NOKE pod znakiem zapytania. Bułgaria kręci ws. South Stream. Wielka Brytania rozda latem koncesje łupkowe

fot. Darek Iwanski www.iwanski.com.pl +48 601 362 305 d.iwanski@interia.pl
Minister Środowiska Maciej Grabowski – przyspieszy rozwój sektora gazu łupkowego czy zablokuje ważną reformę? Opinie są podzielone

Autorski przegląd informacji o energetyce

NOKE pod znakiem zapytania

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

W czwartek doszło do zmian kadrowych w Ministerstwie Środowiska, ze stanowiska odszedł miedzy innymi Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, który zabiegał o utworzenia NOKE. Nowy szef resortu środowiska podchodzi do tej kwestii bardziej elastycznie. Dzisiejsza prasa cytuje fragmenty czwartkowej rozmowy ministra Grabowskiego z agencją Bloomberg, w której stwierdził on między innymi, że Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) jest tylko narzędziem do osiągnięcia celu. Zadeklarował również, że jeżeli uda się wypracować formułę pozwalającą chronić interesy państwa przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa środowiska, to będzie otwarty na inne rozwiązań w tej kwestii. Takie spojrzenie na kwestię NOKE daje szanse, że prace nad pakietem przepisów odnośnie poszukiwań i wydobycia węglowodorów w końcu zastaną zakończone, bo jak wiadomo, nie tylko blokowała ona porozumienie w samym rządzie, ale budziła też negatywne emocje wśród firm zaangażowanych w poszukiwanie gazu w złożach łupkowych. Wczoraj doszło też do zmiany na stanowisku Głównego Geologa Kraju, Piotra Woźniak, który był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie przepisów łupkowych i należał do grona orędowników powołania NOKE. Minister Grabowski powołując na to stanowisko Sławomira Brudzińskiego podkreślił, że rządowi w kwestii regulacji łupkowych zależy na czasie i dobrej jakości prawa i w jego ocenie w tym kontekście doświadczenie i wiedza Brudzińskiego będą bardzo przydatne. Jednocześnie szef resortu środowiska w rozmowie z agencją Reuters zaznaczył, że prace przy poszukiwaniu gazu z łupków wymagają przyśpieszenia. – W ostatnich kilku latach wykonano ponad 50 odwiertów. W mojej opinii to tempo nie jest satysfakcjonujące – powiedział.  Dzisiejsza „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że zmiany w podejściu do poszukiwań i wydobycia gazu z łupków są konieczne, bo w tym roku zakończono prace przy zaledwie 12 odwiertach, a na domiar złego firmy zaczynają rezygnować z koncesji. Według relacji dziennika ostatnio takie decyzje podjął włoski ENI, który zrezygnował z przedłużania dwóch z trzech posiadanych koncesji. Również należąca do BNK Petroleum firma Indiana Investments zrzekła się jednej koncesji. „Rz” przypomina, ze wcześniej z Polski wycofały Talisman Energy oraz Exxon Mobil, których cześć koncesji przejęły San Leon Energy, Orlen Upstream oraz Total, a trzy zostały wygaszone.

Nowi kandydaci na członków zarządu PGNiG

(PULS BIZNESU/CIRE)

Jak poinformował „Puls Biznesu”, pojawiły się nowe nazwiska kandydatów na członków zarządu PGNiG. Stanowiskiem prezesa zainteresowany jest Mariusz Zawisza, obecny prezes PGE Dystrybucja, a wiceprezesa ds. korporacyjnych – Andrzej Parafianowicz, wiceminister finansów. Gazeta wskazuje na fakt, że Mariusz Zawisza, podobnie jak Włodzimierz Karpiński, minister skarbu związany jest z województwem lubelskim. Mariusz Zawisza pracował w przeszłości m.in. w Zakładach Remontowych Energetyki Lublin, Instalu Lublin oraz stołecznym Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. O pięciu lat pracuje w PGE. Z informacji PB wynika, że Andrzej Parafianowicz złożył już rezygnację ze stanowiska wiceministra finansów. Jego kandydatura jest popierana przez Jerzego Kurellę, obecnego p.o. prezesa PGNiG. Poza wymienionymi osobami w konkursie startuje Zbigniew Ząbkiewicz, były dyrektor ds. geologicznych w PGNiG oraz Andrzej Janiszowski, były dyrektor departamentu regulacji, również w PGNiG, Piotr Sudoł, obecny dyrektor finansowy gazowej spółki oraz Zbigniew Skrzypkiewicz, członek jej rady nadzorczej – czytamy w PB. Osoby, na które powołuje się PB wskazują, że startujący w konkursie sam Jerzy Kurella cieszy się poparciem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Gazeta twierdzi, że posiedzenie rady nadzorczej PGNiG, na którym wybrany zostanie nowy zarząd spółki, zaplanowane jest na poniedziałek.

