Karuzela nazwisk w PGNiG. Włoska mafia stawia wiatraki. Chińczycy chcą budować terminal LNG w Kanadzie

Polski: Zdjęcia Waldemara Pawlaka na potrzeby ...
Kto zostanie nowym prezesem PGNiG? Raczej nie Waldemar Pawlak odpowiedzialny za kontrowersyjne negocjacje gazowe z Gazpromem (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Kto do zarządu PGNiG. Karuzela nazwisk się kręci

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

O wymienianych na tzw. giełdzie nazwisk kandydatach do objęcie stanowisk w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – pisze „Rzeczpospolita”. Choć rozmowy z kandydatami do zarządu PGNiG mają się rozpocząć dopiero 9 grudnia, to już teraz spekuluje się o potencjalnych faworytach – czytamy w dzienniku. Według „Rz” wśród szykujących się do objęcia stanowiska szefa PGNiG wymieniany jest były minister gospodarki Waldemar Pawlak, co według gazety potwierdzają różne niezależne źródła. Jednak plany byłego ministra mogą pokrzyżować ujawnione ostatnio obszerne fragmenty raportu NIK na temat negocjacji gazowych, w których brał udział Pawlak i delikatnie mówiąc nie zakończyły się one sukcesem. Drugim wymienianym przez „Rzeczpospolitą” kandydatem na nowego prezesa PGNiG jest obecny prezes Gaz-Systemu – Jan Chadam. Według dziennika Chadama do zmiany pracy może skłonić fakt, że Gaz-System przeszedł kilka miesięcy temu pod nadzór MG, a relacje prezesa z obecnym szefem resortu gospodarki nie układają się najlepiej. Na liście kandydatów do zarządu PGNiG „Rz” wymienia też byłego prezesa Telekomunikacji Polskiej Macieja Wituckiego. Jednocześnie według dziennika w zarządzie PGNiG raczej nie uda się utrzymać obecnie pełniącemu obowiązki prezesa PGNiG, wiceprezesowi ds. handlu, Jerzemu Kurelli, ale może on zostać prezesem EuRoPol Gazu.

Statoil zmienia formuły cenowe dla gazu

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Norweski koncern paliwowy Statoil zapowiedział zmianę formuły kształtującej ceny gazu, która dotychczas była oparta na notowaniach ropy – informuje „Rzeczpospolita”. Dziennik powołując się na informację The Financial Times pisze, że Statoil podjął decyzję, iż ceny gazu będą wyznaczane nie jak dotychczas na bazie notowań ropy naftowej, ale w oparciu o wartości gazu na kluczowych hubach gazowych regionu.

Włoska mafia stawia wiatraki za pieniądze z przestępstw

(REUTERS)

Setki policjantów przeprowadziły we wtorek przeszukania na terenie Niemiec, które były częścią międzynarodowego śledztwa przeciwko mafii wiatrowej z Kalabrii. Włoska Ndrangheta miała zakupić farmę wiatrową za pieniądze z przestępstw. W tym celu prała je, korzystając z pomocy niemieckich, austriackich i włoskich firm. Przeszukano także HSN Nordbank odpowiedzialny za finansowanie inwestycji. Instytucja należy w 85 procentach do państwa związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Frost&Sullivan: Kolejna branża zyskuje na rozwoju sektora łupkowego w Europie

(OIL AND GAS EURASIA)

Z nowej analizy Frost&Sullivan pt. Strategic Analysis of the Pumps Market In the European Shale Gas Industry wynika, ze rynek pomp zyskał 35,5 mln dolarów w 2012 roku a do 2017 ma zyskać 47,7 mln dolarów. Zdaniem analityków ośrodka, sprzedaż pomp z tytułu rozwoju branży łupkowej będzie rosła bez względu na różne stanowiska na temat poszukiwań w państwach europejskich.

Sinopec rozważa budowę terminala LNG w Kanadzie

(UPSTREAM ONLINE)

Minister rozwoju sektora gazu ziemnego Brytyjskiej Kolumbii poinformował, że chiński Sinopec rozmawia z firmami działającymi na terenie tej kanadyjskiej prowincji na temat potencjalnej budowy terminala LNG służącego w przyszłości do eksportu gazu skroplonego do Chin. Podobne starania podejmują najwięksi energetyczni gracz jak Chevron i Shell, którym zależy na szybkim eksporcie taniego LNG z Kanady do Azji, gdzie ceny tego surowca są najwyższe na świecie.

Rozpoczyna się usuwanie paliwa atomowego w Fukushimie

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Operator uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie – japońska firma TEPCO – rozpoczyna usuwanie paliwa atomowego z pierwszego z reaktorów. Wygaszanie elektrowni zalanej przez tsunami w marcu 2011 roku ma zająć nawet 40 lat. Japończycy obawiają się o bezpieczeństwo procesu nadzorowanego przez TEPCO. Firma wielokrotnie ukrywała informacje na temat zanieczyszczenia wokół obiektu i problemów technicznych przy jego oczyszczaniu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s