Gazoport: Nowy termin ogłoszenia terminu. Mołdawia otwiera interkonektor w Święto Niepodległości. Greenpeace nie boi się płynąć na wody Rosji

Greenpeace word mark Русский: Текстовый символ...
Aktywiści Greenpeace deklarują, że wpłyną na rosyjskie wody Morza Karskiego i oprotestują prace wydobywcze w Arktyce. Ciekawe co na to służby bezpieczeństwa Rosji?

Autorski przegląd informacji o energetyce

IAR: we wrześniu nowy termin zakończenia budowy gazoportu w Świnoujściu

(CIRE)

Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, na początku września minister skarbu Włodzimierz Karpiński przedstawi nowy harmonogram prac przy budowie terminalu LNG w Świnoujściu.  Według IAR audyt realizacji inwestycji przygotowywany przez jedną z firm doradczych jest już na biurku Włodzimierza Karpińskiego. Tylko on może zatwierdzić zmianę harmonogramu prac przy budowie gazoportu. Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika natomiast, że budowa terminalu w Świnoujściu może zakończyć się nawet w maju 2015 r. Gazeta przypomina, że Polskie LNG deklarowało niedawno, że terminal będzie gotowy do końca przyszłego roku, podczas gdy pierwotny harmonogram zakładał jego uruchomienie 30 czerwca 2014 r.

Mołdawia otwiera budowę intekonektora z Rumunią

(EURACTIV)

W dzień niepodległości Mołdawii miało miejsce uroczyste otwarcie budowy połaczenia gazowego między Mołdawią a Rumunią. Komisarz ds. energii UE Gunther Oettinger ocenia, że jest to historyczny dzień dla tego kraju stowarzyszonego od 2010 roku w ramach Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Mołdawia chce uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Prezydent Władimir Putin ocenił, że wybór jest prosty – tani gaz albo dalsza integracja Mołdawi z Unią Europejską.

Greenpeace nie boi się Rosnieftu i Exxon Mobil

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Przedstawiciele Greenpeace ocenili, że liczą się z ryzykiem związanym z bezprawnym wkroczeniem na wody terytorialne Rosji w celu zablokowania prac firm na polu naftowym na Morzu Karskim w pobliżu Półwyspu Jamalskiego. Ich statek płynie już w tamte rejony. Aktywiści organizacji planują pokojowy protest przeciwko odwiertom w Arktyce, które ich zdaniem zagrażają tamtejszemu ekosystemowi.

Kijów  i Tokio wystrzelą satelitę do monitoringu Czarnobyla i Fukushimy

(UKR INFORM)

Minister spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishida poinformował, że Ukraina i Japonia wystrzelą w przestrzeń kosmiczną satelitę, którego zadaniem będzie monitorowanie sytuacji w miejscach dwóch wielkich katastrof atomowych – w uszkodzonych elektrowniach w Czarnobylu i Fukushimie. Minister odwiedził obiekt czarnobylski w poniedziałek.

Południowy Sudan przyjmuje ustawę naftową

(UPSTREAM ONLINE)

Parlament Południowego Sudanu przyjął ustawę naftową. Czeka ona na zatwierdzenie przez prezydenta Salva Kiira. Dokument reguluje sposób w jaki państwo może pożytkować zyski z wydobycia ropy naftowej. Ustawa ma kierować około 10 procent zysków na fundusz pokoleń, część trafi także do rąk społeczności z okolic wydobycia. Ma zachęcić inwestorów do poszukiwań na terenie kraju i zwiększyć przejrzystość. Południowy Sudan liczy na zaangażowanie francuskiego Totalu i amerykańskiego Exxon Mobil. Kraj ogłosił niepodległość w 2011 roku po zakończeniu długoletniej wojny domowej w Sudanie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s