Czy Hiszpania i Niemcy staną do łupkowego wyścigu? Decyzja ws. OPAL w lutym. Nowy podatek blokuje Statoil

Statoil
Norweski Statoil narzeka na podatki. Zbyt duże obciążenia blokują jego prace (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Czy Hiszpania i Niemcy staną do łupkowego wyścigu?

(OIL PRICE)

W zeszłym tygodniu dyrektor Wintershall Rainer Steele ocenił, że czas na szczerą rozmowę o poszukiwaniach gazu łupkowego. Przekonuje, że potrzebne jest klarowne otoczenie prawne w Niemczech, które pozwoli na rozpoczęcie prac. Obecnie niemieckie władze utrzymują moratorium na poszukiwanie tego rodzaju surowca. Federalny Instytut Geologii i Surowców Naturalnych oszacował, że pod powierzchnią Niemiec może znajdować się od 07, do 2,3 bln m3 gazu łupkowego. Jednocześnie hiszpański rząd złożył skargę na decyzję rząd regionalnego w Kantabri, który zakazał hydraulicznego kruszenia (metody stosowanej przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu z łupków).

Decyzja KE ws. OPAL-u w lutym

(PRIME)

Do końca lutego Komisja Europejska ma podjąć decyzję na temat dostępu Gazpromu do przepustowości gazociągu OPAL dostarczającego gaz ziemny z gazociągu Nord Stream na południe Niemiec. Obecnie rura jest obłożona limitem 50 procent mocy przesyłowych dla jednego użytkownika. Wynika on z zasady dostępu trzeciej strony (Third Party Access – TPA) zapisanej w tzw. trzecim pakiecie energetycznym Unii Europejskiej. Ma ona w założeniu bronić wolnego dostępu do przepustowości gazociągów na terenie Europy. Gazprom walczy o (częściowe) zwolnienie z limitu w celu pełnego wykorzystania rury na potrzeby eksportu surowca przez Nord Stream. Obecnie TPA jest martwą zasadą, ponieważ jedynym użytkownikiem OPAL-u pozostaje rosyjski gigant gazowy.

Nowy podatek blokuje prace Statoila na Morzu Barentsa

(REUTERS)

Norweski Statoil zatrzymał wydobycie w ramach projektu Johan Castberg na Morzu Barentsa ze względu na wysoki koszt nowego podatku wprowadzonego przez Oslo. Minister ropy naftowej Tord Lien zadeklarował dziś, że rząd dokona rewizji regulacji w porozumieniu z przedstawicielami branży. Podatek w rzeczywistości polega na obniżeniu sumy jaką firmy energetyczne mogą odpisać od podatku. W założeniu miał pozwolić na zebranie 3 mld norweskich koron (488 mln dolarów) rocznie do 2050 roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s