OPPPW liczy na nowego ministra środowiska – Europa krytykuje za odwołanie starego. Spread na amerykańskim spocie gazowym maleje

English: Joaquin Almunia, member of the Europe...
Czy Komisarz Almunia zakaże Niemcom ulg OZE dla przemysłu?

 

 

Autorski przegląd informacji o energetyce

 

OPPPW liczy na nowego ministra środowiska

 

(PULS BIZNESU/CIRE)

 

Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo – Wydobywczego (OPPPW) liczy, że nowy minister środowiska Maciej Grabowski podejmie z branżą dialog, którego dotychczas brakowało – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Jak pisze dziennik, branża łupkowa zarzuca odwołanemu szefowi resortu środowiska Marcinowi Korolcowi głównie brak dialogu w sprawie regulacji dotyczących poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Teraz OPPPW ma nadzieję, że po objęciu stanowiska przez Macieja Grabowskiego sytuacja się zmieni. Cytowany przez „PB” Marcin Zięba, dyrektor OPPW zwraca uwagę, że współpraca z resortem finansów, w którym Grabowski odpowiadał między innymi za przygotowanie przepisów w zakresie opodatkowania wydobycia węglowodorów, była zadowalająca. Jak podkreśla rozmówca dziennika, w tym przypadku był dialog, którego zabrakło w przypadku Ministerstwa Środowiska. Jak mów w „Pulsie Biznesu” Zięba, branża oczekuje od nowego ministra, że doprowadzi do wprowadzenia regulacji zachęcających do inwestycji, i których efektem będzie skrócenie procedur administracyjnych w poszukiwaniach węglowodorów.

 

Odwołanie Korolca w trakcie COP źle przyjęte przez obserwatorów

 

(EURACTIV)

 

Jak informuje portal EurActiv.com wczorajsze odwołanie ministra środowiska Marcina Korolca zostało źle przyjęte przez obserwatorów w Europie. Korolec będzie nadal przewodniczącym Szczytu Klimatycznego i będzie zajmował się polityką klimatyczną ministerstwa co najmniej do COP20 w Limie. Jednakże zdaniem ekologów i anonimowych źródeł EurActiv.com Polska chce poprzez usunięcie ministra opóźnić negocjacje klimatyczne i nie doprowadzić do przyjęcia niekorzystnych dla siebie rozwiązań.

 

Ulga OZE dla niemieckiego przemysłu pod pręgierzem KE

 

(REUTERS)

 

Komisarz ds. energetyki Unii Europejskiej Gunther Oettinger zapowiedział, że setki niemieckich firm mogą wpaść w tarapaty, jeśli RFN nie zrewiduje ustawy o energetyce odnawialnej (EEG) w celu uniknięcia śledztwa Komisji Europejskiej. Niemcy pobierają dopłaty od odbiorców energii elektrycznej z wiatraków i solar. Z dopłat wyłączeni są odbiorcy z przemysłu cementowego, stalowego i chemicznego. Berlin wprowadził to wyłączenie w celu utrzymania ich konkurencyjności. Bruksela przekonuje, że w ten sposób zaburzają konkurencję na rynku europejskim, gdzie firmy spoza Niemiec płacą takie dopłaty. Jeśli KE zakwestionuje wyłączenie warte około 5 mld euro rocznie, firmy nie będą mogły z niego skorzystać w przyszłym roku. Wtedy będą zagrożone bankructwem. Tymczasem umowa koalicyjna miedzy CDU a SPD w której energetyka jest ważnym elementem nie uwzględnia reformy EEG. O rozpoczęciu śledztwa zdecyduje Komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.

 

SOCAR nie pośle ropy naftowej przez ropociąg Baku-Noworosyjsk

 

(NEWS.AZ)

 

Ze względu na niesatysfakcjonujące ceny tranzytu azerski SOCAR rezygnuje z transportu ropy przy użyciu ropociągu Baku-Noworosyjsk w dyspozycji rosyjskiego Transnieftu. Pomimo to negocjacje trwają nadal. Do czasu uzyskania lepszej oferty Baku będzie słało surowiec przez ropociągi Baku-Supsa i Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC – tzw. naftowe Nabucco).

 

Donald Trump walczy z wiatrakami

 

(THE GUARDIAN)

 

Miliarder Donald Trump planuje interwencję w szkockim rządzie w sprawie budowy morskiej farmy wiatrowej na Wyspach Szetlandzkich. Jego zdaniem projekt Viking Energy mający dać moc 370 MW będzie szpecił krajobraz Szetlandów. Będzie współpracował z organizacją Sustainable Shetland, która również sprzeciwia się budowie wiatraków.

Spread na amerykańskim rynku spotowym maleje

 

(LNG WORLD NEWS)

 

Różnice w cenach gazu ziemnego na rynku spotowym w Ameryce Północnej pojawiają się, kiedy rośnie zapotrzebowanie na surowiec w okresie grzewczym. Dzieje się tak np. na giełdzie NYMEX. Jednakże Energy Information Administration wskazuje, że te różnice (spread) spada od czterech lat ze średniej 65 centów za MMBtu w październiku 2010 roku do 24 centów za tę samą jednostkę w październiku tego roku. Dzieje się tak ze względu na wzrost wydobycia gazu ziemnego w okolicach gdzie zapotrzebowanie jest duże, co skutkuje dużymi zapasami a przez to nie malejącą podażą surowca. Ma na to wpływ także zastępowanie węgla gazem ziemnym. Cena czarnego surowca zależy w większym stopniu od sezonu. Jednocześnie kiedy podaż gazu maleje, uzupełnia ją taniejący ze względu na mniejsze zapotrzebowanie węgiel. Według EIA długoterminowo sezonowe wahania cen gazu na rynku spotowym w Ameryce Północnej będą malały.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s