Polityka klimatyczna szkodzi Europie. OZE odpowiadają za niewydolność elektroenergetyki. Dług gazowy Ukrainy dalej niespłacony

English: Fatih Birol, the Chief Economist of t...
Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energii ostro krytykuje politykę klimatyczną UE. Zdjęcie: Mikhail Evstafiev (Prawa: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

MAE: Polityka klimatyczna zaszkodzi Europie

(WYBORCZA.BIZ/CIRE)

Jak poinformował serwis „Wyborcza.biz”, z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki wynika, że konsekwencją unijnej polityki klimatycznej będą trwające przez najbliższe 20 lat problemy Europy spowodowane wysokimi cenami gazu i energii elektrycznej. Z raportu IEA wynika, że z powodu wysokich cen energii i gazu Europa może stracić nawet jedną trzecią swojej globalnej pozycji w najbardziej energochłonnych branżach przemysłu – przemyśle hutniczym czy petrochemicznym, zatrudniających ponad 30 mln ludzi – czytamy w „Wyborczej.biz”. – Europa nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważna jest sytuacja – powiedział cytowany przez „Wyborczą.biz” Fatih Birol, główny ekonomista MAE.

OZE odpowiedzialne za niewydolność elektroenergetyki w Europie

(EURACTIV)

Zdaniem Generalnej Komisji Strategii i Prognoz przy francuskim rządzie za niestabilność systemu elektroenergetycznego odpowiada system subsydiów dla Odnawialnych Źródeł Energii, który sprawia, że konwencjonalna energetyka przestaje się rozwijać, pomimo rosnącego zapotrzebowania na energię. Dodatkowo Komisja utrzymuje, że system dopłat dla OZE jest nieopłacalny i nie przynosi oczekiwanych skutków.

Tani gaz z Rosji wzmacnia Ukrainę w rozmowach z MFW. Dług gazowy nadal nieopłacony

(UPI)

Ukraina wzmacnia swoją pozycję w negocjacjach z Międzynardowym Funduszem Walutowym dotyczących kolejnych transz pożyczki dzięki niższym cen gazu uzyskanym w ramach umowy z Rosją – przekonuje ukraiński komisarz ds. współpracy z Rosją, krajami Wspólnoty Niepodległych Państw i Eurazji Walerij Muntijan. Dzięki tańszemu gazowi, Ukrainie będzie łatwiej odejść od subsydiowania rachunków za gaz, czego domaga się MFW. Fundusz oczekuje podniesienia taryf o 80 procent. Birol twierdzi, że w tej sytuacji Europa powinna lepiej wykorzystywać energetykę jądrową oraz dążyć do wydobywania gazu łupkowego. Tymczasem premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował, że Kijów zwrócił się ponownie o opóźnienie terminuy spłaty długu gazowego. Dodał, że sprawa musi zostać przedyskutowana w kontekście dymisji premiera Ukrainy Mykoły Azarowa powiązanej z rozmowami pojednawczymi między ukraińskimi władzami a protestującymi na ulicach Kijowa i innych miast obywatelami.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Jedna uwaga do wpisu “Polityka klimatyczna szkodzi Europie. OZE odpowiadają za niewydolność elektroenergetyki. Dług gazowy Ukrainy dalej niespłacony

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s