Kto jeszcze wierzy w polski gaz łupkowy? Spółki czekają na PPEJ. Kożara: Wojny gazowe to przeszłość

RWE-Tower
Siedziba RWE. Niemcy wybudowali w Polsce elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 200 MW (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

San Leon Energy wierzy w polski gaz łupkowy

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, San Leon Energy przejmie za 4 mln USD 75 proc. firmy Alpay Enerji posiadającej koncesje na wydobycie ropy i gazu w Turcji, które od pierwszego kwartału 2014 r. mają generować przychody w wysokości 3 mln USD miesięcznie. Dyrektor wykonawczy San Leon Energy Oisin Fanning wierzy w sukces poszukiwań gazu łupkowego przez kierowaną przez siebie firmę tak bardzo, że sam dokupi 4 proc. akcji z drugiej transzy. Innym z obecnych akcjonariuszy planującym dofinansowanie spółki jest Toscafund Asset Management – podaje „Puls Biznesu”. Firma chce pozyskać za pomocą sprzedaży akcji około 155 mln złotych, z czego część chce przeznaczyć na odwierty w Polsce. Tymczasem jeden odwiert kosztuje około 50 mln złotych.

Spółki czekają na Program Polskiej Energetyki Jądrowej

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

PGE, Tauron, KGHM i Enea w parafowanej ostatnio umowie uzależniły swoje dalsze wspólne działania dotyczące energetyki jądrowej od decyzji rządu w tej sprawie. Zatwierdzenie projektu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przez Ministerstwo Gospodarki wydaje się być możliwe w przeciągu najbliższych dni – napisała dzisiejsza „Rzeczpospolita”.Wczoraj kierownictwo resortu nie podjęło ostatecznych decyzji w tej sprawie, ale wg informacji osób zaangażowanych w ten projekt kluczowe kwestie zostały już ustalone – napisała gazeta. Po zatwierdzeniu dokumentu przez MG trafi on do konsultacji międzyresortowych, które potrwają około miesiąca, a następnie program będzie musiała zaakceptować Rada Ministrów – przypomniał dziennik.

RWE uruchomiło szóstą farmę wiatrową w Polsce

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Nowa farma w Nowym Stawie ma pozwolić na realizację rocznego zapotrzebowania około 50 tysięcy gospodarstw domowych. Jej moc wynosi 45 MW. RWE zainstalowała na terenie Polski obiekty typu o łącznej mocy 200 MW.

Kożara: Wojny gazowe to przeszłość

(INTERFAX)

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara ocenił, że wojny gazowe z 2007 i 2009 roku, kiedy Rosja zakręciła kurek z gazem Ukraińcom już się nie powtórzą. Jego zdaniem będzie to niemożliwe, ze względu na zmiany na rynku europejskim, który się dywersyfikuje, a także przez reformę rynku ukraińskiego. Jednocześnie Kożara wyraził zadowolenie z postępów w rozmowach z zagranicznymi firmami na temat poszukiwania gazu łupkowego. Kijów podpisał umowę z Shellem i liczy na podpisanie kolejnej, z Exxon Mobil.

Merkel stawia na Energiewende

(REUTERS)

Zwrot ku energetyce odnawialnej w Niemczech będzie kontynuowany. Wysiłki CDU pod przewodnictwem Angeli Merkel prawdopodobnie wesprą w tym zakresie socjaliści z SPD. Niemiecka rewolucja OZE obniżyła hurtowe ceny energii ale obciążyła jednocześnie podatników kosztem utrzymywania programy subsydiów dla tego rodzaju instalacji, które ci odczuwają w rachunkach za energię elektryczną. Pomimo obaw części przedstawicieli przemysłu o konkurencyjność RFN, Merkel zamierza kontynuować program Energiewende. Pomoże jej w tym porażka FDP w wyborach parlamentarnych. SPD i Zieloni są optymistycznie nastawieni do zwrotu, w przeciwieństwie do liberałów FPD, którzy znaleźli się poza parlamentem.

Izrael rozważa jak wykorzystać swoje złoża gazu ziemnego

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Wielkie zasoby gazu ziemnego spod dna Morza Śródziemnego w dyspozycji Izraela mogą posłużyć do uspokojenia sytuacji politycznej w regionie. Tel Awiw rozważa stworzenie terminalu eksportowego na Cyprze, który również znalazł dużo gazu i wspólny eksport surowca. Pod uwagę bierze także możliwość budowy podmorskiego gazociągu do Turcji, dzięki czemu uniknie sporów z Ankarą o uznawany przez nią Północny Cypr. Gaz z Izraela mógłby zasilić budowany w Turcji Gazociąg Transanatolijski. Rura mogłaby posłać go na rynek europejski. Tel Awiw czeka na odpowiedź Ankary w sprawie gazociągu. Jeżeli Turcy odmówią, zbuduje terminal na Cyprze.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s