Ukraina zużywa coraz mniej gazu. Gazprom ściąga długi. Gruzja w EWE?

Ukraina - FlagaAutorski przegląd informacji o energetyce

Ukraina zmniejsza zużycie gazu

(UKRINFORM)

Konsumpcja gazu ziemnego na Ukrainie zmalała o 7,8 procent w pierwszej połowie 2013 roku do 28,5 mld m3. Stało się tak dzięki zwiększeniu zużycia węgla – podaje ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego. Import gazu również zmalał – o 35,3 procenta do 10,2 mld m3. Pomogło przestawienie części konsumpcji na węgiel, spowolnienie gospodarcze i w miarę ciepła zima na Ukrainie. Kijów zmniejszył także konsumpcję gazu na rzecz tranzytu. W zeszłym roku zużycie gazu również spadło. Ukraińcy chcą je stopniowo zmniejszać, aby uniezależnić się od niepewnych dostaw surowca z Rosji.

Komentarz:

Ukraińcy stopniowo zmniejszają zależność od gazu ziemnego a tym samym od rosyjskich dostaw. W ten sposób Kijów poprawia swoją pozycję negocjacyjną w rozmowach z Gazpromem. Niestety zapisy umowy gazowej – szczególnie klauzula take or pay – zmuszają Ukraińców do opłacenia stałej, zakontraktowanej ilości surowca, bez względu na to, czy go pobiorą. Dlatego dług będzie rósł a Gazprom będzie domagał się zwrotu coraz większych pieniędzy.

Gazprom ściąga długi

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Rosyjski gigant gazowy możę odciąć dostawy gazu dla 13-tu regionów w Rosji, jeżeli te nie spłacą swoich długów. Z raportu ITAR-TASS wynika, że dłużnicy są winni Gazpromowi około 320 mln dolarów. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że odcięcie dostaw zostanie zastosowane tylko w ostateczności, jeśli dłużnicy nadal będą lekceważyć wyroki sądu oraz wizyty komornika.

Komentarz:

Rosjanie odcięli już raz gaz dłużnikowi. Było to w 2009 roku a gaz przestał płynąć na Ukrainę. Rosjanie zapracowali w ten sposób na status agresora w tzw. wojnie gazowej. Przez to wydarzenie powstała koncepcja solidarności energetycznej w Unii Europejskiej i jest ono głównym argumentem za dalszym integrowaniem sektora gazowego w Europie i poszukiwaniem alternatywnych źródeł dostaw. Odcinanie dostaw w Rosji nie przysporzy Gazpromowi popularności. Wzmocni za to pozycję wizerunkową rosnących rywali na rynku wewnętrznym, w tym Novateku Giennadija Timczenki.

Gruzja w EWE?

(TREND)

Minister spraw zagranicznych Gruzji Maja Pandjikidze spotkał się z komisarzem ds. energetyki Unii Europejskiej Guntherem Oettingerem. Strony omówiły możliwość pogłębienia współpracy w dziedzinie energetyki oraz możliwość wstąpienia kaukaskiego kraju do Europejskiej Wspólnoty Energetycznej.

Komentarz:

W świetle zmieniającej się polityki energetycznej Gruzji nie należy spodziewać się szybkich postępów na drodze integracji energetycznej tego kraju z Europejską Wspólnotą Energetyczną. Tbilisi wyraźnie stawia na integrację tego rodzaju z Moskwą. Jest to znaczący zwrot w polityce energetycznej tego kraju. Mało prawdopodobne wejście Gruzinów do Wspólnoty miałoby jednak dobry wpływ na realizację koncepcji Południowego Korytarza Gazowego. Unijne prawo energetyczne osłoniłoby gruziński sektor gazowy potrzebny Europie do realizacji tranzytu gazu z regionu kaspijskiego na jej rynek.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s