Fitch: Ukraina nie dostanie tańszego gazu od Rosjan. Terminal LNG w Kaliningradzie w 2018 roku. Chiny uruchomiają kolejne giełdy ETS

Gazprom
Gazprom nie odpuści Ukrainie, nawet jeśli ta rzeczywiście nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z UE – przekonuje agencja Fitch (Zdjęcie: Thawt Hawthje)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Osobny gazociąg na potrzeby rewersu ze Słowacji na Ukrainę?

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

Zgodnie z proponowanym porozumieniem między Eustreamem a Ukrtransgazem słowacki operator wyda około 20 mln dolarów na modernizację gazociągu łączącego Słowację z Ukrainą. Analitycy ICIS Heren przekonują, że tańszym rozwiązaniem może się okazać jednak budowa nowej rury, którą nad Dniepr popłynie gaz  z Zachodu. Taki scenariusz wykluczyłby także Gazprom z nadzoru nad przesyłem. Rosjanie posiadają kody tranzytowe dla  obecnego rewersu.

Ukraina nie powinna liczyć na koncesje gazowe w krótkim terminie

(FITCH/WOJCIECH JAKÓBIK)

Agencja ratingowa Fitch ocenia, że zatrzymanie integracji europejskiej przez Kijów nie doprowadzi do uzyskania daleko idących ustępstw ze strony Rosjan w ramach umowy gazowej. Zdaniem Fitch Ukraińcy „nie otrzymają żadnej nagrody za swoją decyzję”. Według agencji Kijów zyskałby więcej dzięki podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, niż z tytułu przystąpienia do unii celnej z Rosją. Tymczasem optymistycznie na ten temat wypowiedział się premier Mykoła Azarow, który jest przekonany, że Rosja zgodzi się na rewizję umowy gazowej, o czym informował w telewizji ICTV.

Gazprom wybuduje terminal LNG w Kaliningradzie

(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)

Gazprom planuje wybudować terminal skraplania LNG o przepustowości 2,4 mln ton gazu skroplonego. Budowa ma się zakończyć w 2018 roku. Ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w regionie bałtyckim. Szczegóły projektu mają zostać doprecyzowane w przyszłym roku.

Chiny uruchamiają kolejne pilotażowe giełdy ETS

(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)

Chińczycy planują uruchomić dwie kolejne pilotażowe giełdy handlu emisjami w Pekinie i Szanghaju. W sumie ma ich być siedem. Jedna działa już w mieście Shenzhen. W planach są giełdy na terenie prowincjach Guangdong i Hubei – w miastach Tianjin i Chongqing. Docelowo jedna z nich ma zdominować rynek ETS w Chinach. Zdania na temat szans poszczególnych z nich są podzielone. Jedni jako lidera wskazują Shenzhen, inni Szanghaj.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s