Pięciu skazanych w największej aferze hakerskiej w USA

English: NASDAQ in Times Square, New York City...
Giełdy, strzeżcie się przed hakerami! NASDAQ na Times Square w Nowym Jorku (Zdjęcie: Wikipedia)

Amerykańska prokuratura przedstawiła wczoraj akt oskarżenia czterem Rosjanom i Ukraińcowi, którzy brali udział w kradzieży 160 milionów numerów kart kredytowych z największych amerykańskich i międzynarodowych korporacji.

Hakerzy atakowali od 2005 roku i okradl m.in. giełdę NASDAQ, 7-Eleven czy Dow Jones. Dwóch z cyberprzestępców wyspecjalizowało się w łamaniu zabezpieczeń. Jeden pobierał dane z baz do których ci uzyskali dostęp. Inny zajmował się utrzymaniem anonimowych serwerów na potrzeby działalności. Ostatni z oskarżonych sprzedawał dane na czarnym rynku. Hakerzy inkasowali około 10 dolarów za każdy numer karty kredytowej z USA, 50 za europejski i 15 za kanadyjski. Oferowali nawet pewne zniżki dla stałych klientów. Kupcy mogli potem do woli korzystać z kart kredytowych okradzionych ofiar cyberataku.

Czytaj także: Nie podoba ci sie rozmowa? Zmień temat – afera PRISM

Mężczyznom grozi 5 lat więzienia za uzyskanie nieuprawnionego dostępu do cudzych komputerów, 30 lat za udział w spisku mającym na celu przeprowadzenie cybernetycznego przekrętu oraz kolejne 30 lat za ostateczne dokonanie tego przekrętu.

Czytaj także: Cyber Intelligence Sharing and Protection Act. Nie ufasz? Nie udostępniaj

Razem z rosnącą aktywnością obywateli w cyberprzestrzeni, rośnie także skala cyberprzestępczości. Zagrożenie ma charakter wewnętrzny i zewnętrzny, choć trudno obecnie rozróżnić je między sobą, ponieważ cyberprzestrzeń nie zna granic. Afer jak opisana powyżej będzie coraz więcej. To nowa rzeczywistość, w której musimy się odnaleźć.

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s