Co znajdziemy w EIA International Energy Outlook 2013

English: Logo of the U.S. Energy Information A...
Logo U.S. Energy Information Administration (Grafika: Wikipedia)

Energy Information Administration opublikowała dziś przegląd energetyczny za 2013 rok. Przewiduje, że konsumpcja energii na świecie wzrośnie w latach 2010-40 o 56 procent.  Pomimo szybkiego rozwoju energetyki atomowej i odnawialnej, paliwa kopalne będą odpowiadały za pokrycie prawie 80 procent zapotrzebowania na energię jeszcze do 2040 roku. Także emisja dwutlenku węgla na świecie podwoi się.

Z wyliczeń EIA wynika, że emisja CO2 do atmosfery w okresie 2010-40 wzrośnie o 46 procent. Wzrost będzie wynikał z wzrostu gospodarczego w wielu krajach napędzanego głównie za pomocą paliw kopalnych. Za lwią część emisji będą odpowiadały kraje spoza OECD, które będą konsumować coraz więcej energii. Światowy Produkt Krajowy Brutto będzie rósł średnio o 3,6 procent od 2010 do 2040 roku. W krajach OECD wyniesie średnio 2,1 procent a poza nimi o 4,7 procent.

Ceny ropy naftowej na świecie maja utrzymać się na wysokim poziomie – średnio $105 za baryłkę w 2013 roku, $106 w 2020 roku i $163 w 2040 roku. Jednakże zużycie tego surowca ma spadać z 34 procent konsumpcji energii na świecie w 2010 roku do 28 procent w 2040 roku. Najszybciej będzie rosło wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii (11%/2010-15%/2040) i energii atomowej (5%/2010-7%/2040).

Światowe zużycie gazu ziemnego ma wzrosnąć w prognozowanym okresie o 64 procent z 3,2 bln metrów sześciennych  (113 bln stóp sześciennych) do 5,23 bln metrów sześciennych (185 bln stóp sześciennych). Największy wzrost wydobycia tego surowca zanotują kraje spoza OECD w Europie (o 0,53 bln m sześc./18,9 bln stóp sześc.) kraje OECD w obu Amerykach (0,45 bln m sześc./15,9 bln stóp sześc.) i Bliski Wschód (0,44 bln m sześc./15,6 bln ST sześć). Same Stany Zjednoczone i Rosja będą odpowiedzialne za wzrost wydobycia o 0,34 bln m3/12 bln stóp sześc. Będzie to możliwe dzięki dalszym postępom tzw. łupkowej rewolucji i rozwinięciu wydobycia w Arktyce. Także udział LNG w handlu gazem zwiększy się z 0,28 bln m sześc./10 bln stóp sześc. do około 0,55 bln m sześc./20 bln stóp sześc. w 2040 roku. EIA przewiduje jednak, że wielkie projekty gazociągowe będą nadal powstawały, pomimo rosnącej popularności LNG.

Komentarz

Z raportu EIA wynika, że polityka klimatyczna nie przyniesie skutków, a emisja CO2 do atmosfery będzie rosła. Stanie się tak, ponieważ kraje nie prowadzące takiej polityki będą odpowiedzialne za największą część wzrostu konsumpcji energii elektrycznej, a swoje zapotrzebowanie będą realizować przy użyciu wysokoemisyjnych paliw kopalnych. Jednocześnie zanotują dużo wyższy wzrost gospodarczy od krajów stosujących politykę klimatyczną, która nie pozwoli wykorzystać surowców kopalnych do wsparcia ich gospodarek. Ropa naftowa nadal będzie droga, co będzie miało duże znaczenie geopolityczne. Rosja i Bliski Wschód pozostaną ważne a petrostate nadal będą mogły finansować swoje budżety za pomocą petrodolarów. Sytuację zmieni rosnące wydobycie ropy w innych częściach świata, jak w Ameryce Północnej. Z danych przedstawionych przez EIA wynika, że pomimo łupkowej rewolucji, Rosja pozostanie ważnym producentem gazu ziemnego, głównie dzięki nowym źródłom w Arktyce. Z tego względu kluczowy dla rozwoju sytuacji będzie stan relacji amerykańsko-rosyjskich. Bardzo ważne będą także stosunki tych krajów z Chinami, które będą największym konsumentem energii na świecie.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie EIA: International Energy Outlook 2013

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s