Kolejne dobre wieści z sektora łupkowego. Rosnieft i Exxon kontynuują prace. Senator blokuje terminal LNG koło Nowego Jorku

Liquefied natural gas (LNG) tanker, section vi...
Tankowce LNG – popłyną z USA do Europyy, czy nie? (Zdjęcia: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

3Legs Resources zadowolona z wyników testów odwiertów na Pomorzu

(CIRE)

Firma 3Legs Resources poinformowała o wynikach prac poszukiwawczych prowadzonych w dwóch odwiertach w okolicach Lęborka. W jej ocenie są one obiecujące. Jak ocenia prezes 3Legs Resources Kamlesh Parmar, wyniki testów odwiertu Łebień LE-2H są bardzo obiecujące i firma zamierza kontynuować dalsze odwierty. Również w przypadku odwiertu Strzeszewo LE1, gdzie nie udało się uzyskać przepływów gazu na satysfakcjonującym poziomie, prezes deklaruje kontynuację prac.

Komentarz: To kolejna dobra wiadomość, po wczorajszych doniesieniach na temat dobrej jakości złoża przesłanych przez San Leon Energy. Jeszcze polski sektor łupkowy nie zginął a pogłoski o jego śmierci są przesadzone. Potrzebuje tylko więcej spokoju w mediach i szybszej pracy w resortach.

Rosnieft i Exxon Mobil podsumowują projekty na Dalekim Wschodzie

(LNG WORLD NEWS)

Firmy przyznają, że najbardziej efektywna działalność w tamtym regionie to wydobycie gazu ziemnego. W przyszłym roku planują zakończyć prace projektowe budowy terminala LNG na Dalekim Wschodzie. Dyrektor Rosnieftu Igor Sieczyn przyznał, że będzie to najtańsza metoda na przetransportowanie skroplonego surowca i jego sprzedaż na rynkach światowych. Pierwsze dostawy do Azji mogą popłynąć w 2018 roku. Szwajcarska firma Vitol podpisała już umowę gazową z Rosnieftem na dostawy LNG z tego regionu.

Komentarz: Pomimo chwilowego ochłodzenia w relacjach USA-Rosja spowodowanych sprawą Snowdena, w sektorze energetycznym nadal króluje zasada business as usual. Rosnieft i Exxon kontynuują współpracę, czerpiąc z niej obopólne korzyści.

TAP pomoże Grecji w walce z kryzysem

(NATURAL GAS EUROPE)

Dostawy gazu z Azerbejdżanu świadczone za pomocą projektowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) pomogą Grecji w walce z kryzysem – twierdzą dziennikarze Forbesa. Według nich dostawy wpłyną na wzrost gospodarczy i wprowadzą do niej około 1,5 mld euro. Grecy wciąż szukają źródeł pokrycia dziury budżetowej, której nie wypełnił duży program prywatyzacyjny. Brakuje im około miliarda euro.

Komentarz: TAP spadł Grekom z nieba, bo pomimo faktu, że wyprzedali wszystkie srebra rodowe, nie zdołali zlikwidować olbrzymiej dziury budżetowej. Nowe dostawy surowca rzeczywiście mogą pomóc im w walce z kryzysem. Polacy i inne narody Europy Środkowej nie skorzystają na nich w sposób tak bezpośredni i mogą jedynie żałować, że konsorcjum Szach Deniz nie wybrało Nabucco-West.

Senator chce zablokować budowę terminala LNG koło Nowego Jorku

(LNG WORLD NEWS)

Liberty Natural Gas zwróciło się do władz federalnych o zgodę na budowę terminala LNG niedaleko Nowego Jorku i New Jersey. Republikańska senator Jennifer Beck przedstawiła rezolucję blokującą zgodę na realizację projektu o nazwie Port Ambrose LNG ze względów ekologicznych. Wskazuje, że wpłynie on negatywnie na rybołówstwo, turystykę i odbudowę regionu po huraganie Sandy.

Komentarz: Cóż napisać? Szkoda, że pani senator nie wspomniała o negatywnym wpływie terminala na jakość mleka krowiego i wyniki egzaminów na studia w pobliskich uczelniach.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s