Europejska Wspólnota Energetyczna skarży się na Serbię. Japonia rezygnuje z dostaw LNG z Kataru. Szansa dla pozostałych klientów

LNG BONNY
LNG z Kataru może być tańsze (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Europejska Wspólnota Energetyczna skarży się na Serbię

(EUROPEJSKA WSPÓLNOTA ENERGETYCZNA)

Sekretariat EWE wystosował opinię w sprawie przeciwko Serbii związanej z porażką w implementacji przez ten kraj zasad antymonopolowych dla sektora gazowego. Serbowie nadal nie doprowadzili do rozdziału właścicielskiego (unbundling) firm zarządzających gazociągami i dystrybucją gazu.  Mają teraz dwa miesiące na usunięcie problemu. Obecnie na terenie Serbii funkcjonują dwaj operatorzy systemu przesyłu gazu (GTS) – Srbijagas i Yugorosgaz. Obie nie spełniają wymogów unbundlingu.

Japonia rezygnuje z dostaw LNG z Kataru. Szansa dla pozostałych klientów

(ENERGY TRIBUNE)

Zdaniem dziennikarzy miesięcznika Global LNG fakt, że Japonia rezygnuje z importu gazu skroplonego z Kataru sprawi, że ceny surowca oferowanego przez ten arabski kraj spadną, co sprowokuje jego klientów w innych częściach globu do walki o niższe ceny. Japończycy są największymi importerami LNG na świecie. Powodem była rezygnacja z energii atomowej po katastrofie w Fukushimie. Teraz jednak Tokio zamierza wrócić do energetyki jądrowej, dlatego zmniejszy zakupy gazu skroplonego. Jednym z klientów Kataru jest polskie PGNiG. Komentatorzy wskazują, że cena oferowana w umowie gazowej z tym krajem jest niekonkurencyjna w stosunku do propozycji rosyjskiej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s