Na razie nie będzie strategii energetycznej. FID Szach Deniz 2. Gazprom nie ma pieniędzy na syberyjski gazociąg

Gazprom
Gazprom chciałby eksportować jak najwięcej gazu ziemnego do Chin. na razie jednak nie ma pieniędzy na rozbudowę niezbędnej infrastruktury (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Nie będzie strategii energetycznej przed końcem roku

(WARSAW BUSINESS JOURNAL)

Ministerstwo Gospodarki ma przygotować dokument zawierający strategię energetyczną Polski w ciągu „następnych kilku miesięcy”. Ma on zawierać wytyczne polityki energetycznej kraju do 2050 roku. Wcześniej rząd zapowiadał, że przyjmie go przed końcem roku. Minister gospodarki Janusz Piechociński zadeklarował, że Polska będzie rozwijać energetykę atomową i szukać gazu łupkowego. Twierdzi, że do 2030 roku 10 procent energii elektrycznej będzie wytwarzane w sektorze jądrowym.

Nie ma porozumienia Litwa-Gazprom

(THE LITHUANIA TRIBUNE)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius poinformował, że jego rząd nie doszedł do porozumienia z rosyjskim Gazpromem w sprawie obniżki cen dostaw gazu ziemnego. Negocjacje miały zakończyć się przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Polityk poinformował, że toczą się one nadal. Ocenił, że rozmowy będą łatwiejsze po zakończeniu konstrukcji litewskiego terminala LNG w Kłajpedzie.

FID Szach Deniz 2 i zmiany własnościowe w projekcie

(TREND/AZERNEWS)

Konsorcjum Szach Deniz zarządzające azerskimi złożami o tej samej nazwie podjęło ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie rozpoczęcia drugiej fazy ich eksploatacji. Surowiec z nich pochodzący trafi na rynek turecki i europejski za pomocą Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) i Transadriatyckiego (TAP). SOCAR zakupił 6,7 procent akcji w rojekcie Szach Deniz i Gazociągu Południowokaspijskim (SCP) od Statoila i BP. Tymczasem BP odkupiło 3,3 procent akcji Szach Deniz i SCP od Statoila. To zmiany własności ustalone do realizacji do 2014 roku. Obecnie akcjonariat Szach Deniz prezentuje się następująco: Operator – BP (28,8 procent), SOCAR (16,7 procent), Statoil (15,5 procent), Total (10 procent), Łukoil (10 procent), NICO (10 procent) i TPAO (9 procent).

Gazprom dalej nie ma pieniędzy na Siłę Syberii

(REUTERS)

Gazprom nie uwzględnił budowy gazociągu do Chin o nazwie Siła Syberii we wstępnym planie inwestycyjnym na 2014 rok. Firma nie znalazła środków (40 mld dolarów) na realizację inwestycji i nadal nie doszła do porozumienia z Chińczykami w sprawie cen gazu w umowie na planowane dostawy tą drogą (38 mld m3/rok). Gazprom przesunął termin ustalenia źródła finansowania rury na styczeń-luty 2014 roku. Przyszłoroczny plan wydatków zakłada mniejsze, niż pierwotnie planowano, wydatki inwestycyjne w wysokości 806 mld rubli (spadek o 16 procent).

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s