Tranzyt gazu przez Ukrainę niezakłócony. Delegacja parlamentarzystów NATO spotkała się z EWE. Chińczycy sprowadzili rekordową ilość LNG

English: Model of an LNG carrier, built 1994, ...
Model tankowca LNG. Czy takie statki przetransportują gaz skroplony z USA np. do Polski? To zależy od opłacalności ekonomiczniej (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Tranzyt gazu przez Ukrainę niezakłócony

(GAZPROM)

Gazprom zapewnia, że pomimo kryzysu politycznego na Ukrainie tranzyt gazu ziemnego przez jej terytorium pozostaje niezakłócony. Według przedstawicieli firmy gaz jest pompowany do ukraińskich rur w niezmiennych ilościach. Rosyjski gigant gazowy prowadzi przy wykorzystaniu ukraińskich gazociągów 40 procent eksportu gazu ziemnego do Europy.

Brak informacji nt. oferty Gazpromu dla Litwy

(THE LITHUANIA TRIBUNE)

Premier Litwy Algirdas Butkevicius odmówił podania mediom szczegółów oferty, jaką przedstawił jego krajowi Gazprom. Wilno walczy o obniżenie ceny gazu w umowie z Rosją. Strony negocjują w ramach tych rozmów także tranzyt gazu ziemnego do Obwodu Kaliningradzkiego – Rosjanie naciskają na umowę międzyrządową, Litwini liczą na zwykłe porozumienie komercyjne. Tematem rozmów jest także implementacja trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej w litewskim sektorze gazowym, która pozbawi Gazprom wpływu na tamtejsze gazociągi i przekaże je konsorcjum Amber Grid.

Komisja Europejska ukarze Irlandię

(KOMISJA EUROPEJSKA)

KE zdecydowała o ukarani irlandzkiego rządu grzywną 27930 dolarów dziennie za nieprzestrzeganie unijnych regulacji energetycznych. Irlandia wprowadziła tylko częściowo zapisy trzeciego pakietu energetycznego w celu ochrony swojej branży elektroenergetycznej. Zdaniem KE ten kraj nadal nie wprowadził konkurencji na rynku energii elektrycznej. Komisja już wcześniej miała zastrzeżenia do irlandzkiej polityki energetycznej, a w styczniu skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości z tytułu nierealizowania przez Irlandczyków celu udziału Odnawialnych Źródeł Energii w miksie na poziomie 20 procent do 2020 roku.

KE chce pełnej informacji o planach energetycznych państw członkowskich

(KOMISJA EUROPEJSKA)

Do 2017 roku Komisja Europejska zdecyduje, czy rządy państw członkowskich zostaną zobowiązane do notyfikowania jej na temat nowych inwestycji w sektorze energetyczny. Aktualizowane dane na ten temat mają pomóc Komisji w planowaniu, tworzeniu analiz i wspierania strategicznych projektów energetycznych. Wszelkie dane wrażliwe mają być przez KE chronione.

Delegacja parlamentarzystów NATO spotkała się z EWE

(EUROPEJSKA WSPÓLNOTA ENERGETYCZNA)

Przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego NATO spotkali się z urzędnikami sekretariatu Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Spotkanie odbyło się w ramach wizytacji europejskich instytucji przez Zgromadzenie. Strony podkreśliły wagę rozwoju wspólnego rynku energii i sieciowania infrastruktury energetycznej. Zaznaczyły także, jak istotny wpływ na miks energetyczny w przyszłości będzie mieć rozwój sektora gazu niekonwencjonalnego i importu LNG do Europy.

Cheniere inwestuje w projekty LNG

(LNG WORLD NEWS/OIL PRICE)

Pomimo strat amerykańska firma gazowa Cheniere Energy inwestoje nadal w dwa projekty LNG – Sabine Pass i Corpus Christi. Spółka zanotowała stratę netto w wysokości 135,2 ml dolarów za ostatni kwartał zeszłego roku. W analogicznym okresie 2012 roku straciła 94,3 mln dolarów. Firma buduje do sześciu stacji skrapania gazu o maksymalnej przepustowości 4,5 mln ton rocznie w projekcie Sabine Pass LNG. W projekcie Corpus Christi LNG planuje osiągnąć przepustowość 13,5 mln ton rocznie. Ta inwestycja otrzymała już zgodę Departamentu Energii na eksport LNG do krajów posiadających umowę o wolnym handlu z USA. Czeka na zgodę na sprzedaż surowca krajom bez umowy. Analitycy OilPrice.com przekonują, że większość gazu skroplonego z USA trafi na rynek europejski, ponieważ o klientów azjatyckich Amerykanie będą musieli walczyć z silną konkurencją z Australii, Bliskiego Wschodu i Afryki. Dostawy LNG do Europy zmniejszą z kolei zależność Europy od dostaw z Rosji.

Chińczycy sprowadzili rekordową ilość LNG

(LNG WORLD NEWS)

W styczniu tego roku Chiny sprowadziły 2,65 mln ton skroplonego gazu. To skok o 77 procent w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. W grudniu zeszłego roku Chińczycy importowali 2,43 mln ton LNG. To wzrost o 34 procent w porównaniu z grudniem 2012 roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s