Po co John Kerry nagle przyjechał do Polski?

pksUdzieliłem dziś krótkiego komentarza portalowi Rebelya.pl na temat wizyty Sekretarza Stanu Johna Kerryego w Polsce

Sekretarz Stanu USA przyjechał do Polski z kilku powodów. Wizyta odbywa się nagle, prawdopodobnie ze względu na możliwość pojawienia się rewelacji na temat polskich więzień CIA w kolejnych materiałach Edwarda Snowdena lub w obliczu planów zakupowych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kerry będzie próbował przeprowadzić tzw. damage control lub pozyskać kupców dla amerykańskiego sprzętu. Możliwe, że chodzi o obie kwestie. Z kolei jego deklaracje na temat tarczy antyrakietowej można traktować poważnie. To projekt geopolityczny – większy niż pojedyncza administracja Białego Domu.

Zagrożenie ze strony Iranu jest tutaj zasłoną dymną, bo w tarczy chodzi głównie o flankowanie potencjalnych przeciwników Zachodu – Rosję i Chiny, dopiero w dalszej kolejności słaby Iran. M.in. z tego powodu tarcza powstaje np. na Alasce i trwają rozmowy na temat rozmieszczenia jej elementów w Azji Południowo-Wschodniej.

Nie liczyłbym na rozstrzygnięcia w sprawie wiz. To sprawa drugorzędna.

To z premierem Donaldem Tuskiem, jako zwierzchnikiem polskich służb specjalnych, będzie rozmawiał o podsłuchach Kerry. Nie spodziewałbym się więcej, niż kilka lakonicznych komentarzy na ten temat dla mediów. To zbyt poważna sprawa. Polacy nie domagali się poza tym konkretnych deklaracji w tej sprawie. Kerry będzie mówił mediom o podsłuchach tylko wtedy, jeśli zostanie o to zapytany, a gdy to zrobi, będzie kluczył.

Polacy powinni maksymalnie wykorzystać słabszą pozycję wizerunkową USA spowodowaną skandalem podsłuchowym. Możemy ugrać dobre kontrakty i nowe deklaracje w sprawie obecności Amerykanów w polskich bazach wojskowych. Liczę tu na twardą postawę Warszawy. Amerykanie to silniejszy człon partnerstwa polsko-amerykańskiego ale dzisiaj jest w słabszej kondycji. Polityka zmusza nas do wykorzystania tej sytuacji.

Komentarz opublikowany w portalu Rebelya.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s