English: Air view of the LNG - Offshore Terminal
Budowa terminala LNG. Polski obiekt miał powstać w czerwcu 2014 roku. Okazuje się, że termin był od początku nierealny (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Będą opóźnienia przy budowie terminalu LNG

(PAP/GAZETA WYBORCZA)

Jak informuje Gazeta Wyborcza zakończenie budowy terminalu LNG planowane na 30 czerwca 2014 roku może się opóźnić nawet o pół roku. Ministerstwo transportu ma zmniejszyć dofinansowanie na potrzeby budowy falochronu dla obiektu. Z audytu zamówionego w Ernst&Young przez ministra skarbu państwa ma rzekomo wynikać, że pierwotny termin był od początku nierealny.

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce zwalniają

(CIRE)

„Dziennik Gazeta Prawna” zwrócił uwagę, że dotychczasowe tempo poszukiwań gazu łupkowego jest zbyt wolne, by wypełnić długookresowe założenia resortu środowiska. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wykonano tylko 23 otwory, których obecnie jest w sumie 48, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadano, że do końca roku będzie ich ok. 70. Według DGP sprzeciw lokalnych społeczności może być poważną barierą dla dalszych poszukiwań gazu łupkowego w naszym kraju. Niepublikowana dotąd części badań PBS, przeprowadzonych na zlecenie PGNiG, wskazuje na widoczny spadek poparcia dla poszukiwań tego gazu. W ciągu ośmiu miesięcy grupa osób przychylna wierceniom zmniejszyła się o niemal 14 proc. Wciąż stanowią oni jednak większość – 61 proc. Ilość zdecydowanych przeciwników wierceń wzrosła od ubiegłego roku z 7 do 9 proc. respondentów.

Polacy będą walczyć z Brukselą o elektrownie węglowe

(EURACTIV/WOJCIECH JAKÓBIK)

W Brukseli rozpoczął się lobbing ekologów i europarlamentarzystów krytykujących energetykę węglową przeciwko rozbudowie elektrowni węglowych w Polsce. Chodzi m.in. o nowe bloki dla Elektrowni Opole. Lobbyści naciskają na Komisję Europejską, aby ta zablokowała inwestycje. Portal Euractiv opisuje Polską, jako kraj niezainteresowany walką z emisją dwutlenku węgla i ignorujący dyrektywy Unii Europejskiej w tej sprawie.

IGas Energy rzuca wyzwanie Cuadrilli

(ENERGY TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

IGas Energy, największy operator infrastruktury gazowej i naftowej w Wielkiej Brytanii, przygotowuje się do przeprowadzenia sześciu odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego w formacji Północno-zachodni Bowland. Dyrektor spółki Andrew Austin przekonuje, że rozwój sektora łupkowego pozwoli na powstanie całej nowej gałęzi przemysłu brytyjskiego, doprowadzi do masowego powstawania nowych miejsc pracy i obniży rachunki płacone przez Wyspiarzy. IGas Energy to główny konkurent Cuadrilli, również szukającej gazu łupkowego na Wyspach.

Halliburton podzieli się know-how z Gazprom Nieftem

(OIL VOICE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Amerykański Halliburton podpisał umowę o współpracy z rosyjskim Gazprom Nieftem. Firmy będą współpracować w ramach poszukiwania nowych sposobów na sięgnięcie po trudno dostępne złoża węglowodorów. Halliburton otrzyma szczegółową informację o złożach penetrowanych przez Gazprom Nieft, odwdzięczając się za to rozwiązaniami technologicznymi.

Sytuacja w Fukushimie dalej poza kontrolą

(TEPCO/WOJCIECH JAKÓBIK)

Japońska organizacja monitorująca sytuację w uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie poinformowała w środę, że rozważa podniesienie ratingu Międzynarodowej Nuklearnej i Radiologicznej Skali ONZ z anomalii na poważny incydent. Informacja to pojawiła się tuż po potwierdzeniu przez TEPCO, że z jednego ze zbiorników elektrowni do oceanu wyciekło około 300 tysięcy litrów radioaktywnej wody. W mediach pojawiały się już informacje, że taka ilość uwalnia się już od dłuższego czasu w ciągu jednego dnia (!). TEPCO przyznaje, że nie jest w stanie ustalić źródła wycieku, przez co nie kontroluje sytuacji.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading