W polskim miksie jeszcze długo będzie dominował węgiel. Izrael będzie bronił śródziemnomorskich złóż. TEPCO spuści radiaoaktywną wodę do oceanu

Fukushima *
TEPCO planuje spuścić radioaktywną wodę do oceanu. Czy zaszkodzi ona przyrodzie i ludziom? (Grafika: Sterneck)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Polski miks może się opierać tylko na węglu

(CIRE)

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, z analiz kancelarii premiera wynika, że polska energetyka nawet po 2050 r. będzie oparta w 60–80 proc. na węglu. Według prof. Władysława Mielczarskiego, na którego powołuje się gazeta, dokument może pomóc Polsce w przeforsowaniu pomocy publicznej dla planowanych bloków energetycznych na węgiel. Prof. Mielczarski zwraca uwagę, że finalna wersja raportu kancelarii premiera zbiegnie się w czasie z powstaniem opracowywanego przez Komisję Europejską przewodnika pomocy publicznej dla energetyki. Michał Wilczyński, były główny geolog zwraca natomiast w DGP uwagę, że co najmniej 40 mln ton węgla koniecznego do funkcjonowania nowych bloków w 2050 r. będzie musiało pochodzić z importu. Według Wilczyńskiego już w 2030 r. wydobycie polskiego węgla będzie mniejsze niż import, a w 2050 r. wydobycie nie przekroczy 28 mln ton – podaje DGP.

EBOiR znów finansuje wygaszanie Ignaliny

(15MIN)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił, że wznawia finansowanie budowy magazynu do przechowywania zużytego paliwa nuklearnego z wyłączonej czasowo elektrowni atomowej Ignalina. Jednocześnie władze instytucji podkreślają, że wykonawca – niemiecki Nukem – powinien przyspieszyć prace.

Belene wraca do gry

(NOVINITE)

Nowy rząd w Bułgarii na czele z premierem Plamenem Oreszarkim zapowiedział, że projekt elektrowni atomowej Belene może zostać ponownie uruchomiony. Poprzedni rząd zrezygnował z niego, oceniając, że jest ekonomicznie nieopłacalny. W szkicu programu Bułgarskiej Partii Socjalistycznej przedstawionego w parlamencie można znaleźć rozdział pt. „Ratunek dla bułgarskiej energetyki”. Jest w nim mowa o możliwości powrotu do Belene, po ustaleniu stabilnego finansowania i ponownych negocjacjach z Rosatomem.

Izrael opracowuje strategię obrony surowców na Morzu Śródziemnych

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Izraelska flota pracuje nad planem zabezpieczenia bogatych w surowce wód Morza Śródziemnego. Tel Awiw planuje zakupić statki patrolowe, które będą chronić platformy wiertnicze znajdujące się od 50 do 200 km od wybrzeża Izraela. System obrony ma kosztować 700 mln dolarów. Jego utrzymanie będzie kosztowało 100 mln dolarów rocznie.

TEPCO uwolni radioaktywną wodę do oceanu

(OIL PRICE)

Japońska firma TEPCO odpowiedzialna za zabezpieczenie bloków elektrowni Fukushima po katastrofie z 2011 roku planuje zwolnić wodę chłodzącą uszkodzony obiekt do oceanu. Negocjuje także z Tokio możliwość uwolnienia jej do wód gruntowych. Co tydzień TEPCO wylewa na teren elektrowni ilość wody odpowiadającej pojemności olimpijskiego basenu. Japończycy planują obecnie obniżyć jej radioaktywność do akceptowalnego poziomu i wylać ją do oceanu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s