Anonimowe groźby dla elektrowni na Ukrainie. Dochody Gazpromu spadł. Protesty przeciwko poszukiwaniom ropy łupkowej w USA

American Shale Oil CCR Process
Chociaż do wydobycia ropy łupkowej stosowanie są całkiem inne technologie niż przy wydobyciu gazu z łupków, rozpoczęcie prac w USA wywołało protesty. Na obrazku wydobycie ropy łupkowej (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

W 2013 r. wynagrodzenia najbardziej wzrosły w energetyce

(DGP/CIRE)

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, z danych GUS wynika, że z wszystkich branż gospodarki, w ubiegłym roku średnie wynagrodzenie najwięcej wzrosło w energetyce. W energetyce w 2013 r. średnie wynagrodzenie brutto wzrosło o 297 zł i wyniosło 6198 zł. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób wzrosło zaledwie o 109 zł – do 3837 zł – czytamy w DGP. Wzrost wynagrodzeń w energetyce tłumaczy się wynikami finansowymi całego sektora. Z danych GUS wynika również, że „firmy zajmujące się wytwarzaniem i zaopatrywaniem odbiorców w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” zarobiły na czysto w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku prawie 16,2 mld zł, czyli o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r. – podał DGP. Na tle energetyków powodów do zadowolenia nie mają górnicy, których średnie płace brutto wzrosły tylko o 168 zł, do kwoty 6950 zł.

Anonimowe groźby dla elektrowni na Ukrainie

(UKRAINSKA ENERGETYKA)

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy donosi o anonimowych groźbach wysadzenia elektrowni atomowych i wodnych na terenie kraju, które miały związek z narastającymi niepokojami społecznymi. Ukraińskie ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego wzmocniło bezpieczeństwo infrastruktury atomowej na terenie kraju, w odpowiedzi na zasygnalizowane przez SBU zagrożenie.

Gazprom kupi rury do pierwszej części South Stream

(CIRE)

Zarząd South Stream Transport – holenderskiej spółki Gazpromu odpowiedzialnej za budowę gazociągu South Stream zatwierdził podpisanie umowy na dostawę rur do pierwszej z czterech części podmorskiego odcinka gazociągu. South Stream Transport podpisze 29 stycznia umowę na dostawę 75 tys. rur o średnicy 81,3 cm i grubości ścianek 39 mm. Krótko po tym spółka ogłosi przetarg na dostawę rur do drugiej części gazociągu. Łączna długość podmorskiego odcinka gazociągu wynosi 931 km. Zarząd spółki zlecił też zakończenie negocjacji umowy na ułożenie gazociągu, która ma być podpisana do końca marca tego roku.

Kwartalne dochody Gazpromu spadły

(EURONEWS)

Dochody netto rosyjskiego gignata gazowego w trzeciej ćwiartce 2013 roku spadły o 11 procent w porównaniu z dochodami z analogicznego okresu w poprzednim roku. Wyniosły one w przeliczeniu na euro 5,94 mld. Spadek dochodów mógł wynikać z rabatów w ramach umów gazowych z europejskimi klientami. Jednocześnie Rosjanie nie zwiększyli dochodów z tytułu umowy gazowej z Chinami, która miała zostać podpisana na początku roku ale decyzja w tej sprawie została przełożona na maj.

Protesty przeciwko Eesti Energia w Stanach Zjednoczonych

(ESTOŃSKIE RADIO)

Około 1000 protestujących zebrało się przed kapitolem Stanu Utah w którym rozpoczyna prace poszukiwawcze estońska Eesti Energia, mająca duże doświadczenie w wydobywaniu ropy łupkowej w Estonii. Przedstawiciele firmy przekonują, że wydobycie ropy z łupków nie wiąże się z ryzykiem zanieczyszczenia wód gruntowych a protestujący najprawdopodobniej mylą ich technologię z kontrowersyjnym hydraulicznym szczelinowaniem stosowanym przy poszukiwaniu gazu łupkowego. Powodem pomyłki ma być brak sektora ropy łupkowej w USA.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s