Jest nowy prezes EuRoPol Gazu. Ukraina chce utrzymać tranzyt rosyjskiego gazu. Tej zimy 100 GW wolnej przepustowości w Europie

PetroChina
PetroChina zwiększa obecność w Iraku. Wypycha stamtąd Exxon Moibl (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Energa przyćmi giełdowy debiut PKP Cargo

(PARKIET/CIRE)

Popyt na akcje Energi wśród inwestorów indywidualnych jest bardzo wysoki – pisze „Parkiet” powołując się na informacje płynące z biur maklerskich. Gazeta giełdy przeprowadziła telefoniczną sondę w kilku oddziałach biur maklerskich na terenie całego kraju, z której wynika, że tak wielkiego zainteresowania klientów detalicznych, jak w przypadku oferty publicznej akcji Energi nie obserwowano od dawna. Jak pisze dziennik „dominuje opinia, że liczba złożonych zapisów zdecydowanie przebije głośny debiut PKP Cargo – wtedy akcje trafiły do 24 tys. drobnych graczy. Oferta publiczna Energi obejmuje do 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki. Do inwestorów indywidualnych ma trafić 20 proc. oferty z możliwością zwiększenia puli do 25 proc. Jednocześnie ofertę dla tej grupy podzielono na dwie pule – dla mniejszych inwestorów indywidualnych, do których ma trafić 15 proc. akcji i dla dużych inwestorów indywidualnych, którzy mogą objąć 5 proc. oferty z ograniczeniem do 6 tys. walorów na jednego kupującego. Zapisy dla inwestorów indywidualnych rozpoczęły się 19 listopada, pula dla dużych inwestorów indywidualnych rozeszła się praktycznie w jeden dzień. Mniejsi inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na walory Energi z ograniczeniem do 1 500 akcji na jednego kupującego do 2 grudnia.

Powołano polskich członków zarządu EuRoPol Gazu

(PGNiG/CIRE)

W czwartek 28 listopada, zgodnie z procedurą wynikającą ze statutu EuRoPol Gazu, PGNiG powołał w skład zarządu tej spółki Kazimierza Nowaka na funkcję prezesa zarządu oraz Tomasza Flisa na funkcję drugiego wiceprezesa. Kazimierz Nowak jest inżynierem budownictwa lądowego Politechniki Rzeszowskiej. W roku 2004 ukończył studia MBA prowadzone przez GFKM w Gdańsku i Uniwersytet Gdański we współpracy z Rotterdam School of Management. Nowy prezes EuRoPol Gazu od lipca 2013 r. jest dyrektorem warszawskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. W latach 2002 – 2013 był członkiem zarządu Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, w tym w okresie lipiec 2007 r. – czerwiec 2013 r. prezesem zarządu tej spółki. W latach 1999 – 2002 zajmował stanowisko dyrektora pionu rozwoju i inwestycji w oddziale głównym PGNiG. W okresie 1991 r. – 1999 r. był głównym specjalistą w spółkach prawa handlowego branży inwestycji budowlanych. W latach 1971 – 1993 kierownikiem oddziału Robót Górniczych w Przedsiębiorstwie Robót Wiertniczych i Górniczych w Warszawie. Tomasz Flis jest magistrem inżynierem budownictwa Politechniki Rzeszowskiej. Od roku 2013 sprawuje funkcję dyrektora generalny PGE Dystrybucja Oddział Warszawa. W latach 2010 – 2013 był dyrektorem generalnym w lubelskim oddziale PGE Dystrybucja. W latach 2008 – 2010 zajmował stanowisko prezes zarządu PGE Energia. Od 2001 r. do 2008 r. wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych „INSTAL-LUBLIN” S.A. (spółka giełdowa). W latach 1998 – 1999 był wicewojewodą Zamojskim. Natomiast w latach 1999 – 2001 wicewojewodą lubelskim. Wcześniej w latach 1986 -1998 zajmował stanowiska dyrektorskie i inżynierskie w spółkach prawa handlowego i przedsiębiorstwach państwowych. Przypominamy, że do zmian w zarządzie EuRoPol Gazu doszło, bo 8 listopada reprezentujący Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dotychczasowy prezes Mirosław Dobrut i drugi wiceprezes Zdzisław Jamka, złożyli rezygnacje. PGNiG chciał wybrać ich następców jeszcze tego samego dnia, ale zwołane wcześniej posiedzenie RN i WZA EuRoPol Gazu nie odbyło się, ponieważ strona rosyjska opuściła obrady. By doprowadzić do uzupełnienia składu zarządu spółki, PGNiG wezwała Gazprom do odbycia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia 12 listopada. Te obrady także nie doszły do skutku z powodu nieobecności przedstawicieli Gazpromu. 21 listopada Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy przychylił się do wniosku spółek PGNiG i Gas Tradingu o ustanowienie kuratora dla EuRoPol Gaz i powołał na to stanowisko adwokata Piotra Sadownika, którego zadaniem było m.in. niezwłoczne doprowadzenie do uzupełnienia składu zarządu tej spółki.

