wieku szkolnym. To nim straszą dziś firmy energetyczne szukające gazu łupkowego w Europie (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Na Warmii i Mazurach nie będzie gdzie stawiać wiatraków

(GAZETA WYBORCZA)

Ekolodzy blokują budowę wiatraków na terenach o pięknych krajobrazach. Z badań możliwości sytuowania takich obiektów na Warmii i Mazurach wynika, że nie będzie to możliwe na ponad 90 procentach powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego. Ekolodzy uważają, że ewentualny zakaz pozwoli mimo to na „oszpecenie” pozostałych 10 procent powierzchni województwa. Z kolei Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej przekonuje, że wiatraki mogłyby wesprzeć biedniejsze gminy i wcale nie muszą być stawiane w miejscach cennych turystycznie. Ostateczną decyzję w sprawię ograniczeń podejmą samorządy.

Unia Europejska chce handlować przepustowością rurociągów

(RBTH)

Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem rynku handlu przepustowością infrastruktury energetycznej na terenie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Na takiej giełdzie dowolni inwestorzy mogliby rezerwować przepustowość rur takich, jak np. planowany gazociąg South Stream. Takie rozwiązanie dodatkowo osłabiłoby pozycję rosyjskiego Gazpromu, który cierpi już na regulacjach antymonopolowych w ramach trzeciego pakietu energetycznego (third party access – TPA – i rozdział właścicielski). Regulacje odnośnie giełdy przepustowości miałyby zostać dopisane do pakietu we wrześniu i wejść w życie w listopadzie 2015 roku. Pierwsze aukcje ruszyłyby w marcu 2016 roku. Wspomogą one realizację w praktyce zasady TPA, nakazującej swobodny dostęp do wszystkich rur zainteresowanym firmom.

Orlen Lietuva – największy podatnik Litwy

(THE BALTIC COURSE)

W pierwszej połowie 2013 roku Orlen Lietuva odprowadził najwięcej podatków do kasy litewskiego Skarbu Państwa. Spółka zapłaciła 652,572 mln litów. Drugie miejsce zajął Lietuvos Dujos (275,55 litów).

Chevron: gaz łupkowy albo Putin

(BLOOMBERG)

Dyrektor filli Chevronu w Rosji przekonuje, że eksploatacja gazu łupkowego przyniesie Europie zyski ekonomiczne i większe bezpieczeństwo energetyczne. „Chevron wierzy, że dzięki zastosowaniu bezpiecznych metod rządy i obywatele Europy Centralnej poprą wydobycie tego surowca” – twierdzi.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s