Kijów nie chce OZE. Litwa nie rezygnuje z Visaginas – kończy rozmowy z Gazpromem. SOCAR kupił akcje DESFA

SOCAR Fascia canopy sign
SOCAR – nowy energetyczny gracz u bram Europy. Zawita tu na dłużej (Zdjęcie: Minale Tattersfield Roadside Retail)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Kijów przyjął strategię energetyczną do 2030 roku

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

Rada Ministrów Ukrainy przyjęła poprawioną Strategię Energetyczną do 2030 roku – poinformował minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki. Zagadką jest planowany udział Odnawialnych Źródeł Energii. Stawicki znany jest ze sceptycznego stosunku do rozwoju tego sektora ze względu na wysokie ceny dla odbiorców detalicznych. Wcześniej pojawiły się informacje, że do 2030 roku OZE mogłyby uzyskać 18 procent udziału w miksie energetycznym kraju. Zdaniem części komentatorów to za mało. Szczegóły poznamy po publikacji dokumentu.

Komentarz:

Ukraiński sektor energetyczny jest sowicie subsydiowany przez państwo. Jednym z największych obciążeń budżetowych są dopłaty do rachunków za gaz dla odbiorców detalicznych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy naciska na Ukrainę, by ta zrezygnowała z subsydiów. W innym wypadku nie udzieli nowych pożyczek. Dlatego też Kijów nie chce wydawać pieniędzy na dopalacze dla kolejnego sektora w energetyce – energetyki odnawialnej. Ukraina jest jednak członkiem Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Wraz z postępującą integracją z Unią Europejską, będzie musiała przyjmować także jej polityki klimatyczne wyznaczające wysokie cele udziału OZE w miksie.

Litwa nadal może mieć swoją elektrownię atomową. Koniec rozmów z Gazpromem

(15MIN/WOJCIECH JAKÓBIK)

Litewski minister energetyki Jarosław Niewierowicz ocenił, że jeśli poprawiony projekt budowy elektrowni atomowej w Visaginas będzie spełniał wymagania a partnerzy będą nadal zainteresowani jego realizacją to nic nie stoi na przeszkodzie, by obiekt powstał a Litwa zyskała źródło energii atomowej. Jednocześnie Niewierowicz poinformował, ze faza rozmów ekspertów i negocjacji na temat cen gazu w umowie na import surowca z Rosji została zakończona. Decyzja o ewentualnej obniżce cen ma zapaść w najbliższym czasie. Niewierowicz zaznaczył, że do realnej obniżki cen przyczyni się także budowa terminala LNG w Kłajpedzie.

Komentarz: Te informacje nieprzypadkowo pojawiają się obok siebie. Niewierowicz zasygnalizował bardziej przychylne podejście do projektów dywersyfikacji dostaw gazu i energii elektrycznej, ponieważ najprawdopodobniej Gazprom nie chce iść na duże ustępstwa w sprawie obniżki cen gazu. Niebawem okaże się, czy zwrot litewskiego ministra jest taktyczny, czy pokazuje trwałą strategię wywierania nacisku na Rosjan za pomocą pomysłów dywersyfikacyjnych.

SOCAR kupił udziały w DESFA

(TREND/WOJCIECH JAKÓBIK)

Grecki Fundusz Prywatyzacji przyjął z zadowoleniem wieść o wykupieniu 66 procent udziałów greckiego operatora gazowego DESFA przez azerski SOCAR. Azerowie zapłacili za nie 400 milionów euro. Zakup tych akcji mógł być czynnikiem przesądzającym o wyborze Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) dla realizacji dostaw ze złóż Szach Deniz II w Azerbejdżanie do Europy. Projekt zwyciężył w rywalizacji z Nabucco-West. Budowa rury ruszy w 2015 roku.

Komentarz: SOCAR posiada udziały w konsorcjum Szach Deniz, TAP i w greckim GTS-ie. W ten sposób przejmuje kolejne ogniwa cyklu, co pozwoli mu obniżyć koszta eksportu surowca. Na europejskim rynku gazowym pojawia się zatem nowy, silny gracz.

EIA: Amerykańskie zasoby ropy największe od 1985 roku

(WASHINGTON POST/WOJCIECH JAKÓBIK)

Zasoby ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zwiększyły się do poziomu niespotykanego od 1985 roku. Stało się to możliwe głównie dzięki wydobyciu ropy z pokładów łupków. Z raportu EIA wynika, że ilość udokumentowanych złóż ropy naftowej wzrosła w zeszłym roku o 15 procent, bijąc kolejny rekord wzrostu. Zasoby gazu ziemnego wzrosły tymczasem o 10 procent i był to drugi największy wzrost roczny od 1977 roku.

Komentarz: Rewolucja łupkowa w coraz większym stopniu zmienia Stany Zjednoczone. Dzięki niej mogą zrewidować swoją politykę energetyczną. Wielkie zasoby węglowodorów w Ameryce Południowej sprawiają, że rośnie konkurencja dla krajów-eksporterów broniących status quo, zrzeszonych w organizacjach takich, jak OPEC czy GECF.

English: Liquefied natural gas (LNG) exporting...
Kraje importujące (niebieski) i eksportujące (czerwony) gaz skroplony. Stan na 2009 rok – dzięki łupkowej rewolucji – już nieaktualny (Zdjęcie: Wikipedia)
Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s