MRR wesprze energetykę. Słowacja godzi się na uruchomienie rewersu na Ukrainę. Niemcy chcą obniżyć cenę energii elektrycznej

Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej
Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej. Czy South Stream otrzyma status projektu strategicznego dla UE? Na pewno nie za kadencji komisarza Oettingera.

Autorski przegląd informacji o energetyce

MRR pomoże projektom energetycznym realizowanym w formule PPP

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do naboru projektów nastawionych na efektywność energetyczną realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. — Ten obszar jest dość ważny w kontekście unijnym, a projekty są prostsze i da się je szybko przeprowadzić. W przyszłym roku pilotażowy projekt obejmiemy kompleksowym wsparciem w celu wypracowania wzorcowej dokumentacji oraz praktycznych doświadczeń do wykorzystania przez innych — powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Robert Kałuża, dyrektor Departamentu Wsparcia Projektów PPP w MRR. PB przypomina, że w latach 2009-2011 projekty z sektora energetyki realizowane w formule PPP stanowiły jedynie 2 proc. wszystkich ogłoszeń (trzy ogłoszenia), ale w 2012 r. było to już 18 proc. (10 ogłoszeń). Przykładowe projekty to termomodernizacja w Bytomiu i Karczewie, budowa farmy fotowoltaicznej w Kraśniku, elektrociepłowni w Olsztynie i Dobiegniewie. W 2013 r. listę ogłoszonych projektów w PPP rozszerzy m.in. gmina Radzionków, która jako pierwsza ogłosiła modernizację oświetlenia ulicznego w tej formule, gdzie partner prywatny ma zarabiać na uzyskanych oszczędnościach – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Słowacja godzi się na uruchomienie rewersu na Ukrainę

(UKRAINIAN NEWS)

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawicki poinformował na konferencji prasowej, że Słowacja zgodziła się na uruchomienie dostaw gazu ziemnego z Zachodu nad Dniepr na rewersie w Baranowiczach. Stawicki powiedział, że w planach jest uruchomienie dwóch szlaków dostaw z których jeden wymaga jeszcze doinwestowania. Kategorycznie zaprzeczył, jakoby decyzja Słowacji miała być uzależniona od podpisania lub niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez Kijów.

Węgrzy dostają 20-procentowy rabat na dostawy gazu z Rosji

(HUNGARY AROUND THE CLOCK)

Węgierska firma E.on Földgáz Trade, tuż przed przejęciem jej przez państwowe MVM, wynegocjowała z Gazpromem zmiany formuły cenowej dzięki czemu otrzyma o 20 procent tańsze dostawy gazu w ostatnim kwartale tego roku. Porozumienie w tej sprawie było warunkiem kupna spółki przez MVM. Obniżka ma według ekspertów pozwolić na obniżenie taryf za gaz dla węgierskich gospodarstw domowych.

Niemcy chcą obniżyć koszty energii elektrycznej

(REUTERS)

Koalicja CDU/SPD doszła do porozumienia w sprawie obniżenia subsydiów dla energetyki odnawialnej w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej. Ma także zreformować ustawę o OZE (EEG) która nakłada obciążenia podatkowe na gospodarstwa domowe, dzięki którym finansuje rozwój sektora. Reforma ma zostać zaprezentowana przed Świętami Wielkanocnymi. Porozumienie zakłada dążenie do stopniowego ograniczenia wsparcia dla wszystkich rodzajów energetyki odnawialnej.

Rosja chce uznania South Stream za projekt strategiczny

(ARGUS MEDIA)

Pomimo małych szans na sukces Rosjanie naciskają Komisję Europejską, by ta zgodziła się na wyłączenie South Stream spod reżimu zasady third party access rezerwującej 50 procent przesyłu rury dla innych firm. W tym celu domagają się uznania gazociągu za projekt strategiczny z punktu widzenia krajów europejskich. KE odpowiada, że rozpatrzy apel tak jak inne prośby tego typu. Gazprom liczy na to, że Komisja będzie bardziej przychylna temu pomysłowi po zmianie komisarza ds. energetyki. Głównym przeciwnikiem wyłączenia South Stream spod reżimu TPA jest zdaniem firmy obecny komisarz Gunther Oettinger.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s