Kiedy polski atom? Gazprom skarży ekologów. Ukraiński minister ekologii za łupkami

Gazprom
Dobre czasy dla Gazpromu w Europie się skończyły. Mimo tego, niektóre media obawiają się, że Bruksela niepotrzebnie drażni Rosjan (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Trojanowska: kierownictwo MG we wrześniu zajmie się programem jądrowym

(CIRE)

Podczas wczorajszego spotkania Międzyresortowego Zespołu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, które dotyczyło stanu prac nad wdrożeniem Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) oraz działań inwestora w zakresie budowy pierwszej elektrowni jądrowej, wiceminister Hanna Trojanowska zapowiedziała, że we wrześniu program trafi pod obrady kierownictwa MG. Podkreśliła ona również, że trzeba pamiętać, iż Projekt PPEJ jest katalogiem działań, zadań i celów, tak by bezpiecznie budować i eksploatować elektrownie jądrowe w Polsce, ale jak zastrzegła nie zastąpi on jednak analiz i wysiłku organizacyjnego, jaki muszą podjąć wszystkie podmioty zaangażowane w projekt.

Śledztwo KE przeciwko Gazpromowi zagraża rozmowom G20

(BLOOMBERG)

Tak przynajmniej twierdzą dziennikarze Bloomberg BusinessWeek. Komisja Europejska bada, czy Gazprom nadużył swojej pozycji na rynku gazu w Europie narzucając wysokie ceny i niekorzystne warunki kontraktów gazowych. Zdaniem autorów artykułu w dzienniku ogłoszenie przez Komisję zarzutów i wprowadzenie sankcji wobec firmy w przeddzień szczytu G20 w Sankt Petersburgu może utrudnić rozmowy z gospodarzem spotkania – prezydentem Władimirem Putinem. Komisja rozważa wprowadzenie grzywny i innych kar wobec Gazpromu. Przedstawiciele spółki nie poczuwają się do winy.

Gazprom skarży ekologów

(THE MOSCOW TIMES)

Moskiewski Sąd Arbitrażowy wysłuchał skargi Gazpromu przeciwko partii Zielony Sojusz w sprawie podważenia reputacji firmy. Domaga się ona 10 milionów rubli kary dla ekologicznego stronnictwa politycznego, które oprotestowało budowę fabryki chemicznej w Salawacie w rejonie Republiki Baszkorostan. Zielonych chce bronić za darmo Aleksander Dobrowiński, który reprezentował w przeszłości dysydenta Borysa Bierezowskiego.

Minister Ekologii Ukrainy liczy na przychylność samorządów wobec wydobycia gazu łupkowego

(NATURAL GAS EUROPE)

Minister ekologii i surowców naturalnych Oleh Proskuriakow ocenił, że władze lokalne powinny zgodzić się na poszukiwania oraz wydobycie gazu łupkowego w regionach znajdujących się pod ich kontrolą. – Wierzę, że zdrowy rozsądek zwycięży – ocenił w rozmowie z dziennikarzami. Minister liczy na pozytywny wpływ rozwoju sektora łupkowego na ukraińską gospodarkę. Zapewnia, że firmy jak Shell i Chevron biorą pod uwagę interes mieszkańców z okolic, w których prowadzą prace.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s