Tańszy gaz za unię celną. KE potwierdza – otwarcie rewersu słowackiego bliskie. Shutdown spowolnił rozwój energetyki w USA

Gazprom
Oferta jest prosta. Ukraina integruje się z Unią Celną, Rosja otwiera nowe możliwości dla jej sektora gazowego (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Tańszy gaz za unię celną

(UKRAINSKA ENERGETYKA)

Ekspert ds. energetyki Walentyn Ziemlanskij ocenia, że w wypadku przystąpienia Ukrainy do unii celnej z Rosją, cena gazu oferowanego w umowie gazowej może spaść. Kijów będzie mógł także liczyć na zgodę na import surowca z krajów Azji Centralnej. Ta deklaracja pada dzień po tym, jak Kijów zadeklarował, że zamraża rozmowy o podpisaniu konkurencyjnej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Janukowycz zaprasza Austriaków do poszukiwań

(INTERFAX)

Ukraina zaprasza Austriaków do udziału w poszukiwaniach węglowodorów na jej terytorium. Prezydent Wiktor Janukowycz liczy, że austriackie firmy, podobnie jak globalni giganci – Chevron, Shell i Exxon Mobil, będą zainteresowane poszukiwaniami. Jego deklaracja padła podczas spotkania z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem, który odparł, że innym wymiarem możliwej współpracy są sektory atomowy oraz odnawialny.

KE potwierdza. Słowacja bliska porozumienia z Ukrainą

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Rzecznik Komisarza ds. energetyki Unii Europejskiej Gunthera Oettingera – Marlene Holzner – potwierdza, że Słowacja jest bliska osiągnięcia porozumienia z Ukrainą w sprawie słania dostaw gazu z zachodu na wschód przez rewers w Baranowiczach. Ukraińcy mogliby sprowadzać ze Słowacji do 20 mln m3 dziennie. Gaz rosyjski z Zachodu jest tańszy od surowca oferowanego w umowie gazowej między Ukrainą a Rosją. Kijów zwiększa import surowca z Zachodu i ściąga go już przez rewersy w Polsce i na Węgrzech. Jednakże to rewers słowacki ma największą przepustowość a przez to potencjał dywersyfikacyjny.

TANAP zaspokoi europejski popyt na gaz

(TREND)

Dyrektor azerskiego SOCAR-u Rownag Abdullajew ocenił, że Gazociąg Transanatolijski (TANAP) jest w stanie zapewnić wystarczające dostawy, aby zaspokoić zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie. Od 2025 roku rurą ciągnącą się ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie do zachodniej granicy Turcji ma płynąć nawet 40-45 mld m3 rocznie. W pierwszej fazie będzie to 16 mld m3, z czego 6 mld m3 zostanie w Turcji. Tymczasem przedstawiciel delegacji handlowej brytyjskiego premiera  Charles Hendry ocenił, że kaspijskie złoża węglowodorów w dużym stopniu poprawią bezpieczeństwo energetyczne Europy. W tym kontekście wspomniał o konieczności realizacji projektu Gazociągu Transkaspijskiego (TCP), który doprowadzi surowiec turkmeński do TANAP-u.

Rosną koszty inwestycji Gazpromu

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Gazprom wyda ponad 400 mld rubli na budowę zakładu skraplania gazu we Władywostoku – donosi „Rzeczpospolita”. To prawie dwa razy więcej niż koncern zapowiadał wcześniej. Jak relacjonuje dziennik, w rozmowie z agencją Reuters gubernator Kraju Primorskiego Władimir Mikłuszewski powiedział, że koszt budowy terminalu skraplania gazu we Władywostoku przekroczy 400 mld rubli. „Rz” zwraca uwagę, że wcześniej informując o kosztach tej inwestycji Gazprom mówił o wydatkach na poziomie ok. 220 mld rubli. Tak dużą różnice rzecznik koncernu Siergiej Kuprianow tłumaczy tym, że wcześniej podawane informacje o kosztach inwestycji nie uwzględniały infrastruktury towarzyszącej niezbędnej dla zakładu. Zakład we Władywostoku ma ruszyć w 2018 roku i docelowo ma produkować 10 mln ton LNG rocznie.

Shutdown spowolnił rozwój energetyki w USA

(IER)

Zamrożenie budżetu federalnego w Stanach Zjednoczonych doprowadziło do zmniejszenia ilości wydanych koncesji na odwierty, a także na dzierżawę gruntów – donosi Instytut dla Badań Energetycznych (Institute for Energy Research). Eksperci organizacji ustalili, że w czasie trwania kadencji Baracka Obamy wydano najmniej tego typu dokumentów od końca Zimnej Wojny. Cały raport można przeczytać na stronach Instytutu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s