Jest nowy prezes PGNiG. Gazprom zwiększa eksport gazu do Europy. Hezbollah zainteresował się izraelskimi złożami

Dec 10 2006 anti-government/pro-Syrian rally i...
Syryjski marsz w Bejrucie, Liban. Bliski Wschód wrze a nowe złoża węglowodorów tylko dodatkowo zwiększą temperaturę (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Rada Nadzorcza powołała nowy Zarząd PGNiG SA

(PGNiG)

Rada Nadzorcza PGNiG SA podczas posiedzenia 30 grudnia 2013 roku zakończyła postępowanie kwalifikacyjne.  Decyzją Rady Nadzorczej Prezesem Spółki został Mariusz Zawisza, który obejmie stanowisko 1 stycznia 2014 roku. Rada Nadzorcza powołała na Członków Zarządu PGNiG SA na nową kadencję: Jerzego Kurellę na stanowisko Wiceprezesa ds. Handlowych, Jarosława Bauca na stanowisko Wiceprezesa ds. Finansowych, Zbigniewa Skrzypkiewicza na stanowisko Wiceprezesa ds. Poszukiwań i Wydobycia oraz Andrzeja Parafianowicza na stanowisko Wiceprezesa ds. Korporacyjnych. Zarząd został powołany na trzyletnią kadencję, która rozpocznie się 30 grudnia 2013 roku i potrwa do 30 grudnia 2016 roku. Jednocześnie Rada Nadzorcza zdecydowała o odwołaniu obecnego składu Zarządu PGNiG SA.

Gazprom zwiększa eksport gazu ziemnego do Europy

(RIA NOVOSTI)

W 2013 roku Gazprom zwiększył eksport gazu ziemnego do Europy o 16 procent do poziomu 161,5 mld m3. Średnia cena w kontraktach europejskich spadła w tym roku do $380/1000m3. To spadek o 5,5 z $402/1000m3. Gazprom nadrabia spadek eksportu z 2012 roku, kiedy dostawy do Europy zmniejszyły się o 7,5 procent w stosunku do 2011 roku i wyniosły 138,8 mld m3. Według analityków za tegoroczny wzrost eksportu odpowiadała ostra zima na początku 2013 roku, spadek dostaw z Algierii, Libii, Nigerii, Norwegii i Kataru oraz atrakcyjne obniżki cenowe w części umów gazowych (RWE, ENI) zaproponowane przez Gazprom.

Hezbollah zainteresował się izraelskimi złożami węglowodorów

(OIL PRICE/AL ARABIYA)

Potencjalnie duże zasoby gazu i ropy naftowej pod dnem Morza Śródziemnego na wodach izraelskich mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tel Awiw planuje zmniejszyć zużycie ropy naftowej o 60 procent do 2025 roku, a przez to zmniejszyć zależność od dostaw z krajów Bliskiego Wschodu. Śródziemnomorski gaz ziemny ma być uzyskiwany w sposób bezpieczny. Jednakże złożami zainteresował się Liban, który spiera się o granicę z Izraelem. Według Bejrutu złoża Lewiatan znajdują się na jego wodach terytorialnych. Jednocześnie Hezbollah zagroził atakami na pracowników firm, które zdecydują się na odwierty na spornych akwenach. W odpowiedzi Izrael zapowiedział rozmieszczenie dronów wokół platform wiertniczych, które będą chronić obiekty przed atakami terrorystów.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s