Ekolodzy kwestionują decyzję władz Bogatyni odnośnie rozbudowy Elektrowni Turów

(CIRE)

Organizacje ekologiczne kwestionują pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji rozbudowy i modernizacji Elektrowni Turów. Decyzja została wydana przez Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia pod koniec października. Według ekologów zrzeszonych w Stowarzyszeniu EKO-UNIA oraz Fundacji Ekologiczny Serwis Prawny, raport środowiskowy będący podstawą decyzji burmistrza może zawierać istotne błędy. Ekolodzy porównali dane odnośnie wielkości emisji przez Elektrownię Turów: dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłu zawieszonego PM10, tlenku węgla oraz dwutlenku węgla, zawarte w Europejskim Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (EPRTR) z danymi raportu środowiskowego. W ich ocenie miedzy danymi z obu dokumentów występują zbyt duże rozbieżności i jak tłumaczą, różnice są na tyle znaczące, iż bezwzględnie wskazują na potrzebę przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Co prawda w odwołaniu od decyzji burmistrza Fundacja Ekologiczny Serwis Prawny przyznaje, że różnice danych, mogą wskazywać na proekologiczny charakter działań elektrowni, ale nie wyklucza to w ich ocenie również tego, że rozbieżności mogą być efektem błędu podczas przygotowywania raportu środowiskowego. W tej sytuacji w ocenie ekologów zasadnym jest uchylenie wydanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia pozytywnej decyzji środowiskowej oraz ustalenie przyczyn różnic w danych odnośnie emisji.

Bułgaria dofinansuje South Stream pomimo przekazania KE negocjacji w sprawie rury

(NOVINITE)

Minister energetyki Bułgarii Dragomir Stojnew ocenił, że 191 mln bułgarskich lewów zostanie przydzielone na projekt bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream, w celu przyspieszenia jego realizacji. Bułgarski Holding Energetyczny (BEH) przekaże tę kwotę analogicznie do Gazpromu, który również zobowiązał się do takiej operacji. Spółki stworzą konsorcjum odpowiedzialne za realizację inwestycji. Jednocześnie Bułgarzy scedowali na Komisję Europejską kompetencje do negocjacji w sprawie rewizji umowy o budowie South Stream na terenie ich kraju.

Serbia będzie musiała zrewidować umowę ws. South Stream

(B92)

Komisarz ds. energii UE Gunther Oettinger ocenił, że w celu dostosowania kontraktu na budowę serbskiego odcinka gazociągu South Stream do unijnych regulacji, ten kraj będzie zmuszony zrewidować porozumienie z Rosjanami w tej sprawie. Serbia nie jest członkiem Unii Europejskiej ale należy do Europejskiej Wspólnoty Energetycznej (EWE), której państwa są zobligowane do wdrożenia zapisów trzeciego pakietu energetycznego, które uderzają w interesy rosyjskiego Gazpromu. Zasady te wymuszają rozdział właścicielski (unbundling) w sektorach wydobycia, tranzytu i dystrybucji oraz dopuszczenie wszystkich zainteresowanych do przepustowości rur na terenie EWE (Third Party Access).

Wielka Brytania rozda koncesje łupkowe w lecie przyszłego roku

(REUTERS)

Wielka Brytania rozpocznie kolejną rundę przetargów na koncesje łupkowe na początku lata przyszłego roku. Prognozuje wysokie zainteresowanie. Rząd planuje przydzielić od 50 do 150 koncesji. Zanim jednak je rozda, będzie musiał odpowiedzieć na zastrzeżenia wyrażone w raporcie Departamentu Energii, w którym podreślone zostały zagrożenia dla środowiska związane z wykorzystaniem metody hydraulicznego kruszenia.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s