Będzie renegocjacja umowy z Katarem. Gazprom dalej wierzy w South Stream. Umowa gazowa Izrael-Jordan

Desert in Qatar I took this photo myself.
Umowa PGNiG z Qatargas była negocjowana gdy rynek gazu w naszej części Europy metaforycznie przypominał powyższą katarską pustynię, z jedną – kontrolowaną przez bandytów – oazą. Dlatego dokument nie przystaje do nowych realiów, w których gaz staje się w coraz większym stopniu kolejnym towarem giełdowym (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Będzie renegocjacja katarskiej umowy gazowej

(PAP)

PGNIG przygotowuje się do renegocjacji kontraktu katarskiego i chce w ciągu 2-3 miesięcy opracować scenariusze negocjacyjne – poinformował w czwartek Mariusz Zawisza, prezes spółki cytowany przez Polską Agencję Prasową. Umowa była podpisana w 2009 roku, jeszcze przed pojawieniem się zjawiska tzw. łupkowej rewolucji, które doprowadziło do znacznych spadków cen gazu ziemnego na giełdach świata. Firmy wspierające polskich negocjatorów nie przewidziały tych zmian. Cena gazu z Kataru zapisana w dokumencie jest szacowana przez ekspertów na około $650/1000 m3. Tymczasem gaz ziemny na rynkach spotowych kosztuje obecnie od $300-400. Również Gazprom pod wpływem zmian na rynku europejskim obniża ceny dla swoich klientów. Ukraińcy płacą $268,5/1000 m3. Szacunki odnośnie ceny dla Polaków wahają się między $400 a $500 za 1000m3 surowca.

Gazprom wierzy w opłacalność South Stream

(UPI)

Pomimo krytycznej oceny opłacalności projektu Gazociągu Południowego wysuwanej przez część specjalistów, przedstawiciele Gazpromu przekonują, że budowa gazociągu jest możliwa do zrealizowania, a projekt wpisze się w potrzeby energetyczne regionu Bałkanów. Menadżer projektu Leonid Czugonow pdoreśla, że rura będzie opłacalna ekonomicznie. South Stream ma doprowadzać rosyjski gaz pod dnem Morza Czarnego na terytorium Węgier, Serbii, Chorwacji i Włoch. Rozważane są odgałęzienia rury. Ukraina podnosi, że rura powstaje tylko po to, aby umożliwić Rosji na przekierowanie do niej tranzytu przez terytorium ukraińskie. Zwolennicy dywersyfikacji dostawców gazu dla Europy Środkowo-Wschodniej wskazują, że South Stream ma wyprzeć konkurencyjne gazociągi, którymi mógłby popłynąć kaspijski gaz. Komisja Europejska jest w trakcie rozmów z Gazpromem na temat możliwości wyłączenia inwestycji spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego, który w znaczący sposób ograniczyłby wpływ Rosjan na rurę.

Izrael i Jordan podpisują umowę gazową

(OIL PRICE)

Umowa gazowa podpisana przez Izrael i Jordan zakłada dostawy gazu ziemnego ze złoża Tamar dla jordańskiej firmy nawozowej Arab Potash. Dostawy mają ruszyć po 2016 roku i trwać przez 15 lat. Umowa uwzględnia indeksację ceny z ceną ropy naftowej Brent. Jordańczycy są w dużym stopniu zależni od importu surowców energetycznych. Dostawy z Egiptu zostały zakłócone przez niepokoje społeczne. Izrael sięgnął tymczasem po złoża znajdujące się pod Morzem Śródziemnym i zamierza rozwijać ich wydobycie. Rozmawia na ten temat nie tylko z Jordanią, ale i Turcją.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s