Arctic Tern
Czy Norwedzy wpuszczą Chińczyków do Arktyki? Na zdjęciu arktyczna mewa (Zdjęcie: mizmak)

Autorski przegląd informacji BiznesAlert.pl

Orlen Upstream przejął akcje TriOil Resorces

(ORLEN UPSTREAM)

Polska spółka Orlen Upstream przejęła 100 procent akcji TriOil Resources – poinformowało jej biuro prasowe w czwartek. Zakup został przeprowadzony wczoraj w Calgary w Kanadzie. Sąd stanu Alberta potwierdził transakcję. Była ona warta około 549,2 mln złotych. Orlen liczy na know-how z sektora łupkowego w dyspozycji specjalistów TriOil.

Ukraina przestaje robić zapasy gazowe

(INTERFAX)

Rada Ministrów na Ukrainie wycofała nakaz pompowania 50 procent gazu wydobytego przez spółki prywatne do magazynów gazowych. Nakaz miał realizować Naftogaz. Minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki poinformował, że nakaz został odwołany. Tymczasem dyrektor Naftogazu Jewhen Bakulin spotka się dzisiaj z dyrektorem Gazpromu Aleksiejem Miedwiediewem. Strony mają omówić kwestie sporne dotyczące sektora gazowego. Ukraina zadeklarowała, że w tym roku nie kupi więcej gazu z Rosji.

Litwa nie może wycofać sprawy przeciwko Gazpromowi z arbitrażu

(THE BALTIC COURSE)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius ocenił, że Wilno nie wycofa sprawy przeciwko Gazpromowi z Sądu Arbitrazowego w Sztokholmie. Zamierza wydać dodatkowe osiem milionów litów na prawników. „Tak jak kwestia trzeciego pakiet energetycznego, tak sprawa arbitrażu nie jest już przedmiotem naszych dyskusji z Rosjanami – ocenił polityk.

Azerbejdżan chce współpracować z Katarem w sektorze energetycznym

(AZERNEWS)

Dyrektor azerskiego SOCAR-u spotkał się z emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamadem bin Kalifa Al Tani. Przekazał mu list od prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Spotał się także z przedstawicielami sektora energetycznego w Katarze.

Norwegia rozważa współpracę z Chinami w Arktyce

(OIL PRICE)

Z badań amerykańskiej służby geologicznej wynika, że pod Arktyką może znajdować się nawet 90 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Norwegia rozważa stworzenie joint venture z chińskim CNOOC w celu rozpoczęcia wspólnych poszukiwań ropy naftowej między Islandią a wybrzeżem norweskim. Na mocy traktatu z 1981 Norwedzy mają kontrolę nad szelfem kontynentalnym w tym regionie. Może dzięki temu uzyskać 25 procent udziału w każdej koncesji poszukiwawczej wydanej tam. Regulator energetyczny Islandii oczekuje informacji w sprawie norwesko-chińskiego joint venture do końca listopada.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading