English: David Cameron's picture on the 10 Dow...
Premier Wielkiej Brytanii ma twardy orzech do zgryzienia – jak pogodzić interes państwa z postulatami poszczególnych lobby energetycznych (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Rosja przedstawia Ukrainie ofertę: Tańszy gaz za unię celną

(BLOOMBERG/PRIME)

Wicepremier Rosji Igor Szuwałow ocenił, że Rosja jest w stanie zaoferować Ukrainie niższe ceny gazu po tym jak Kijów zdecyduje się na przystąpienie do unii celnej. Wcześniej Rosjanie grozili sankcjami ekonomicznymi w razie podpisania przez Ukraińców umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Premier Ukrainy Mykoła Azarow zapowiedział, że rozmowy gazowe między krajami ruszą za dwa tygodnie. Tymczasem prezydent ukraiński odwiedzi Rosję w przyszłym tygodniu.

Brytyjski przemysł nie godzi się na zielony podatek

(FINANCIAL TIMES)

Przedstawiciele brytyjskiego przemysłu ostrzegają, że zielone podatki doprowadziły branżę na krawędź kryzysu. Tymczasem Downing Street zamierza zmniejszyć dopłaty do rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych kierowane na potrzeby rozwoju sektora energii odnawialnej. Dyrektor firmy chemicznej Ineos Tom Crotty ocenił, że za 20 lat przemysł wysokoenergetyczny zniknie z Wielkiej Brytanii. Dodał, że firmy chemiczne i stalowe już zamykają swoje fabryki. Premier David Cameron obiecał, że doprowadzi do obniżki rachunków dla gospodarstw domowych o około 50 funtów miesięcznie. Zapowiedział także wprowadzenie dopłat w wysokości do 1000 funtów na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej w brytyjskich domostwach.

Bułgarska branża odnawialna protestuje przeciwko podatkowi od zysków

(NOVINITE)

Na skutek postulatu partii nacjonalistycznej rządząca koalicja w Bułgarii wprowadziła w ramach Ustawy o Energii Odnawialnej podatek od zysków firm z sektora energetyki odnawialnej w wysokości do 20 procent. Przedstawiciele Bułgarskiego Stowarzyszenia Fotowoltaicznego ocenili, że jest to ruch populistyczny oraz dyskryminacja, która będzie prowadzić do „katastrofy ekonomicznej”. Inwestorzy odnawialni już zapowiedzieli, że będą ubiegać się o przestrzeganie przysługujących im praw przy użyciu wszelkich środków prawnych.

Gazprom oddaje Morze Śródziemne Novatekowi

(ALPHA ENERGY)

Minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Liberman poinformował, że Gazprom przekazał projekty wydobycia gazu ziemnego z perspektywicznych złóż pod Morzem Śródziemnym znajdujących się pod kontrolą Izraelczyków firmie Novatek. Pomimo deklaracji Izrael i Rosja nie rozpoczęły jeszcze działań w tej materii. Rozważana jest budowa gazociągu doprowadzającego surowiec spod Morza Śródziemnego na rynek europejski lub ośrodka skraplania gazu na potrzeby eksportu LNG.  Decyzje w tej sprawie mają zapaść do końca bieżącego roku. Szacowane zasoby gazu ziemnego w złożach śródziemnomorskich należących do Izraela (Tamar i Lewiatan) wynoszą od 900 mld do 1,4 bln metrów sześciennych, z czego 40 procent z nich może zostać przeznaczone na eksport.

Turcja mogłaby stać się gazowym korytarzem dla Iranu

(LNG WORLD NEWS)

Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu ocenił, że jego kraj mógłby w przyszłości stać się korytarzem eksportu gazu ziemnego z Iranu na Zachód. Dodał, że rozwój współpracy irańsko-tureckiej przysłuży się stabilności regionu. Obecnie Turcy sprowadzają z Iranu 10 mld m3 gazu rocznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading