LNG BONNY
Chińczycy sięgają po kolejne ogniwa łańcucha sektora gazowego w Ameryce Północnej. Kupili już firmy poszukujące gazu z łupków. Teraz chcą kupić terminal eksportowy LNG (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

W październiku obowiązek giełdowy bez większego wpływu na obroty gazem na TGE

(CIRE)

W październiku 2013 r. wolumen transakcji zrealizowanych w punkcie wirtualnym OTC wyniósł 64,1 GWh, natomiast na giełdzie towarowej – 112,6 GWh – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki o obrocie gazem ziemnym i jego przesyle. W ocenie URE wprowadzony we wrześniu obowiązek giełdowy nie przyniósł istotnego wpływu na obrót na giełdzie towarowej w październiku. Z danych URE wynika również, że w miesiącach styczeń – październik 2013 r. w wyniku realizacji kontraktów zawartych na Towarowej Giełdzie Energii dostarczono 716 274 MWh gazu ziemnego po średniej cenie 116,80 zł/MWh. W tym okresie kontrakty zawarte zostały na wolumen 294 092 MWh na rynku spot i 533 590 MWh na rynku terminowym. Jednocześnie jak informuje URE, znacząca część obrotu hurtowego odbywa się nadal w fizycznych punktach sieci i dotyczy dostaw do spółek, które posiadają własne sieci dystrybucyjne. Na koniec października br. 125 podmiotów posiadało koncesję na obrót paliwami gazowymi, jednak tylko 32 przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczyły w obrocie gazem ziemnym. Przypominamy, że z dniem 11 września 2013 r. wprowadzono obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie towarowej. Obecnie obowiązek ten wynosi 30 proc. gazu wprowadzonego do sieci przesyłowej przez przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem gazem ziemnym. Wolumen gazu objętego ww. obowiązkiem ulegnie w kolejnych latach zwiększeniu od 1 stycznia 2014 r. do 40 proc., a od 1 stycznia 2015 r. do 55 proc. W ocenie URE obowiązek giełdowy w październiku 2013 r. nie przyniósł istotnego wpływu na obrót na giełdzie towarowej.

Ukraina przygotowuje się na ustępstwa ze strony Rosji

(RIA NOVOSTI/INTERFAX/KOMMIERSANT-UKRAINE)

Ukraina liczy na to, że cena gazu z Rosji będzie w przyszłym roku niższa o 10-15 procent. Rozmowy na ten temat mają się zakończyć przed końcem tego roku – informuje minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawicki. Jednocześnie firma kupująca surowiec w ramach umowy z Gazpromem, Naftogaz, poinformowała, że Rosjanie zgodzili się na opóźnienie spłaty należności za sprowadzony w tym kwartale gaz na wiosnę przyszłego roku. Tymczasem źródła gazety Komiersant Ukraina w ministerstwie energetyki i przemysłu węglowego informują, że nowy projekt budżetu ma uwzględniać ceny surowca o jedną trzecią niższe od obecnych. Ma to wynikać ze: zwiększenia zakupu i uruchomienia rewersu ze Słowacji. Eksperci wskazują jednak, że taka obniżka będzie możliwa tylko dzięki zmianie formuły cenowej w umowie z Rosjanami, na którą ci musieliby się zgodzić.

Chińczycy wesprą ukraiński sektor węglowy

(INTERFAX)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odbył wizytę do Chin, gdzie razem ze swoimi doradcami rozmawiał o współpracy gospodarczej między stronami. Przedstawiciele jego delegacji poinformowali, że współpraca będzie dotyczyć między innymi sektora energetycznego, a konkretnie rozwoju technologii zgazowania węgla. Dzięki niej Ukraina zyska technologie niezbędne do wytwarzania gazu z węgla na potrzeby jej przemysłu petrochemicznego.

Protesty branży odnawialnej w Bułgarii

(NOVINITE)

Po ogłoszeniu planu wprowadzenia 20-procentowego podatku od zysków energetyki odnawialnej na terenie Bułgarii mają miejsce protest zielonych inwestorów. Oskarżają oni rząd o sprzyjanie wielkim projektom infrastrukturalnym za łapówki. Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii ma obłożyć zyski z rozwoju OZE nowym podatkiem, co według protestujących, zahamuje rozwój energetyki rozproszonej, w dużo mniejszym stopniu skorumpowanej.

Grecja zgadza się na budowę TAP

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Grecja ratyfikowała porozumienie rządowe w sprawie budowy odcinka Gazociągu Transadriatyckiego na jej terytorium. Dotyczy ona zarządzania tą częścią rury. TAP będzie łączył granicę turecką z Włochami. Popłynie nim azerski gaz ze złóż Szach Deniz doprowadzony do TAP przez Gazociąg Transanatolijski.

Projekt LNG z Ameryki Północnej na celowniku Sinopecu

(OIL PRICE)

Chiński Sinopec prowadzi rozmowy z Apache Corporation na temat zakupu części udziałów spółki w projekcie LNG w Brytyjskiej Kolumbii o nazwie Kitimat LNG. Inwestycja ma pozwolić na eksport gazu skroplonego do Azji. W założeniu Apache miało zając się wydobyciem a Chevron sprzedażą tamtejszego surowca. Obecnie firmy posiadają po 50 procent. Udział Sinopecu ma pomóc w opłaceniu wysokich kosztów realizacji przedsięwzięcia.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading