EPP Congress Warsaw
Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie. Czy Angela Merkel popiera politykę Donalda Tuska w zakresie gazu łupkowego równie mocno, jak jego politykę zagraniczną? (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Jest porozumienie wykonawców w sprawie rozbudowy Elektrowni Opole

(CIRE)

W piątek 25 października PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła z konsorcjum wykonawców porozumienie określające warunki współpracy pomiędzy sygnatariuszami w ramach realizacji umowy na budowę bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Jednocześnie spółki tworzące konsorcjum zawarły umowy regulującą zasady współpracy pomiędzy nimi w ramach realizacji opolskiego projektu. Zgodnie z porozumieniem PGE GiEK zaakceptowało treść projektów umów podwykonawczych pomiędzy Rafako i SPV-Rafako, Polimex i SPV-Polimex oraz Mostostal i SPV-Mostostal, a także pomiędzy SPV-Rafako i Alstom, SPV-Polimex i Alstom oraz SPV-Mostostal i Alstom oraz wyraziło zgodę na ich zawarcie. Oznacza to, że PGE GiEK zaakceptowało udział Alstomu w gronie konsorcjum wykonawców opolskiego projektu.

Liberalizacja rynku gazu zaszkodzi PGNiG

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Liberalizacja na rynku gazu może doprowadzić do znacznego ograniczenia zakupów największych odbiorców gazu w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie – pisze „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę na pierwsze symptomy tego czego może się spodziewać dotychczasowy monopolista na polski rynku gazu. Grupa Azoty według słów jej rzecznika, chce w roku gazowym 2013/2014 zwiększyć udział zakupów od alternatywnych sprzedawców, w zależności od spółki, do 12 – 40 proc. zapotrzebowania. Jak wylicza dziennik, może to oznaczać, że ten największy klient PGNiG może ograniczyć zakup gazu w spółce o prawie 0,9 mld m sześc. Ponad 20 proc. gazu poza PGNiG chce kupić według relacji dziennika PKN Orlen. Zużywająca około 2,1 mld m sześc. gazu rocznie spółka zamierza 0,45 mld m sześc. gazu kupić od innych firm niż PGNiG. Jak zwraca uwagę „Rz”, za handel gazem biorą się również spółki energetyczne – Enea i Tauron, co przysporzy kolejnych problemów gazowej spółce, która chcąc bronić swojej pozycji zdecydowała się między innymi na powołanie oddział obrotu hurtowego. Celem nowego oddziału ma być budowanie silnej pozycji PGNiG na rynku hurtowym w kraju i za granicą.

Qatargas broni indeksu cenowego

(REUTERS)

Katarski producent LNG Qatargas ogłosił w poniedziałek, że będzie kontynuował politykę zawierania indeksów ceny ropy naftowej w umowach na dostawy skroplonego gazu, pomimo zabiegów klientów na całym świecie zmierzających do uniezależnienia od nich kontraktów i wzorowania się na cenach amerykańskiego Henry Hub, gdzie ze względu na wielką podaż surowca są one dużo niższe od europejskich i azjatyckich. Katarczycy są przekonani, że indeks ceny ropy naftowej gwarantuje długofalowe spojrzenie na kontrakty gazowe. Klientami Qatargasu będą od stycznia 2014 Polacy, którzy zakontraktowali w 2009 roku dostawy LNG do budowanego gazo portu w Świnoujściu. Umowa opiewa na 20 lat i zakłada dostawy 1,5 mld m3 gazu rocznie. Uwzględnia ona indeks ceny ropy naftowej. Według ekspertów cena surowca będzie wyższa od proponowanej przez Gazprom w umowie jamalskiej.

Raport ośmiu państw Unii w obronie gazu łupkowego

(DGP/CIRE)

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, 25 października, podczas szczytu Rady UE w Brukseli został zaprezentowany raport przygotowany przez europejskich przedsiębiorców, który dowodzi, że Europa nie potrzebuje dodatkowych regulacji w sprawie eksploatacji gazu łupkowego. W raporcie powstałym z inicjatywy brytyjskiego premiera Davida Camerona, duże, głównie brytyjskie firmy zebrały potencjalne bariery dla rozwoju przedsiębiorczości. Jeden z rozdziałów raportu poświęcony jest w całości gazowi łupkowemu. Autorzy raportu wskazują, że gaz łupkowy jest są szansą dla Europy, dzięki której może poszerzyć ona swoją niezależność energetyczną, a to może pomóc w ponownym uprzemysłowieniu Unii. Może stać się to jednak niemożliwe poprzez dodatkowe regulacje, dlatego przedsiębiorcy apelują, aby KE nie mnożyła ich niepotrzebnie – czytamy w DGP. W zainicjowanym przez Wielką Brytanię spotkaniu uczestniczyli między innymi: premier Donald Tusk, kanclerz Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz premierzy Estonii, Finlandii, Holandii, Szwecji i Włoch – podaje DGP.

Gaz z Adrii popłynie do magazynów gazowych na Ukrainie

(ZIK/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawicki poinformował, że jego kraj, Chorwacja i Węgry podpisały w piątek porozumienie w sprawie dostaw gazu z budowanego terminala LNG Adria na chorwackiej wyspie Krk do ukraińskich magazynów gazowych. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i całej Europy – przekonuje Stawicki.

Sinopec szuka partnerów łupkowych w Kanadzie

(FINANCIAL TIMES)

Chińska firma energetyczna Sinopec zdecydowała, że sprzeda część udziałów w koncesjach łupkowych w Brytyjskiej Kolumbii. Szuka kapitału, który pozwoli jej dalej rozwijać projekty łupkowe w Kanadzie, po tym jak spadająca cena gazu w Ameryce Północnej spowodowana łupkową rewolucją w USA sprawiła, że bardziej ambitne poszukiwania stały się mniej opłacalne ekonomicznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading