LNG BONNY
Po liberalizacji eksportu LNG w Rosji, będą się mogły nim trudnić Rosnieft i Novatek. Dotychczas wyłącznym eksporterem gazu skroplonego z Rosji był Gazprom (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

PERN blokuje rozbudowę ropociągu Odessa-Brody

(INTERFAX)

Podczas spotkania udziałowców Sarmatii PERN Przyjaźń zablokował decyzje o dalszej pracy nad rozbudową rurociągu Odessa-Brody o odcinek prowadzący do Płocka. PERN głosował przeciw kontynuacji prac oraz przyjęciu planu finansowego Sarmatii na następny rok.

Naftogaz nie chce rozmawiać z Gazpromem? Za karę Rosjanie przestaną przedpłacać za tranzyt

(INTERFAX)

Źródło Interfaxu w Gazpromie poinformowało, że przedstawiciele ukraińskiego Naftogazu odwołali spotkanie z ekipą rosyjskiego giganta gazowego. Zaplanowane rozmowy miały dotyczyć spłaty ukraińskiego długu za wakacyjne dostawy surowca. Źródło agencji ocenia, że Kijów powinien jak najszybciej go spłacić a odwołanie spotkania jest wyrazem złej woli. Zapowiada, że przedpłaty Gazpromu za tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy nie będą z tego względu możliwe. Będzie to poważny cios dla ukraińskiego budżetu.

Komisja pańswowa dopilnuje budowy Korytarza Południowego

(AZERNEWS)

Prezydent Azerbejdżanu podpisał dekret w sprawie powołania państwowej komisji zarządzającej rozbudową Korytarza Południowego poprzez zwiekszanie wydobycia gazu na polu Szach Deniz na Morzu Kaspijskim, rozbudowę Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP), gazociągu Baku-Tbilisi-Erzurum (BTE), Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) oraz Gazociągu Transanatolijskiego (TAP). Przewodniczącym komisji został wicepremier Jagub Ejjubow.

Rosjanie chcą wziąć udział w projektach gazowych na Morzu Śródziemnym

(GLOBES)

Pomimo sceptycznego stanowiska izraelskich ekspertów, Rosjanie ubiegają się o dopuszczenie ich firm w projekty gazowe na Morzu Śródziemnym. W tym celu rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Fakt trwania rozmów potwierdził rząd w Tel Awiwie w odpowiedzi na pytanie deputowanego Knesetu. Zaprzeczył plotkom, jakby Izrael chciał dopuścić Rosjan do złóż Tamar i Lewiatan na Morzu Śródziemnym w zamian za zatrzymanie rosyjskiego wsparcia dla reżimu Baszara al-Assada w Syrii. Rosjanie starają się o zwiększenie udziałów w śródziemnomorskim sektorze gazowym – na Cyprze, w Grecji i Izraelu, póki co, bez sukcesów. Izraelczycy faworyzują swoje firmy jak Delek Energy i amerykańskie jak Noble Energy.

Rosjanie namawiają Grecję do współpracy energetycznej

(RIA NOVOSTI)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ocenia, że współpraca Grecji z Rosją pomoże jej w walce z kryzysem budżetowym. Rosjanie chcą wziąć aktywny udział w prywatyzacji zaplanowanej przez Ateny. Wcześniej interwencja UE i USA zablokowała akwizycję gazowych firm greckich DEPA i DESFA przez Gazprom.

Moskwa liberalizuje eksport LNG

(PRIME)

Rząd rosyjski przyjął szkic prawa anulującego monopol eksportowy LNG Gazpromu, dopuszczając tym samym do handlu gazem skroplonym nowych graczy – Novatek i Rosnieft. Dokument zezwala na eksport LNG firmom w których państwo posiada powyżej 50 procent udziałów lub posiadającym licencje na budowę terminala LNG. W praktyce oznacza to, że do eksportu zostaną dopuszczone dwie wspomniane firmy rywalizujące z Gazpromem. Prawo musi zatwierdzić Duma Państwowa w trzech czytaniach, Rada Federacji i wyższa izba rosyjskiego parlamentu w jednym czytaniu. Dopiero potem ustawę podpisze prezydent Władimir Putin.

Gazprom Nieft i Novatek razem przeciwko Rosnieftowi

(REUTERS)

Gazprom Nieft i Novatek złożyły ofertę kupna udziałów ENI i  Enel w SeverEnergii za 4,9 mld dolarów. Rosnieft zaoferował wcześniej 1,9 mld dolarów za te same udziały. SeverEnergia posiada aktywa w północnej Rosji. Firma ma wydobyć do 36 mld m3 gazu w 2017 roku. Wspomniane rosyjskie firmy potrzebują surowca na potrzeby rozwinięcia eksportu LNG na mocy jego liberalizacji.

Rewolucja łupkowa w Chinach nie nadejdzie

(FORBES)

Zdaniem publicysty Forbesa Simona Montalke rewolucja łupkowa znana z USA nie powtórzy się w Chinach. Będzie tak, ponieważ chińska geologia jest trudniejsza, infrastruktura mniej rozwinięta, a rynek handlu surowcem bardziej zamknięty niż w Stanach. Chińskie otoczenie biznesowe jest także mniej przyjazne dla prywatnych firm energetycznych, które w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju sektora niekonwencjonalnego w Ameryce.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading