Janukowycz prześwietli Naftogaz. Irański gaz dla Europy. Obawy przed nadpodażą ropy w USA

English: Morgan Stanley Building
Budynek Morgan Stanley. Rosnieft będzie handlował w USA ropą naftową dzięki przejęciu udziałów Morgana (Photo credit: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Kiedy przełom na rynku odbiorców indywidualnych?

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Mniej niż 1 proc. ze wszystkich indywidualnych klientów energetyki zdecydowało się dotychczas na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej – zwraca uwagę dzisiejsza „Rzeczpospolita” próbując szukać odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyna takiej sytuacji i kiedy dojdzie do przełomu. Jak czytany w dzienniku, dotychczas na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się ok. 114,5 tys. odbiorców indywidualnych. Oceniając ten wynik były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a obecnie ekspert organizacji Pracodawcy RP Leszek Juchniewicz podkreśla w „Rz”, że to kropla w morzu w porównaniu z 15 milionami odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Według „Rz” przyczyną nikłej aktywności odbiorców indywidualnych na rynku energii jak brak impulsu w postaci odpowiednio wysokich różnic w cenie. Leszek Juchniewicz wylicza w dzienniku, że zmiana sprzedawcy to korzyść rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w skali roku. Jak pisze „Rzeczpospolita”, przy tak niewielkiej oszczędności, odbiorcy indywidualni po prostu nie zadają sobie trudu zajmowania tym tematem. Do tego dochodzi jeszcze mała wiedza o rynku energii, co sprawia, że odbiorcy wybierają tzw. „święty spokój” i pozostają przy dotychczasowym sprzedawcy. Według „Rz” przełomu można się spodziewać w przyszłym roku, kiedy zaczną funkcjonować tzw. umowy kompleksowe, ale jak podkreśla Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w RWE Polska, dojdzie do niego raczej dopiero po pełnym uwolnienie cen energii, również w taryfie G.

Janukowycz prześwietli Naftogaz

(INTERFAX)

Prezydent Ukriany Wiktor Janukowycz zaapelował o zwiększenie przejrzystości pracy ukraińskiego monopolisty gazowego Naftogazu. Domaga się on dostosowania standardów firmy do norm europejskich. W tym celu do 2015 roku ma zostać przeprowadzony audyt działalności spółki w latach 2010-13. Jednocześnie Janukowycz zlecił premierowi Mykole Azarowowi obniżenie cen gazu dla gospodarstw domowych do 30 grudnia tego roku. W tym celu rząd będzie musiał wprowadzić zmiany do funkcjonującego systemu dopłat. Ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego ma także zmniejszyć ceny gazu dla odbiorców przemysłowych (w 2014 roku obniżka ma sięgnąć 27,7 procent). Będzie to możliwe dzięki zmianom w umowie gazowej z Rosją, która zgodziła się na co-kwartalną renegocjację cen dostaw. Od stycznia do marca Ukraińcy mają sprowadzać surowiec taniej o 32,9 procent, za $268,5/1000 m3. Kijów zgromadził w magazynach gazowych 16,5 mld m3 surowca. Jednakże 8 mld m3 to surowiec kupiony w starej cenie ponad $400/1000m3, co ograniczy możliwości obniżek dla odbiorców przemysłowych.

Serbia: UE blokuje South Stream przez sytuację na Ukrainie

(UKRAINSKA ENERGETYKA)

Minister Energetyki Serbii Zorana Mihajlovic zadeklarowała, że jej kraj będzie uczestniczył we wszystkich rozmowach na temat South Stream w Brukseli. Jej zdaniem budowa gazociągu będzie postępować, pomimo faktu, że projekt nie spełnia wymogów trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. Mihajlovic wyraża przekonanie, że zakwestionowanie umów międzypaństwowych w sprawie budowy poszczególnych odcinków rury na terenie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej to element przepychanek między Brukselą a Moskwą w sprawie Ukrainy, która na koniec listopada zrezygnowała z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią a w grudniu zmieniła zapisy umowy gazowej z Rosjanami i przyjęła od nich obietnicę pożyczki na kwotę 15 mld dolarów w formie skupu państwowych papierów wartościowych w wydzielonych transzach. Mihajlovic deklaruje, że Serbia nie zrobi niczego, co opóźniłoby proces jej integracji z Unią Europejską, dlatego dostosuje się do wymogów Brukseli.

Katar zwiększy eksport LNG do Europy

(LNG WORLD NEWS)

Katar chce zwiększyć eksport LNG do klientów europejskich o 22 procent w przyszłym roku. Katarczycy sprzedają surowiec brytyjskim i niemieckim firmom. Także Polskie LNG podpisało umowę gazową na dostawy LNG z Kataru od 2014 roku. Dostawy dla Europy w 2014 roku mają wynieść w sumie 71.5 mln ton metrycznych. To reakcja na spodziewany wzrost konkurencji ze strony Australii, która ma wejść ze swoim LNG na Stary Kontynent w 2015 roku. Do 2020 roku Australijczycy mają strącić Katar z pozycji światowego lidera eksportu gazu skroplonego.

Europa chce kupować gaz z Iranu

(LNG WORLD NEWS)

Wysoki rangą dyplomata irański przekazał agencji SHANA informacje jakoby kraje europejskie były wysoce zainteresowane sprowadzaniem gazu z Iranu. W grudniu minister energetyki Turcji Taner Yildiz zapowiedział, że pięć europejskich firm prowadzi rozmowy na temat sprowadzania surowca za pomocą nowej rury z Iranu, przez terytorium Turcji. Ankara jest gotowa stać się krajem tranzytowym na potrzeby takiego handlu. Także Turcja chce zwiększyć import gazu ziemnego z Iranu (obecnie 10 mld m3/rok).

Azerbejdżan nie sprzeda więcej gazu Gazpromowi

(AZERNEWS)

Pomimo starań Rosjan azerski SOCAR zdecydował, że utrzyma sprzedaż gazu ziemnego do Rosji na obecnym poziomie około 1,5 mld m3 rocznie. Gazprom chciał podwoić ten wolumen. Baku tłumaczy decyzję firmy faktem, że złoża z których pochodzi gaz dla północno-kaukaskich odbiorców na terenie Rosji (Umid, Bulla-Deniz) dają na razie zbyt mało gazu, by myśleć o zwiększeniu eksportu na tym kierunku.

W 2013 roku Gazprom utrzyma poziom wydobycia gazu z 2012 roku

(PRIME)

Rosyjski Gazprom wyliczył, że produkcja gazu ziemnego w 2013 roku osiągnie poziom 488 mld m3, podobnie jak w 2012 roku. Wcześniej Rosjanie spodziewali się większego wydobycia (485 mld m3). Tymczasem według wstępnych prognoz produkcja w 2014 roku ma wynieść 490,66 mld m3.

Rosjanie i Niemcy postawią wiatraki na Morzu Białym

(RBTH)

W Obwodzie Archangielskim powstaje jedna z największych farm wiatrowych w Europie. Dzięki współpracy rosyjskiego Meżregionsojuzenergo z niemieckim SoWiTec na Morzu Białym powstanie farma o początkowej mocy 150-200 MW. Projekt ma kosztować 16 mld rubli (500 mld dolarów). Ma ruszyć na przełomie 2015 i 2016 roku.

Rosnieft będzie handlował ropą w USA

(REUTERS/RIGZONE/EINNEWS)

Morgan Stanley zgodził się na sprzedaż większości akcji w projektach handlu ropą naftową na terenie Ameryki Północnej rosyjskiemu Rosnieftowi. Rosjanie chcą rozwinąć własną sprzedaż surowca, którą na tym kontynencie prowadzą poprzez pośredników. Transakcja była możliwa dzięki zgodzie Exxon Mobil na wejście Rosnieftu do amerykańskich projektów w Zatoce Meksykańskiej, Teksasie i Kanadzie w zamian za dopuszczenie do inwestycji w Arktyce. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte między firmami w 2011 roku. Rosjanie nie kupią jednak infrastruktury Morgan Stanley, co ma uśmierzyć niepokój Waszyngtonu, który mógłby obawiać się zwiększonego wpływu Rosnieftu na amerykański sektor naftowy. Ruch Morgan Stanley to element większego trendu w Ameryce Północnej gdzie banki i domy handlowe (Deutsche Bank, JP Morgan) sprzedają udziały w swoich projektach handlu surowcami. Są nimi zainteresowane opływające w kapitał kraje BRICS na czele z Brazylią, Chinami i Rosją. Morgan Stanley miał rozmawiać o sprzedaży omawianych udziałów także z Sinopec i Petrobras. Rosnieft odmawia komentarza w tej sprawie.

Obawy przed nadpodażą ropy naftowej w USA

(FINANCIAL TIMES)

Rewolucja łupkowa w USA sprawiła, że spadają ceny ropy naftowej. W piątek baryłka ropy na US West Texas Intermediate kosztowała około $100. Według dyrektora wykonawczego Continental Resources Harolda Hamma, reakcją przemysłu naftowego w USA może być zmniejszenie wydobycia ropy naftowej, w celu podniesienia tej ceny i zwiększenia zysków. Z tego powodu nie spodziewa się on dalszych obniżek. Jego zdaniem rewolucja cenowa znana z sektora gazu ziemnego w USA nie powtórzy się w sektorze naftowym. Obawy przed nadpodażą ropy naftowej potęgują obostrzenia federalne ograniczające możliwość eksportu amerykańskiego surowca. Hamm przekonuje, że zakaz powinien zostać zniesiony.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s