LNG tańsze od gazu z Rosji? Putin wyklucza zmianę umowy gazowej z Ukrainą. Niemiecka koalicja ograniczy subsydia dla OZE

Gazprom
Czy ceny LNG będą niższe od tych oferowanych przez Gazprom w umowie gazowej z PGNiG? (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

LNG tańszy od gazu z Rosji

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Spółka Polskie LNG przeprowadziła analizę porównawczą cen gazu skroplonego oraz transportowanego gazociągami – pisze „Rzeczpospolita”. Analizy wskazują, że LNG może być dużo tańsze niż gaz od Rosjan. Jak relacjonuje dziennik, Polskie LNG przeanalizowało ceny w gazowych kontraktach w Europie w latach 2010–2013. W analizie porównawczej wzięto pod uwagę ceny gazu przy dostawie gazociągami z Rosji do Niemiec, Francji, Węgier i Włoch, z Algierii do Włoch i Francji, oraz z Niemiec na Węgry i z Holandii do Francji, Niemiec i Włoch. Jak mówi cytowany przez „Rz” Tadeusz Tański z biura strategii i analiz Polskiego LNG, w każdym z tych przypadków ceny były wyższe od miesięcznej średniej ważonej ceny LNG w Unii Europejskiej. W przypadku porównania dostaw gazociągami z Rosji do Niemiec, gaz sprowadzany tą drogą był droższy o 25–45 proc. od średniej ważonej ceny LNG. Włosi płacili za gaz od Gazpromu aż o 50 proc. więcej niż wynosiła średnia ważona ceny LNG w UE. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę nieoficjalne informacje na temat kosztów zakupu gazu z Rosji przez PGNiG, które sięgają 450–500 dolarów za 1000 m sześc., import skroplonego gazu ziemnego może być również atrakcyjnym rozwiązaniem dla naszego kraju. – Problem w tym, że PGNiG w 2009 r. zakontraktował dostawy skroplonego gazu z Kataru na 20 lat, po cenach znacznie wyższych, niż wynika to z obecnych analiz Polskiego LNG – pisze dziennik.

Total jest zainteresowany bałtyckim projektem LNG Gazpromu

(RIGZONE)

Francuski Total zgłosił zainteresowanie wymianą udziałów w projekcie Sztokman za akcje planowanego przez Gazprom terminala LNG w Obwodzie Kaliningradzkim. Rosjanie mieli podobno zaprosić do udziału w projekcie także Shell. Planują uruchomić pierwszą fazę projektu w 2018 roku. Gaz z obiektu miałby trafiać do odbiorców europejskich, azjatyckich i południowo-amerykańskich. Jego początkowa przepustowość ma wynieść 10 mln ton rocznie.

Shell rozpoczyna fracking na Ukrainie

(OIL&GAS EURASIA)

Shell rozpoczął szczelinowanie hydrauliczne na koncesji w pobliżu wioski Weseloje koło Charkowa. Firma przekazała już wyniki z pierwszego odwiertu amerykańskim specjalistom. We wrześniu tego roku podpisała porozumienie z Nadrą Jużowskają w sprawie wspólnego wydobycia gazu niekonwencjalnego ze złoża Jużowska.

Bez umowy stowarzyszeniowej Ukrainie będzie trudniej pozyskać gaz na rewersie ze Słowacji

(UKRAINSKA ENERGETYKA)

Według agencji Stratfor cytowanej przez Warsaw Business Journal niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską utrudni starania Kijowa o rozpoczęcie dostaw gazu ziemnego przez rewers fizyczny na Słowacji, które byłby w przyszłości ważną kartą przetargową w rozmowach gazowych z Rosjanami.

Putin: Nie rozmawiałem o rewizji umowy gazowej z Janukowyczem

(INTERFAX)

Pomimo deklaracji ukraińskich władz, prezydent Rosji Władimir Putin zaprzecza jakoby w rozmowach z jego ukraińskim odpowiednikiem – Wiktorem Janukowyczem, poruszył kwestię umowy gazowej i zmiany jej warunków w zamian za niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. – Gazprom i Naftogaz są związane kontraktem obowiązującym, o ile pamiętam, do 2019 rok, i nie rozmawialiśmy na temat jego zmiany – zadeklarował Putin w odpowiedzi na pytanie dziennikarza Interfaxu.

Novatek i ENI podpisują memorandum ws. współpracy

(LNG WORLD NEWS)

Dotychczasowy ważny partner Gazpromu w Europie – włoskie ENI – podpisało memorandum ws. współpracy z rosyjskim Novatekiem, rywalem gazowego giganta na rosyjskim rynku eksportu LNG. Strony porozumienia chcą współpracować w projektach offshore na Morzu Śródziemnym, gdzie również planuje aktywnie działać Gazprom.

Niemiecka koalicja stawia na węgiel i gaz

(DER SPIEGEL)

Rozmowy koalicyjne między CDU a SPD doprowadziły do porozumienia w sprawie polityki energetycznej. Z dokumentu roboczego wynika, że kolaicja będzie chciała wprowadzić nowe podatki dla energetyki wiatrowej oraz zmniejszenie celu rozwoju farm wiatrowych na morzach do których mają dostęp Nimecy z 10 tysięcy do 6500 MW do 2020 roku. Według Der Spiegel rozwój energetyki wiatrowej w południowych landach zostanie zahamowany, ponieważ rząd ma dofinansowywać tylko perspektywiczne projekty. Strony omawiają za to warunki wprowadzenia wsparcia dla elektrowni gazowych i węglowych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s