PGNiG i Gazprom pójdą do sądu. Fitch: Rating dla Naftogazu utrzymany. Bułgaria oddaje KE negocjacje ws. South Stream

English: NOVO-OGARYOVO. Meeting on deliveries ...
Porozumienie gazowe między Rosją a Ukrainą będzie miało także wpływ na Polskę (Zdjęcie: Wikipedia

Autorski przegląd informacji o energetycePodwyżka cen gazu zaboli producentów nawozów

(PARKIET/CIRE)

Wydatki na zakup gazu stanowią niemal 30 proc. kosztów działalności spółek z Grupie Azoty, a ostatnie podwyżki cen tego surowca będą miały spory wpływ na wyniki Grupy – czytamy w „Parkiecie”. Według informacji podawanych przez gazetę giełdy od początku stycznia do końca września Grupa Azoty wydała na zakup gazu około 2 mld zł i stanowiło to 29 proc. ogółu wydatków. Jednocześnie dziennik powołuje się na szacunki analityków, z których wynika, że negatywny wpływ nowej taryfa na wyniki Grupy sięgnie 30 do 50 mln zł. Jednocześnie cytowany w „Parkiecie” Krystian Brymora, analityk DM BDM zwraca uwagę, że w tym samym czasie konkurenci Azotów z Ukrainy mogą liczyć na 30 procentową obniżkę cen gazu.

O zmianach w zarządzie EuroPol Gazu zadecyduje sąd

(PARKIET/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, nowi polscy członkowie zarządu EuroPol Gazu wciąż nie zostali wpisani do KRS. PGNiG i Gazprom mają odmienne zdania na temat prawomocności ich powołania, a sprawę rozstrzygnąć ma warszawski sąd rejonowy. Z informacji gazety wynika, że od 8 listopada odbyło się już pięć walnych zgromadzeń EuRoPol Gazu lub formalnych i nieformalnych prób ich przeprowadzenia. Przedstawiciele Gazpromu uczestniczyli tylko w pierwszym. Na dwóch ostatnich WZA, które w odstępie kilku godzin odbyły się 28 listopada, głosowano uchwały o powołaniu do zarządu dwóch reprezentantów PGNiG. Ponieważ nie uczestniczyli w nich przedstawiciele Gazpromu, opierając się na statucie spółki, PGNiG powołał swoich członków za pomocą oświadczenia. Prawnicy obu stron mają odmienne zdanie co do tego, czy PGNiG mógł w ten sposób powołać nowych członków zarządu spółki, skoro przedstawiciele Gazprom nie uczestniczyli w poprzedzających je zgromadzeniach – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Gazeta zwraca uwagę, że zgodnie ze statutem EuRoPol Gazu do powołania członków zarządu potrzebna jest jednomyślność obu akcjonariuszy, ale jeśli na dwóch kolejnych WZA nie uda się powołać ich reprezentantów, dana strona może ich powołać za pomocą oświadczenia.

Fitch utrzymuje rating CCC dla Naftogazu

(FITCH)

Niedługo po uzyskaniu kwartalnej obniżki cen gazu w dostawach z Rosji na Ukrainę, agencja Fitch utrzymała rating ukraińskiej, państwowej firmy gazowej Naftogaz, która sprowadza surowiec od Gazpromu. Fitch podkreśla, że ocenia pozytywnie porozumienie z Rosjanami ale potrzebuje więcej czasu na głębszą analizę jej ustaleń. Ocenia, że długofalowo dla poprawy sytuacji spółki interwencja finansowa rządu w Kijowie będzie niezbędna. W okresie styczeń-listopad 2013 Ukraina sprowadziła o 15,5 procent mniej gazu ziemnego z Rosji. W 2012 roku sprowadziła 32.9 mld m3. W tym roku będzie to według  szacunków 27.3 mld m3.

Białoruś: Elektrownia w Ostrowcu będzie bezpieczna

(THE LITHUANIA TRIBUNE)

Białorusini podkreślają, że elektrownia atomowa, która ma powstać w Ostrowcu będzie bezpieczna. Chcą w ten sposób uspokoić obawy Litwinów, którzy blokują realizację inwestycji z przyczyn ekologicznych. Wilno podkreśla, że obiekt ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej elektrowni atomowej w Visaginas, co stwarza zagrożenie. Mińsk przekonuje, że nie jest to realny problem a bliskość podobnych obiektów w Europie zdarza się często.

Rumunia wycofuje subsydia dla energetyki odnawialnej

(EURACTIV)

Rumuni zdecydowali się ograniczyć wsparcie dla energetyki odnawialnej od stycznia nowego roku. Celem zmiany jest obniżenie rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych oraz zmniejszenie kosztów ponoszonych przez producentów. W Rumunii funkcjonuje system zielonych certyfikatów, podobny do polskiego. Bukareszt zmniejszy ilość certyfikatów przyznawanych poszczególnym sektorom energetyki odnawialnych, przez co zmniejszy ich możliwości handlowania nimi. Decyzję podjętą na mocy dekretu rządowego krytykują organizacje zrzeszające wytwórców energii odnawialnej.

Bułgaria przekazuje KE negocjacje z Rosją ws. South Stream

(NOVINITE)

Bułgarski rząd autoryzował Komisję Europejską do prowadzenia negocjacji z Rosjanami na temat budowy bułgarskiego odcinka South Stream. Komisja kwestionuje zgodność umów międzyrządowych w tej sprawie z trzecim pakietem energetycznym. Zaleca ich renegocjację lub odrzucenie.

Londyn uwzględnia argumenty ekologów na temat gazu łupkowego

(THE TELEGRAPH)

Rząd brytyjski na wniosek sekretarza ds. energii Eda Daveya dopuścił do konsultacji na temat raportu o wpływie hydraulicznego kruszenia na środowisko grupy ekologów, którzy m.in. zwiększyli szacunki zużycia wody w procesie. Jednocześnie Downing Street nie konsultowało się z branżą wydobywczą.

Novatek z partnerami wyda 27 mld na inwestycje w LNG

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Budowa zakładu LNG na Półwyspie Jamalskim będzie kosztowała udziałowców tego projektu niemal 27 mld USD – podaje „Rzeczpospolita”. Inwestycję w zakład, który ma przetwarzać gaz z szacowanego na 907 mld m sześc. gazu złoża Południowo – Tambiejskiego, prowadzą wspólnie, rosyjski Novatek, który ma 60 proc. udziałów w projekcie, francuski Total – 20 proc. i chiński CNPC -20 proc. Koszt realizacji przedsięwzięcia zgodnie z przyjętym w środę ostatecznym kosztorysem inwestycji ma wynieść 26,9 mld USD – pisze dziennik. Według relacji „Rz” zakład ma zacząć produkcję w 2017 roku, a jego docelowe roczne możliwości produkcyjne mają wynieść 16,5 mln ton LNG.

Australia rozważa obniżenie celu udziału OZE w miksie energetycznym

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Premier Australii Tony Abbot zapowiedział, że jego rząd popiera racjonalne wykorzystanie energetyki odnawialnej ale zamierza zrewidować cel udziału tego sektora w wytwórstwie energii elektrycznej w kraju. Obecnie wynosi on 20 procent do 2020 roku. Został ustanowiony w 2009 roku. Podkreślił, że w „nowych warunkach gospodarczych” ów cel tworzy presję cenową, a Canberrze zależy obecnie głównie na obniżeniu cen energii dla odbiorców detalicznych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s