Grecy otrzymują 15-procentowy rabat od Gazpromu. Powstaje Gazprom Armenia

Gazprom
Gazprom musi ustąpić swoim klientom w Europie. Nie wszystkim jednak ustępuje po równo (Zdjęcie: Thawt Hawthje)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Grecy otrzymują 15-procentowy rabat od Gazpromu

(EKATHIMERINI)

Ministerstwo środowiska i energetyki Grecji poinformowało, że przedłużyło umowę gazową z Rosją o kolejne 10 lat i zagwarantowało w jej ramach 15-procentowy rabat cenowy. Będzie on retroaktywny. Źródła portalu Ekathimerini podają, że cena surowca w umowie może wahać się wokół $395/1000 m3. W reakcji na porozumienie wspomniany resort zalecił już dystrybutorowi gazu DEPA zmianę taryf dla klientów. Krytycy umowy podkreślają, że inne kraje otrzymały dłuższy okres retroaktywności (Grecy od lipca 2013, inni klienci od stycznia 2013) oraz jeszcze większy rabat cenowy.

SOCAR walczy ze spadkiem wydobycia

(TREND)

SOCAR rozpoczał prace przy nowym odwiercie na polu węglowodorów Guneshli. Azerska firma planuje wykonać w sumie 20 odwiertów w celu zwiększenia wydobycia surowców. Podmorska część koncesji Azeri-Chirag-Guneshli jest eksplorowana przez Azerów wspólnie z zagranicznymi firmami. Zabiegi SOCAR-u to próba zwiększenia produkcji węglowodorów, która w ostatnich latach spada. Firma ogłosiła w zeszłym roku program ustabilizowania wydobycia na lata 2013-15.

Powstaje Gazprom Armenia

(ARKA)

Azerski dystrybutor i operator gazowy ArmRosGazprom zmienił nazwę na Gazprom Armenia. W styczniu tego roku Erewań zbył na rzecz Gazpromu 20 procent akcji w spółce za 156 mln dolarów, by spłacić za nie część długu u rosyjskiej firmy w wysokości 300 mln dolarów. Armeńsko-rosyjska umowa gazowa zakłada dostawy 2,5 mld m3 rocznie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s