PGNiG w 6 miesięcy spełni wymagania UOKiK. UK sprowadzi więcej węglowodorów. Jest kontrakt na rury dla South Stream

English: Map of the South Stream and Nabucco n...
Część podmorskiego odcinka South Stream ma zapewnione rury. Nie oznacza to jednak, że gazociąg powstanie. Na powyższej mapie uwzględniono gazociąg Nabucco, który nie powstał z braku woli politycznej. South Stream może nie powstać z podobnych przyczyn (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

PGNiG: najpóźniej za 6 miesięcy znikną zakwestionowane przez UOKiK klauzule

(PARKIET/CIRE)

Prezes UOKiK zobowiązała PGNiG do zmiany praktyk, które utrudniały liberalizację rynku gazu w Polsce. Spółka zapewnia, że za pół roku z umów znikną niedozwolone klauzule – czytamy w „Parkiecie”. UOKiK zakwestionował funkcjonujące w umowach z klientami PGNiG klauzule, które ograniczały możliwość zmniejszania zamawianej ilości paliwa oraz mocy umownej, a także dalszą jego odsprzedaż bez zgody PGNiG. Gazowa spółka wyznaczała, też części swoich kontrahentów maksymalną ilość gazu jaką mogą sprzedać innym podmiotom i ograniczała jedynie do odbiorców końcowych możliwość skorzystania z tzw. zasady plecaka, zgodnie z którą w razie zmiany przez odbiorcę sprzedawcy paliwa gazowego moc umowna przechodzi wraz z tym odbiorcą do nowego sprzedawcy. PGNiG zobowiązało się do zmiany wzorców umów oraz wystąpienia do odbiorców z propozycją aneksowania już zawartych kontraktów. Jak czytamy w „Parkiecie” wzorce umów mają być zmienione w terminie do dwóch miesięcy. Natomiast aneksowanie umów z klientami potrwa ok. 6 miesięcy. Spółka tłumaczy tak długi okres realizacji tego zobowiązania koniecznością weryfikacji zapisów w dużej liczbie umów. Jak czytamy w gazecie giełdy zakwestionowane przez prezesa UOKiK zapisy znajdują się w umowach z ok. 200 tys. odbiorcami biznesowymi PGNiG. Jednocześnie jak poinformowało „Parkiet” biuro prasowe PGNiG wszystkie zobowiązania wynikające z decyzji UOKiK będą wykonana w terminie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji, tj. do 23 lipca 2014 roku.

Wielka Brytania sprowadzi więcej węglowodorów

(UPI)

Brytyjczycy sprowadzą więcej ropy naftowej i gazu ziemnego, pomimo prognoz na temat zasobności złóż łupkowych na Wyspach. Minister energetyki Michael Fallon przemawiał w siedzibie londyńskiego think tanku Chatham House, gdzie ocenił, że póki co Wielka Brytania pozostaje importerem ropy naftowej. Zależność od importu zwiększa się. W 2012 roku import wzrósł do 36 procent zużycia surowca a do 2020 roku ma wzrosnąć do 47 procent. To odpowiedź Fallona na raport Wood Mackenzie, który przewiduje wzrost wydobycia na Morzu Północnym. Fallon zachowuje chłodną postawę wobec tych rewelacji, jednocześnie podkreślając potencjał złóż łupkowych, których eksploatację powinny przyspieszyć nowe rozwiązania podatkowe.

Jest kontrakt na jedną czwartą podmorskiego odcinka South Stream

(EURACTIV)

Niemiecka firma Europipe zapewni 50 procent rur, rosyjskie OMK i Severstal odpowiednio po 35 i 15 procent na potrzeby budowy jednej z czterech części podmorskiego odcinka Gazociągu Południowego. Rura ma zapewnić alternatywny szlak dostaw gazu ziemnego z Rosji do Europy, z pominięciem tradycyjnych krajów tranzytowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pozwoli także Rosjanom na silniejszą obecność na Bałkanach.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s