MSP reorganizuje pracę. Rosja nie zakręci kurka z gazem Ukrainie. Fitch wróży walkę na rosyjskim rynku

English: Gazprom Headquarters in Moscow, Russi...
Siedziba Gazpromu. Monopolista eksportowy może niebawem stracić tę pozycję w Rosji. Wtedy jego interesom zagrożą Rosnieft i Novatek (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

MSP przebudowuje swoje departamenty

(CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, pragnąc wzmocnić współpracę nadzorowanych przez siebie spółek MSP przygotowało projekt zmian w statucie ministerstwa. Przewiduje on likwidację dwóch departamentów, a w ich miejsce utworzenie trzech innych. Ze struktury MSP znikną departamenty projektów strategicznych i rynków kapitałowych, a utworzone zostaną departamenty: polityki właścicielskiej, działań poprywatyzacyjnych oraz spółek kluczowych. Pierwszy z nich ma zająć się określeniem zasad współpracy między spółkami z udziałem skarbu państwa, a także, jak to określono „wypracowywaniem rozwiązań systemowych z obszaru nadzoru właścicielskiego” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Karpiński: największą niewiadomą pozostaje gaz łupkowy

(GAZLUPKOWY.PL)

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa, w rozmowie z miesięcznikiem Nowy Przemysł, zapowiedział, że odnalezienie dużych złóż tego surowca będzie impulsem do zmiany polskiego miksu energetycznego. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ocenić, czy taki scenariusz jest realny. Stan niepewności w Polsce zwiększa brak nowej ustawy węglowodorowej, nad którą pracuje Komitet Stały Rady Ministrów. Włodzimierz Karpiński zapowiada, że jego prace powinny zakończyć się  „wczesną jesienią”. Wtedy to dokumentem zajmie się Sejm, Senat i Prezydent.

Rumunia: „Jedyny kraj który jednoznacznie poparł Nabucco”

(EURACTIV)

Prezydent Traian Basescu poprosił Brukselę o rekompensatę finansową z tytułu porzucenia projektu gazociągu Nabucco-West. Rumunia była gorącym zwolennikiem projektu i stanowczo faworyzowała go w przeciwieństwie do rosyjskiej alternatywy, projektu South Stream. Inne kraje nie popierały budowy Nabucco w takim samym stopniu, jak na przykład Węgrzy, którzy zgodzili się na budowę South Stream na ich terytorium. Z tego względu Rumuni domagają się pieniędzy z funduszy europejskich. Zdaniem Basescu w obecnych realiach realizacja Nabucco-West nie będzie możliwa w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Ukraina i Rosja rozmawiają o dostawach gazu

(INTERFAX/UKRAINSKA ENERGETYKA)

Ukraina doszła do porozumienia z Gazpromem odnośnie tranzytu gazu przez terytorium tego kraju i dostaw dla jego mieszkańców w okresie jesiennym i zimowym. Rozmowy na temat odleglejszego przedziału czasowego nie zakończyły się porozumieniem. Kijów walczy także o zwiększenie ilości gazu magazynowanego w ukraińskich magazynach do 18-19 mld m3. Nie ma jednak szans na uzyskanie zniżek cen w ramach umowy gazowej, na co liczy Ukraina. Rosjanie zapowiedzieli, że byłoby to możliwe jedynie po wstąpieniu tego kraju do Unii Celnej. Ukraińcy związali się z Rosjanami umową gazową z 2009 roku która zakłada dostawy gazu w ilości 52 mld m3 rocznie. Z tego 41,6 mld m3 objęte jest klauzulą take or pay. Możliwa jest redukcja importu o 20 procent za obopólną zgodą z półrocznym wyprzedzeniem. Pomimo to, Kijów systematycznie zmniejsza import z Rosji, co jest powodem poważnego sporu miedzy stronami kontraktu. Także niemieckie RWE planuje rozpocząć we wrześniu pompowanie gazu do magazynów na Ukrainie na mocy umowy gazowej z listopada 2011 roku. Jednocześnie Ukraina informuje, że zgromadziła już zapasy surowca na zimę. Rezerwy zostały zwiększone z 63, do 8,1 bln m3 na mocy decyzji rządu. Dzięki wprowadzeniu oszczędności zużycia gazu, Ukraina planuje zużyć o 5 procent mniej surowca w okresie grzewczym. W zeszłym roku zużyła wtedy 8,5 mld m3 gazu.

Fitch wróży walkę na rosyjskim rynku gazu

(ABC)

Agencja ratingowa Fitch przedstawiła analizę, w której ocenia, że Gazprom będzie miał coraz trudniejszą sytuację na rynku gazu w Rosji, ponieważ jego rywale – Rosnieft i Novatek – zyskują coraz większe poparcie Kremla. Poza tym ich możliwości przedstawienia konkurencyjnej oferty w stosunku do propozycji byłego hegemona będą coraz większe. Fitch spodziewa się, że Moskwa zdecyduje niebawem o zniesieniu monopolu Gazpromu na eksport gazu ziemnego za pomocą infrastruktury naziemnej. Przyczyni się to do dalszej erozji jego pozycji w Rosji. Według agencji, pomimo tego faktu, Gazprom prawdopodobnie utrzyma monopol na operowanie gazociągami. Więcej w raporcie „Russian Oil and Gas Industry – Rising State Ownership, Less Volatility, Higher Country Risks”.

Turcja chce zwiększyć import gazu z Azerbejdżanu i Iranu

(AZERNEWS)

Dzięki nowej stacji kompresorowej w Chayirli Turcjia będzie mogła sprowadzać więcej gazu z Azerbejdżanu i Iranu – poinformował minister energetyki i surowców naturalnych tego kraju Taner Yildiz. Przez instalację będzie płynąć jedna trzecia surowca docierającego do Turcji. Turcy sprowadzają surowiec z azerskich złóż Szach Deniz. Tamtejsze rezerwy są szacowane na 1,2 bln m3 gazu. Na mocy umowy z 4 czerwca 1996 roku Ankara sprowadza 6,6 mld m3 surowca przez Gazociąg Południowokaukaski (BTE – Baku-Tbilisi-Erzurum). W kolejnej fazie kontraktu ma sprowadzać o 6 mld m3 więcej. Iran śle do Turcji 10 mld m3 surowca rocznie na mocy umowy z 1996 roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s