Dziś polsko-niemieckie spotkanie energetycze. KE zbada wsparcie dla łupków. EPA kolaborowała z lobby ekologicznym

English: Mike Metzer, from the Environmental P...
Pracownicy EPA w strefie zero w Nowym Jorku. Czy Agencja wspierała zielone lobby? (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Dziś polsko-niemieckie energetyczne spotkanie na szczycie

(PARKIET/CIRE)

Jak poinformował „Parkiet”, w Berlinie odbędzie się dzisiaj Polsko-Niemieckie Forum Energetyczne poświęcone współpracy obu krajów w sektorze energetycznym. Z polskiej strony będą uczestniczyli w nim m. in.: minister gospodarki Janusz Piechociński, Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, szef PSE i kilku prezesów największych polskich firm. Niemcy reprezentować będzie Sigmar Gabriel, wicekanclerz, federalny minister gospodarki i energii oraz Rüdiger Freiherr von Fritsch, ambasador RFN w Polsce. W składzie polskiej delegacji znaleźli się m.in.: Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, Marek Woszczyk, prezes PGE, Henryk Majchrzak, prezes PSE i Herbert Wirth, prezes KGHM. Z kolei po niemieckiej stronie będą: Tuomo Hatakka, prezes Vattenfall Europe, Boris Schucht, prezes operatora przesyłowego 50Hertz Transmission oraz Rainer Hauenschild, prezes Siemens Energy Solutions i Harald Schwager i członek zarządu koncernu BASF – czytamy w „Parkiecie”. Gazeta zwraca uwagę, że rozmowy z pewnością nie będą łatwe, gdyż w zakresie energetyki Polska i Niemcy dokonują dziś skrajnie różnych wyborów: Berlin postawił na Energiewende, a Polska nie ma zamiaru rezygnować z węgla, szuka gazu łupkowego i zamierza rozwijać energetykę jądrową. Podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego zaprezentowany ma zostać raport „Energia dla współpracy – analiza polsko-niemieckiego potencjału współpracy w sektorze energetycznym” autorstwa Centrum Stosunków Międzynarodowych – organizatora forum. Z raportu wynika, że największy potencjał ma handel gazem i energią pomiędzy obydwoma państwami – podaje gazeta giełdy.

Geofizyka Kraków rozpoczęła badania sejsmiczne na południu Polski

(GAZ ŁUPKOWY/CIRE)

Geofizyka Kraków rozpoczęła zlokalizowane na południu Polski badania geofizyczne zlecone przez PGNiG. Badania obejmują tereny województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Przeprowadzone zostaną w powiatach: proszowickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim i kazimierskim (gminy: Kazimierza Wielka, Bejsce, Opatowiec). Prace zakończą się w kwietniu.Zlokalizowane na trzech koncesjach poszukiwawczych prace prowadzone są przy użyciu pojazdów, które wytwarzają niewielkie drgania gruntu. W miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe będzie użycie pojazdów wzbudzających, zastosowane zostanie wzbudzanie za pomocą niewielkich ilości materiałów wybuchowych umieszczonych na bezpiecznej głębokości pod ziemią. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża – powiedziała cytowana przez gazlupkowy.pl Magdalena Pachocka-Kiecoń, rzecznik prasowy Geofizyki Kraków.

KE zbada wsparcie Wielkiej Brytanii dla sektora łupkowego

(EURACTIV)

Komisarz ds. konkurencji Unii Europejskiej Joaquin Almunia zapowiedział, że Komisja przyjrzy się planom wsparcia sektora łupkowego przez rząd Wielkiej Brytanii pod kątem ich zgodności z zasadami pomocy publicznej. Londyn planuje zezwolić samorządom na zatrzymanie dwukrotnie większej ilości zysków z poszukiwań gazu łupkowego i obniżyć o połowę podatek dla firm poszukiwawczych. Brytyjczycy przekonują, że ich działania są zgodne z unijnym prawem.

UE i Rosja omówią kontrowersje wokół budowy South Stream

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/NOVINITE)

Komisarz ds. Energii Unii Europejskiej Gunther Oettinger odwiedzi dziś Moskwę by rozmawiać z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem na temat sporu o budowę gazociągu South Stream na terenie krajów Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Komisja Europejska utrzymuje, że umowy międzyrządowe między Rosją a Austrią, Bułgarią, Chorwacją, Grecją, Słowenią i Węgrami są niezgodne z trzecim pakietem energetycznym, sankcjonującym rozdział właścicielski, swobodny dostęp firm do przepustowości oraz sposób taryfowania rur. Rosjanie przekonują, że to trzeci pakiet energetyczny nie jest zgodny z umowami bilateralnymi i musi zostać do nich dostosowany. Tymczasem Komisja zaapelowała do wspomnianych państw o odrzucenie lub rewizję umów z Rosją. Pomimo zamieszania  Bułgaria zapowiedziała już, że budowa jej odcinka South Stream ruszy w czerwcu tego roku.

Amerykańska agencja środowiskowa kolaborowała z ekologami

(WASHINGTON FREE BACON)

Z maili, do których dotarł Washington Free Bacon wynika, że Environmental Protection Agency koordynowała przekaz z największymi organizacjami ekologicznymi w Stanach Zjednoczonych. EPA miała umawiać spotkania i treść przekazu. Zdaniem krytyków agencji w ten sposób porzuciła ona swą misję i sprzymierzyła się z interesami zielonego lobby, przez co nie może być arbitrem w sprawie ochrony środowiska. Największy zarzut formułują republikańscy przedstawiciele Kansas, gdzie działa silnie rozwinięty sektor węglowy. EPA zorganizowała ważne wydarzenie poświęcone amerykańskiemu węglowi w San Francisco, zamiast Kansas aby stworzyć presję na branżę.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s