Ukraina chce utrzymać poziom tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium. W przyszłym tygodniu podpisze umowę o dostawach ze Słowacji

(INTERFAX)

Zyski z tranzytu gazu ziemnego z Rosji do odbiorców europejskich stanowią ważną część budżetu Ukrainy. Z tego powodu minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki wyraził nadzieję, że w 2014 roku poziom przesyłu utrzyma się na poziomie co najmniej 90 mld m3. Jednocześnie Stawicki zapowiedział, że jego kraj zamierza podpisać w przyszłym roku kontrakt na dostawy gazu na rewersie ze Słowacją. Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane w przyszłym tygodniu. Skorzystanie z rewersu pozwoli Ukraińcom sprowadzać gaz z Zachodu w ilości nawet 10 mld m3 rocznie, co pozwoli na większą niezależność od dostaw świadczonych przez Rosjan w ramach umowy gazowej.

Europa ma 100 GW wolnej przepustowości w systemie elektroenergetycznym

(UKRAINSKA ENERGETYKA)

Ciało zrzeszające operatorów sieci energetycznych w Europie o nazwie ENTSO-E informuje, że w tym roku spodziewana wolna przepustowość linii wyniesie 100 GW. To prognoza dużo wyższa niż zeszłoroczna wolna moc przesyłowa, która wyniosła 43 GW ze względu na ostrą zimę.

SOCAR coraz silniejszy w Turcji

(NEWS.AZ)

Azerski SOCAR planuje zainwestować w turecki projekt rafinerii w Izmirze o nazwie Gwiazda. Wydał na ten cel już 350 mln dolarów. Zamierza dołożyć do tej sumy kolejne 475 mln dolarów. SOCAR chce docelowo stać się największym zagranicznym inwestorem w Turcji. Planuje zwiększać swoją obecność w sektorach węglowodorowych tego kraju.

PDVSA otrzyma pożyczkę od Gazpromu

(TIME)

Państwowa spółka PDVSA zabezpieczyła pożyczkę w wysokości 1 mld dolarów od Gazpromu na potrzeby zwiększenia wydobycia ropy naftowej, dzięki któremu wenezuelska gospodarka ma dostać przyspieszenia w okresie trudności. Wenezuelczycy razem z Rosjanami wydobywają surowiec w stanie Zulia. PDVSA otrzyma także pożyczkę w wysokości 1,2 mld dolarów od hiszpańskiego Repsolu. Ma ona zostać sfinalizowana w przyszłym miesiącu. W sumie firma zamierza zebrać około 10 mld dolarów od zagranicznych partnerów. Wydobycie ropy naftowej w Wenezueli spada ze względu na niedoinwestowanie i złe zarządzanie sektorem.

PetroChina wypiera Exxona z Iraku

(FINANCIAL TIMES)

Chińska spółka naftowa PetroChina kupi 25 procent udziałów w złożach Zachodnia Kurna 1 w Iraku. Zbywa je amerykański Exxon Mobil. Umowa cementuje dominującą pozycję Chińczyków w irackim sektorze naftowym. Relacje Exxona z Bagdadem oziębiły się po tym, jak bez konsultacji z nim, Amerykanie podpisali umowy na poszukiwanie ropy naftowej z separatystami kurdyjskimi. Udział w irackim sektorze naftowym systematycznie zwiększają PetroChina i CNPC z Chin, które na polecenie polityczne są gotowe na duże ustępstwa wobec Bagdadu na potrzeby zapewnienia dostępu do nowych złóż ropy naftowej dla żarłocznego energetycznie Pekinu.

Ostatni aktywista Greenpeace opuszcza więzienie w Murmańsku

(OIL PRICE)

Collin Russel, ostatni aktywista Greenpeace z grupy Arctic30 opuścił areszt w Murmańsku, w którym razem ze współpracownikami był przetrzymywany od czasu akcji na platformie naftowej Gazpromu Prirazłomnaja, która zakończyła się aresztowaniem przez rosyjskie służby. Aktywiści zostali wypuszczeni za kaucją. Nie mają jednak zgody na opuszczenie Rosji. Grozi im nawet 7 lat więzienia za akt chuligaństwa, o który obecnie oskarżają ich Rosjanie. Greenpeace protestował przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce, które zdaniem organizacji zagraża tamtejszemu ekosystemowi. Tymczasem Gazprom planuje otwarcie nowych obiektów wydobywczych na Morzu Peczorskim w pobliżu platformy Prirazłomnaja.

Więcej w

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s