PPEJ przyjęty. Kryzys solarów w Niemczech. Ukraina wstrzymuje deal z Exxonem. OPAL na 100 procent?

English: Żarnowiec Nuclear Power Plant Polski:...
Ruiny Ośrodka Pomiarów Zewnętrznych Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Tyle zostało z PRL-owskiego programu atomowego. Ile zostanie z PPEJ? (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

PPEJ przyjęty przez rząd

(CIRE)

28 stycznia 2014 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) przygotowanego przez ministra gospodarki. W Programie zapisano zakres działań, jakie należy podjąć, aby bezpiecznie korzystać z energetyki jądrowej w Polsce. Program PEJ określa m.in. harmonogram wybudowania dwóch elektrowni jądrowych oraz przygotowania pod te inwestycje infrastruktury regulacyjnej i organizacyjnej. W dokumencie zostały ustalone role oraz zakres odpowiedzialności instytucji odpowiedzialnych za wdrożenie Programu, a także kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Program zawiera również: uzasadnienie ekonomiczne wdrażania budowy energetyki jądrowej w Polsce i możliwości jego finansowania oraz sposoby postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.

Niemcy zmieniają politykę energetyczną

(EURACTIV)

Rząd w Berlinie przyjął w zeszłym tygodniu plan reformy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Będzie ona zmierzała do ograniczenia subsydiów dla tego rodzaju energetyki. Nowy projekt ma także usunąć wyłączenia z obowiązku opłacania zielonego podatku przez ciężki przemysł.

Kryzys solarów w Niemczech

(DEUTSCHE WELLE)

Kryzys w branży solarnej w Niemczech kosztował w ubiegłym roku prawie 3 tysiące miejsc pracy. Niemieccy producenci paneli fotowoltaicznych musieli zlikwidować 2700 stanowisk, powiedział we wtorek (28.01) Ulrich Prautsch z Federalnego Urzędu Statystycznego, potwierdzając wcześniejsze doniesienia „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Według informacji gazety, w listopadzie 2013 branża zatrudniała 4810 osób. W tym samym miesiącu 2012 było ich jeszcze 7512 osób – informuje Deutsche Welle.

Ukraina zwleka z podpisaniem porozumienia z Exxon Mobil

(OIL&GAS EURASIA)

Podpisanie porozumienia o wspólnym wydobyciu gazu ziemnego przez Exxon Mobil i ukraińskie firmy energetyczne zostanie podpisane w lutym. Tak przynajmniej obiecuje minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawicki. Wcześniej decyzję w tej sprawie zahamowały masowe protesty w ramach tzw. Euromajdanu, które skłoniły ministra do przełożenia decyzji z listopada na styczeń.

Putin: Możemy wykorzystać całą przepustowość OPAL

(PRIME)

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że podczas szczytu Unia Europejska-Rosja zostało zawarte porozumienie w sprawie wyłączenia odnogi gazociągu Nord Stream (55 mld m3/rok) – OPAL (36 mldm3/rok) – spod reżimu zasady dostępu strony trzeciej (Third Party Access) wynikającej z zapisów trzeciego pakietu energetycznego, mającego w założeniu bronić konkurencji w sektorze gazowym Europy. TPA zakłada, że jeden użytkownik może wykorzystać maksymalnie 50 procent mocy przesyłowej rury. Gazprom naciskał na zdjęcie tego ograniczenia z OPAL-u, ponieważ pozwoliłoby to Rosjanom na słanie większych ilości gazu Nord Streamem, z pominięciem krajów tranzytowych jak Ukraina. Komisja Europejska nie potwierdza doniesień Putina.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s