Maleje liczba przeciwników gazu łupkowego w Polsce. Pogrzeb Nabucco-West i Sztokmana. TEPCO walczy z wyciekiem

logo
Logo TEPCO. Firma nadal walczy z wyciekiem z elektrowni atomowej w Fukushimie (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Sonda DGP: maleje liczba przeciwników poszukiwania gazu łupkowego

(CIRE)

Na przełomie lipca i sierpnia br. „Dziennik Gazeta Prawna” przeprowadził sondę wśród internautów odwiedzających portal http://www.dziennik.pl, z której wynika, że 69 proc. respondentów uważa, iż poszukiwanie gazu łupkowego zgodnie z wymogami obowiązującego w Polsce prawa jest w pełni bezpieczne dla środowiska. Zdania na ten temat nie miało 8 proc. ankietowanych, a 20 proc. uważa, iż wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu stanowią lub mogą stanowić potencjalne zagrożenie. 68 proc. osób biorących udział w sondzie DGP jest zdania, że w związku z prowadzeniem prac poszukiwawczo-wydobywczych, administracja państwowa lub inwestorzy powinni zapewnić dodatkowe korzyści społeczności zamieszkującej tereny, na których są one prowadzone.

Pogrzeb Nabucco-West

(OILPRICE)

23 sierpnia miało miejsce nadzwyczajne spotkanie udziałowców Konsorcjum Nabucco zarządzającego projektem Nabucco-West. Przegrał on w rywalizacji o prawo do realizacji dostaw gazu z Azerbejdżanu do Europy według koncepcji Korytarza Południowego. Udziałowcy z rumuńskiego Transgazu zdecydowali o alokacji budżetu w wysokości 26,7 mln dolarów, co wiąże się z ostatecznym zakończeniem działalności konsorcjum.  Nabucco-West przegrało z tańszym, mniej kontrowersyjnym politycznie Gazociągiem Transadriatyckim (TAP).

Gazprom kończy przetarg na projekt Sztokman LNG

(PLATTS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom wycofał zaproszenie do składania ofert dokumentacji dla arktycznego projektu Sztokman LNG. To skutek decyzji udziałowców z 2012 roku. Rosyjski Gazprom i francuski Total zdecydowały, że odroczą realizację projektu na bliżej nieokreśloną przyszłość ze względu na jego nieopłacalność w nowych warunkach na rynku gazu po łupkowej rewolucji w Ameryce Północnej.

Jeszcze więcej gazu na Morzu Śródziemnym

(JERUSALEM POST)

Jerusalem Post informuje, że złoża Tamar Południowo-zachodni pod dnem Morza Śródziemnego mogą zawierać nawet 19 mld m3 gazu ziemnego. To złoża znajdujące się niedaleko jeszcze zasobniejszych pól gazowych Tamar i Lewiatan.

TEPCO wypompuje wodę z magazynów Fukushimy

(GŁOS ROSJI)

Firma TEPCO zdecydowała, że wypompuje wodę z części magazynów uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie, by zapobiec dalszym wyciekom do oceanu. W zeszły wtorek miał miejsce największy wyciek radioaktywnej wody od czasu katastrofy atomowej w obiekcie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s