Polacy postawili na swoim w EuRoPol Gazie. Ukraina chce dalej zmniejszać wolumen gazu z Rosji. Prirazłomnaja wydobywa ropę

Aktywiści Greenpeace gniją w murmańskim lochu a protesty przeciwko ich zatrzymaniu przenoszą się na stadiony. Gazprom jest jednym ze sponsorów UEFA
Spektakularne protesty Greenpeace nie pomogły. Rosjanie rozpoczęli wydobycie ropy naftowej w Arktyce

Autorski przegląd informacji o energetyce

Polscy członkowie zarządu EuroPol Gazu skutecznie wpisani do KRS

(PGNIG)

W Krajowym Rejestrze Sądowym dokonano wpisu uwzględniającego powołanie z dniem 28 listopada br. poprzez Oświadczenie PGNiG, polskich członków zarządu spółki EuRoPol Gaz: Kazimierza Nowaka – Prezesa Zarządu oraz Tomasza Flisa – Wiceprezesa Zarządu – poinformował w swoim komunikacie PGNiG. Zarząd PGNiG w całej sprawie wykazał się skutecznością. Przypominamy, że od 8 listopada odbyło się już pięć walnych zgromadzeń EuRoPol Gazu lub formalnych i nieformalnych prób ich przeprowadzenia. Przedstawiciele Gazpromu uczestniczyli tylko w pierwszym. Na dwóch ostatnich WZA, które w odstępie kilku godzin odbyły się 28 listopada, głosowano uchwały o powołaniu do zarządu dwóch reprezentantów PGNiG. Ponieważ nie uczestniczyli w nich przedstawiciele Gazpromu, opierając się na statucie spółki, PGNiG powołał swoich członków za pomocą oświadczenia. Obie strony miały odmienne zdanie co do tego, czy PGNiG mógł w ten sposób powołać nowych członków zarządu spółki, skoro przedstawiciele Gazprom nie uczestniczyli w poprzedzających je zgromadzeniach. Sprawę rozstrzygnął w końcu warszawski sąd rejonowy.

W 2014 roku Ukraina będzie nadal zmniejszać wolumen gazu zakupionego z Rosji

(INTERFAX)

Wiceminister i były minister energetyki Ukrainy Jurij Bojko zadeklarował, że jego kraj zamierza nadal zmniejszać ilość gazu kupowanego od Rosjan. Zapowiedział, że wolumen zmniejszy się o około 10 procent, głównie ze względu na wzrastające wydobycie krajowe.

SOCAR podpisał porozumienie ws. kupna akcji DESFA

(NEWS.AZ)

Azerska firma naftowa SOCAR poinformowała o podpisaniu porozumienia w sprawie kupna 66 procent akcji greckiej firmy dystrybuującej gaz ziemny DESFA. Azerowie porozumieli się w tej sprawie z Greckim Funduszem Zarządzania Własnością Państwową, który prowadzi szeroko zakrojoną prywatyzację, z której środki mają pomóc w walce z dziurą budżetową. Dokument wejdzie w życie po ratyfikacji przez organa antymonopolowe Komisji Europejskiej.

Gazprom uruchomił wydobycie ropy naftowej w Arktyce

(THE MOSCOW TIMES/RBC/UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Rosyjski gigant gazowy poinformował, że na platformie wiertniczej Prirazłomnaja, której pracę próbowali zablokować aktywiści Greenpeace, z prawie dziesięcioletnim opóźnieniem rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej. Moskwa ocenia, że surowce arktyczne mają dla niej znaczenie strategiczne. Według wyliczeń Rosjan złoża z których wydobywają ropę naftową pracownicy platformy mogą wynosić nawet 71,96 mln ton. Pierwszy transport surowca jest zaplanowany na pierwszy kwartał nowego roku. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł ekologów przed kolejnymi akcjami w Arktyce. Ocenił, że zatrzymanie trzydziestu aktywistów w więzieniu zakończone ich amnestią po kilku miesiącach powinno być lekcją dla kolejnych śmiałków, którzy zdaniem Putina, powinni raczej szukać sposobów na zmniejszenie ryzyka poszukiwań dla środowiska niż „robić hałas”. Greenpeace wydał oświadczenie, w którym ocenia, że rozpoczęcie wydobycia to „ciemny dzień dla Arktyki”. Aktywiści obawiają się, że stara technologia stosowana na platformie może spowodować wyciek ropy naftowej na cennych przyrodniczo obszarach na których się ona znajduje.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s